Гръмотевичен Кристиано спря Испания в паметна схватка с много тътени (видео+галерия)

Отборите на Португалия и Испания сътвориха величествено иберийско дерби от група В на Световното първенство, завършило 3:3 в Сочи. Кристиано Роналдо порази на три пъти вратата на Давид де Хеа (4 - дузпа, 44 и 88). Диего Коща отбеляза две попадения (24 и 55), а Начо Фернандес се разписа с красив удар в 58-ата.
Срещата предложи множество инфарктни ситуации и в крайна сметка не определи победител. Кристиано влезе в историята с гол на четвърто Световно първенство, изравнявайки Пеле, Уве Зелер и Мирослав Клозе. До момента Роналдо имаше три попадения на Мондиали, а тази вечер ги удвои само за 90 минути.
Шампионите от 2010 година бяха разтърсени здраво в последните дни и целият свят тръпнеше в очакване да види техния облик. Новият селекционер Фернандо Йеро заложи на Диего Коща в атака, подкрепян от Давид Силва, Иско и Андрес Иниеста. Изненадващо като десен защитник стартира Начо Фернандес вместо налагания в последните седмици Алваро Одриосола.
Актуалният крал на Европа разчиташе на Кристиано Роналдо в нападение и офанзивните халфове Бернардо Силва и Гонсало Гедеш.
Португалците започнаха със самочувствие. Момчетата на Йеро още не бяха играли продължително с топката, когато падна първият гол. Кристиано Роналдо излъга Начо Фернандес и си изработи дузпа. Бранителят сложи крак, а португалецът хитро се възползва и падна в наказателното поле. Роналдо не трепна от бялата точка и реализира - 1:0, отбелязвайки на четвърто Световно първенство.
Испанците отговориха с много добра възможност пред вратата на Руи Патрисио. В деветата минута Диего Коща свали топката в наказателното поле, Давид Силва беше непокрит, но се подхлъзна и шутира над гредата от около 16 метра. В 17-ата Ла Роха се оголи сериозно, Гедеш напредна на скорост и вместо да подаде към Кристиано наляво, предпочете да играе индивидуално и разгневи своя съотборник.
В 21-ата Иниеста се отличи с хубав рейд отляво и пас в наказателното поле. Давид Силва отново получи шанс за шут, при който топката рикошира и излезе в корнер. Секунди по-късно португалците изградиха мълниеносна контра. Роналдо получи отляво, реши да подаде към Бернардо Силва, който беше блокиран.
В 24-ата испанците стигнаха до изравняване след спорна ситуация. Диего Коща сякаш избута Пепе, играта продължи, нападателят задържа в наказателното поле, финтира двама футболисти и нанесе страхотен удар от 17 метра, при който топката намери долния десен ъгъл на Руи Патрисио - 1:1.
Две минути по-късно момчетата на Йеро можеха да направят пълен обрат. Иско нанесе забележителен шут, топката се отклони от напречната греда и тупна на голлинията. Испанците претендираха, че топката е преминала голлинията, но технологията на голлинията, с която разполага съдията му помогна да вземе правилното решение - няма гол.
В 35-ата испанците отново се доближиха до попадение. Алба напредна отляво и центрира ниско към Иниеста, който завъртя топката по земя към диагонала, топката може би се чукна в крака на Коке, след което мина на сантиметри от гредата. В 42-ата Пепе влезе брутално в глезена на Диего Коща, но това не беше достатъчно за съдията за жълт картон.
Когато полувремето отиваше към своя край, на сцената отново изскочи Кристиано. Номер 7 си изработи позиция за стрелба, шутира от дъгата към центъра на вратата, Де Хеа привидно беше позициониран добре, но не успя нито да улови, нито да избие. Топката се удари в ръката на испанския страж и се шмугна в мрежата за 2:1.
Втората част започна с гол във вратата на Руи Патрисио. В 55-ата топката беше центрирана към Серхио Бускетс, той се пребори с глава и насочи в малкото наказателно поле, където Диего Коща изпревари защитник и бутна топката в мрежата - 2:2.
Три минути по-късно португалците вече изоставаха в резултата. Иско навлезе в наказателното поле, топката му беше отбита към дъгата, където десният бек Начо намери кълбото от въздуха и реализира брилянтен гол. След мощния му изстрел топката се удари първо в дясната, след това в лявата греда преди да влети в мрежата за 2:3.
Португалците се задъхваха от постепенните акции на испанците и на свой ред не атакуваха достатъчно често. В 70-ата Диего Коща насочи технично от точката на дузпата, но прати топката покрай вратата. Минута по-късно възпитаниците на Фернандо Сантош създадоха напрежение пред Де Хеа след изсипана топка. В крайна сметка не се стигна до удар. В 77-ата ветеранът Рикардо Куарешма се освободи елегантно и отправи изящен удар с външен фалц - над гредата.
В самия край испанците допуснаха груба грешка, извършвайки нарушение пред дъгата. Жерард Пике спря непозволено Кристиано в 88-ата минута. Номер 7 се засили, футболният свят притаи дъх и имаше защо. Роналдо много технично завъртя топката, Де Хеа остана на място и не реагира, а топката се омота в горния му ляв ъгъл - 3:3. Това беше попадение номер 84 за Роналдо за националния отбор.
В крайна сметка може би заслужено двубоят завърши без победител. И двата отбора спечелиха по точка и ще търсят по две победи в оставащите си мачове от групата - срещу Иран и Мароко.