Япония за малко бе на първо място, за малко бе аут от Мондиала, но се промъкна напред заради по-малко картони (видео)

Япония се класира за 1/8-финалите на Световното първенство в Русия по изключително драматичен и щастлив начин, след като загуби с 0:1 от Полша в последния си мач от Група "Н", но въпреки това се класира на второ място единствено благодарение на факта, че отборът има два жълти картона по-малко в сравнение със Сенегал. Всички останали показатели между азиатския и африканския тим, който загуби днес от Колумбия, са абсолютно равни и така дисциплинарният критерий за първи път се оказа с такава огромна тежест.
Иначе Полша спечели първата и единствената си победа на Мондиал 2018 благодарение на гола на Ян Беднарек в 59-ата минута. Това обаче едва ли ще успокои поляците, които си тръгват от Световното първенство като последни в групата, въпреки че бяха считани за един от фаворитите в нея.

Акира Нашино беше направил цели шест промени в своя състав в сравнение с двубоя със Сенегал. Само Кавашима, Нагатомо, Шибасаки, Хироки Сакай и Мая Йошида запазиха местата си.

Пет корекции пък бе предприел Адам Навалка. Фабиански, Йедържчик, Гросицки, Глик и Курзава започнаха като титуляри. Роберт Левандовски отново водеше атаката, а халфът на Лудогорец Яцек Горалски запази титулярното си място.

A
Още във втората минута към Усами бе отправено опасно извеждащо подаване, но Фабиански излезе и изчисти на границата на наказателното поле.
Последваха минути, в които не се случваше нищо интересно, като Полша владееше малко повече топката, но това не водеше до нищо. След десетата минута японците се раздвижиха и започнаха да създават по-интересни положения пред вратата на Фабиански. Първо Оказаки стреля неточно с глава след пробив на Нагатомо отляво. След това последователно Муто и Сакай нанесоха точни удари от границата на наказателното поле, но Фабиански спаси.
В 32-рата минута Кавашима показа изключителен рефлекс и спаси Япония от сигурен гол. Това се случи при първата по-опасна атака на Полша, когато Гросицки засече с глава центриране на Бережински и насочи топката до гредата, но вратарят на Япония се разтегна максимално и спаси с една ръка буквално на голлинията. Технологията само потвърди безупречната намеса на Кавашима.
Японците отговориха мигновено с пробив на Усами и удар от малък ъгъл, но тук Фабински се намеси добре, спасявайки и третия точен удар към своята врата.
В 54-ата минута Кавашима отново се намеси добре, след като излезе напред и пресече опасно центриране на Гросицки към Зелински.
Пет минути след това обаче Полша поведе. Курзава центрира добре от фаул в наказателното поле, а Ян Беднарек засече от въздуха. Този резултат, както и нулевото равенство към момента на мача Сенегал - Колумбия, свали Япония от първо на трето място във временното класиране на Група "Н".

В 74-тата минута Левандовски пропусна страхотна възможност да удвои аванса на поляците. Гросицки центрира отдясно при една контраатака на "бяло-червените", но нападателят на Байерн стреля високо над вратата.
Точно в този момент обаче пристигна добра новина за Япония от "Космос Арена", където Колумбия поведе с 1:0 на Сенегал. При този резултат азиатският тим продължаваше напред единствено благодарение на по-добрите си показатели по дисциплинарния критерий.
Японците разчитаха, че до края статуквото ще се запази и не предприемаха никакви рискове, задържайки топката в центъра. Гледката бе нелепа, но този план в крайна сметка успя, тъй като резултатът и в другия мач не се промени и Япония се класира на 1/8-финал, където ще срещне Англия или Белгия.

ЯПОНИЯ (4-4-2): Кавашима, Х. Сакай, Йошида, Макино, Нагатомо; Г. Сакай, Шибасаки, Ямагучи, Усами (65'-Инуи); Муто (82'-Хасебе), Оказаки (46'-Осако)
ПОЛША (4-2-3-1): Фабиански, Йедържчик, Беднарек, Камил Глик, Бережински, Горалски, Криховяк: Курзава (79'-Пешко), Зелински (72'-Теодорчик), Гросицки; Левандовски