На този ден България счупи каръка на световни първенства

На този ден преди 24 години националният отбор на България постигна историческа първа победа на световно първенство. След шест участия без нито един успех в първите си 17 мача на Мондиал, "лъвовете" разбиват с 4:0 Гърция в САЩ`94. Пред 63 130 зрители на стадион "Солджър Фийлд" в Чикаго "трикольорите" не дадават никакви шансове на южните ни съседи.

Легендарният тим на Димитър Пенев повежда още в 5-ата минута след точно изпълнена дузпа от Христо Стоичков. Носителят на "Златната топка" за 1994 година удвоява в 55-ата минута, като отново е точен от бялата точка. Камата става първият българин с два гола в един мач на световни финали. Интересното е, че това бяха и първите дузпи отсъдени в полза на "лъвовете" в мач на световни първенства.

Другите два гола за България са дело на Йордан Лечков (65) и резервата Даниел Боримиров в 90-ата минута. Така чаканият 32 години първи успех на Мондиал е на лице, а също така дава криле на Пеневата чета, която след това спира своя устрем чак на полуфиналите в турнира.