Миналия месец декември Давид де Хеа беше обявен за Играч на мача от Премиър Лийг между Арсенал и Манчестър Юнайтед, след като собственоръчно спаси победата на своите в Лондон с 14 фамозни спасявания – рекорд, откакто се води статистика в английското първенство. „Казах му го след мача: днес видях най-добрия вратар на света. Трябва ти вратар на място, когато отборът ти е в нужда”, коментира ентусиазиран тогава неговият треньор Жозе Моуриньо.
А именно това беше сред нещата, които липсваха на Испания на отминалия Мондиал в Русия, където Де Хеа беше не просто обект на повече или по-малко справедливи критики, а и на същинска кампания по публичен присмех чрез социалните мрежи. Някои медии твърдят, че след подновяването на договора си с Юнайтед испанецът ще е най-скъпо платеният вратар в света с 21 млн. евро годишна брутна заплата за период от пет години. В Англия, а всъщност и във всяка друга страна с изключение на Испания, той е смятан за най-добрия вратар на планетата, както твърди и Моуриньо. Въпросът е: защо пресата го отразява толкова лошо в собствената му родина? Ето пет (опита за) възможни отговори.
1. ИГРАЕ ИЗВЪН ИСПАНИЯ
Фактът, че Давид играе в Англия, без значение от могъществото на Премиър Лийг и Манчестър Юнайтед, кара много фенове и медии в Испания да не са наясно с големите му мачове на вратата на „червените дяволи”. Всъщност миналия сезон Де Хеа спечели „Златната ръкавица” след 18 „чисти мрежи” (в Англия този приз се дава не на вратаря с най-малко допуснати голове, а на този с най-много запазени нули за своя тим). Давид също така бе избран за най-добрия вратар от Асоциацията на професионалните футболисти в Англия, както и за най-добър играч на Юнайтед от феновете за четвърти път в последните пет години. Неговият престиж там не подлежи на съмнение, затова и не разбират какво му се случи на Мондиала.
2. НЕ Е НИТО ОТ РЕАЛ МАДРИД, НИТО ОТ БАРСЕЛОНА
Вярно е, че да играеш в един от двата гранда в Ла Лига те отваря за критики от половин Испания, ала също така ти осигурява и защитата на другата половина. Знае се, че Де Хеа беше на ръба от подписване с Реал Мадрид и че до съвсем скоро беше фигурата, която Флорентино Перес искаше да доведе, за да помогне да бъде забравен Икер Касийяс. Изоставен от Юлен Лопетеги и психолога в щаба му Хуан Кампийо на Мондиала, Давид обаче не съумя да се отърси от грешката в контролата с Швейцария и в Русия му липсваше някой, който да му помогне да си върне увереността. Медийният натиск, на който бе подложен Де Хеа след новия му гаф срещу Португалия, беше огромен и той не успя да го надмогне, дори и при дузпите срещу Русия, където при други обстоятелства можеше да преобърне ситуацията в своя полза.
3. НЕ СИ ТРЪГНА С ДОБРО ОТ АТЛЕТИКО
Друг непомагащ на Де Хеа фактор за доброто му медийно отразяване в Испания е начинът на раздялата му с родния Атлетико Мадрид през юни 2011 г., за да замине за Манчестър. „Тежко е, но съм горд, че принадлежах на този клуб и ще го нося винаги в сърцето си”, каза тогава младокът, макар че не остави впечатление за искреност като други напуснали преди него, които бяха посрещани впоследствие радушно. Близостта до трансфер в Реал Мадрид също не му помогна да си върне обичта на „лос рохибланкос”. Макар и в доста по-малка степен от Барса и Мадрид, Атлети също има голямо медийно влияние, а Де Хеа не бе подкрепен и от този сегмент сред журналистите.
4. СЛУЧАЯТ „ТОРБЕ” И МЕДИИТЕ
Това дойде след информация, свързваща го заедно с Икер Муниаин в разследване по случай за проституция и сексуално насилие точно преди Евро 2016. Де Хеа излезе чист от т.нар. Случай „Торбе”, макар че имиджът му пострада и че реши да свали доверието си от медиите и се отдръпна от тях, а това му се отразява негативно, когато е с националния отбор. Настоящият министър-председател Педро Санчес си позволи тогава да каже, че се чувства неудобно да гледа Де Хеа с Ла Роха във Франция, оттам и студения поздрав на Давид при срещата между двамата на базата в Лас Росас преди Мондиала в Русия. Отказът от интервюта, главно заради нежелание да говори по неудобни за него теми, отдалечи (още повече) вратаря от медиите, оттам и самотата му в трудните моменти като през това лято.
5. СКЪСВАНЕТО С ДВЕ АГЕНЦИИ
Накрая, но не и по значение, трябва да припомним и това, че Де Хеа два пъти смени мениджърската си агенция, което му създаде не един и два проблема за имиджа. Първо скъса с Bahía Internacional и след това с YouFirst, откъдето го съдиха, задето ги държа настрана от трансфера си в Манчестър Юнайтед. Този февруари Върховният граждански съд оправда вратаря и го спаси от плащане на 1,7 млн. евро на YouFirst. В Англия го заведе и още следи за интересите му Жорже Мендеш, който именно бе на прага да го закара и в Реал Мадрид, ако не беше онзи развален факс. Може би това и беше най-критичният момент в кариерата на Де Хеа, тъй като ако беше осъществил този си трансфер, отношението на пресата в Испания към него би било съвсем различно.
Кике Марин, „Ел Конфиденсиал”