Заразната посредственост на Барса

Заразната посредственост на Барса

Барселонистите вече толкова са навикнали на лошите новини, на това всеки ден клубът им да служи за посмешище, на неспирните грешки на ръководителите и на всеобщата посредственост по всички нива на пирамидата, че вече нито очакват нещо добро, нито търсят отговорност от управата начело с президента Джосеп Бартомеу. Включително и когато наскоро един от най-добрите футболисти в света в лицето на Антоан Гризман пусна фамозния си документален филм с обявлението за оставане в Атлетико Мадрид, продуциран от Жерард Пике.

Французинът поне има милосърдието да не каже в прав текст, че е отсвирил Барселона, което не е маловажен детайл всред цялото циркаджийство около „Камп Ноу”. Хората на Бартомеу и той самият оставят усещането, че колкото по-сериозни и спокойни го раздават, толкова повече насмешка предизвикват.

Президентът си слага добрата маска в лошото време, винаги готов да си купи съучастници и да реже лентички, все едно се опитва да разрязва парче по парче историята на Барса. Сега се предполага, че трябва да се празнува разрешението от местните власти в Каталуня за базата Еспай Барса след това за Еспай Крайф. Нищо чудно скоро да разреже лентичката и на Еспай Зле-та-зле, за да може да събере на едно място всичко, което не се нрави на привържениците на Барса.

Точно както преди време се нагърби лично с продължаването на договора на Лионел Меси, Бартомеу и сега се зае сам с преговорите за трансфера на Гризман. Очевидно тази операция беше възможно най-простата за кой да е технически секретар във футбола, защото трябваше просто да се преведат 100-те милиона евро неустойка по клаузата за разтрогване на контракта на французина с Атлети и да се договори заплатата на играча. Президентът обаче пак някак си успя да провали фасулската задача, като не убеди нападателя в крайна сметка да дойде на „Камп Ноу”. Даже и с помощта на Меси.

Бартомеу не разбра за крайното решение на аса на „лос рохибланкос” чак до деня на излъчването на филма, по-късно дори от своя подчинен служител Пике. Ръководителят пак стана за смях, а пресата в Барселона се почувства измамена. Глашатаите на клуба от месеци не спираха да тръбят, че Гризман в крайна сметка ще дойде. Така подлъгаха журналистите, станаха за посмешище пред своите собствени играчи и пак се озоваха в небрано лозе както миналото лято, когато Неймар им обърна гръб заради Пари Сен Жермен.

Документалният филм „Решението” е симптом за пълното безредие и липса на лидерство и власт в клуба. И няма да е лесно да се върне доверието, когато вече толкова време след случката никой не се е намесил поне да каже на висок глас за проблема с конфликта на интереси с продуцентската фирма на Пике.

Всъщност никой от клуба не се осмелява да говори с централния защитник, защото в края на краищата именно той помогна да бъде намерен спонсорът „Rakuten”, а Барса функционира като корпорация, посветена изцяло на това да намери пари да плаща на своите 11 титуляри, да задоволява капризите на най-добрите си играчи и да не може никой от тях въобще да има повод да проплаче за заплатата или мястото си в отбора на търпеливия старши треньор Ернесто Валверде. Футболистите си живеят по царски с напълно ясното съзнание, че договорите им ще бъдат подновени при всяко по-шумно минаване през гишето, стига да не спират да печелят трофеи, както сториха миналия сезон с дубъла от титла в Ла Лига и Купа на краля.

Проблемът обаче е там, че отборът се влошава с минаването на времето: отиде си Неймар, това лято го последва и Андрес Иниеста, а няма да дойде Антоан Гризман. Барса изпитва проблеми да прави точните трансфери, липсва управленската посока и може в крайна сметка да остане с един посредствен състав, който, макар и по вкуса на Меси, да не е способен вече да спечели Шампионската лига.

А тогава, когато „десетката” вече не се задоволява с поредното увеличение на заплатата и се реши на раздяла, барселонистите ще превърнат следващата уж невинна глупост в огромен проблем и ще отприщят сдържания у себе си гняв. Те всъщност вече започнаха, макар и още не масирано на този етап, да надигат глас, след като видяха фриволния Гризман да ги прави за смях във филм на Пике, докато Самюел Юмтити нагъва пуканките пред екрана, а Бартомеу пак проспива всичко.

Рамон Беса, „Ел Паис”

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички