Бивш играч на Монтана част от възраждането от пепелта на един малък карибски остров

Бивш играч на Монтана част от възраждането от пепелта на един малък карибски остров

Бившият играч на Монтана Корин Брукс-Мийд е без отбор, след като напуска България през юни 2017 г. 30-годишният вратар обаче е част от националния отбор на Монсерат, който наскоро изигра първия си двубой след тригодишно прекъсване.

Малкият карибски остров Монсерат, който е с население малко повече от 5000 жители, е много далече от това, за което хората биха се сетили, когато става дума за международен футбол. Намиращ се на 204-то място в ранглистата на ФИФА от 206 страни, това е остров, който все още се възстановява от голямо вулканично изригване преди 23 години, което остави голяма част от територията необитавана и стана причина за масово изселване.

До преди 10 дни Монсерат не беше играл международен мач от три години - от световната квалификация през 2015 г., но появата на Лигата на нациите на КОНКАКАФ промени това. Поради факта, че повечето играчи в състава са полупрофесионалисти, които играят от другата страна на океана, основно в Англия, да играе приятелски срещи е лукс, който отборът не може да си позволи. Официалните мачове обаче се играят, а Монсерат впечатли при завръщането си на международната сцена.

Първият мач на отбора в квалификациите на Лигата на Нациите завърши със загуба с 1:2 от Ел Салвадор - страна, която е 72-а в ранглистата и е с население около 6 милиона, като дори имаше нужда от гол в последната минута, за да пречупи съпротивата на Монсерат.

За сравнение, сред другите резултати от първия кръг на квалификациите имаше такива - Куракао победи Гренада с 10:0, Куба спечели срещу островите Търкс и Кайкос с 11:0, а Хаити вкара 13 безответни гола на Синт Мартен.

"Историята е малко като приказка, като Давид и Голиат", споделя селекционерът на Монсерат Уили Доначи. Бившият защитник на Манчестър Сити, Олдъм и Шотландия застана начело на отбора по-рано през годината. "Бяхме близо до положителен резултат. Три секунди преди края те стигнаха до победен гол, което беше много разочароващо, но представянето на играчите ни беше страхотно", допълва 66-годишният треньор.

Националният отбор на Монсерат е сравнително нов, като изиграва първия си официален мач през май 1991 г. Развитието на спорта в страната е възпрепятствано след опустошителното изригване на вулкана през 1995 г., което разруши столицата Плимут и остави южната част на острова необитаема.

Населението на острова преди изригването бе около 13 000, но опустошението накара хиляди да напуснат. Тъй като Монсерат е британска територия, повечето отидоха във Великобритания. Техните наследници са основна част от сегашния състав на националния отбор.

"Играчите са добри хора. Всички ги е грижа за страната, казва Доначи. - Няма футболисти с голямо его. Те са заедно, като едно голямо семейство, така че работата ми е страхотна. Това все още е красив остров, красиво място, красиви хора, но всички играчи са базирани в Англия, основно в Лондон."

Един от тези футболисти е халфът Дийн Мейсън, който е роден в Айлингтън, северен Лондон, но влиза в тима, тъй като баба му е от острова. "Тя пристигна във Великобритания след изригването, разказва Мейсън. - Почувствах по-голяма връзка с нея, когато отидох там. Усещането е много приятно да играеш за страната си и да накарам баба ми да се гордее. Когато срещаш местните хора, те ти обясняват през какво са преминали, тъй като все още се възстановяват".

Мейсън обаче признава, че тригодишната пауза без мачове не е била лесна: "Малко е страно, след като не си играл три години, да ти се обадят и да те поканят отново. Просто се надявам това да продължи, да се развиваме, да вървим напред като отбор и да направим страхотни неща, защото сме отличен отбор. Когато не играем редовно и не се събираме редовно, е трудно се развиваме като отбор".

За момента календарът на Монсерат е запълнен, като предстоят квалификации срещу Белиз, Аруба и Каймановите острови до март 2020 г. "На хартия, не би трябвало да спечелим мач. Ние сме почти най-ниско класираният отбор в света. Но с този отборен дух и състезателен характер, имаме шанс", обяснява Доначи.

"Хората смятат Лигата на нациите за смешен турнир, но тук е нещо голямо. За нашия отбор да играе евентуално срещу тимове като САЩ и Канада, това е невероятна възможност. Страхотно е за тези страни и по-малки острови, където има наистина добри играчи. Те обожават футбола на тези места. Страхотно е това, което ФИФА направи след цялата корупция. Те се опитаха да разпределят парите, така че да достигнат и до по-малките страни. Изключителна възможност е за младите футболисти на Карибите, а в този регион има много добри играчи", допълва селекционерът.

Какво мисли Доначи за това предизвикателство след кариера, която го заведе на две световни първенства с Шотландия и различни треньорски позиции във Висшата лига и на други места: "Това е страхотна работа за мен. Мястото е фантастично, едно от най-хубавите в света. Разхождаш се по улицата и някой спира да те попита дали искаш да те закара. Хората са много мили и се гордеят със страната си. Опитват се да се възстановят след вулкана, а работата е голяма".

Лора Савас, "Би Би Си"
Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички