Атлетик Билбао тъне на дъното, скандално подмината дузпа в края

Отборът на Атлетик Билбао остана само с една победа в Примера дивисион, след като направи 1:1 срещу Хетафе в обедна среща от 13-ия кръг. Перу откри резултата в 67-ата минута, а десет минути по-късно Хайме Мата изравни. В 93-ата минута реферът подмина чиста дузпа за Хета, а така и не се косултира с ВАР, след като наду свирката за край мача. Баските остават в зоната на изпадащите и бъдещето на Едуардо Берицо сякаш вече е далеч от Билбао.
“Лъвовете” атакуваха повече през първото полувреме, ала гостите от “Колисеум Алфонсо Перес” затваряха добре пространствата пред вратата си. В 37-ата минута помощникът на Едуардо Берицо беше изгонен заради невъздържано поведение.
Втората част започна с добра възможност пред Амат Н’Диайе. В 49-ата Яго Ерерин измъкна топката от краката на нападателя. Пет минути по-късно Давид Сория се намеси точно след удар на Микел Сан Хосе. В 67-ата баските стигнаха до гол. Бенят Ечебария центрира от статично положение и резервата Перу Ноласкоаин отбеляза, оставен абсолютно сам - 1:0.
“Сините” реагираха и отвърнаха с бърз изравнителен гол. В 77-ата защитата на “червено-белите” не се ориентира добре, бранителите се скупчиха на едно място и оставиха сам Хайме Мата, който вкара от три метра на празна врата - 1:1. В 85-ата Ариц Адурис нямаше късмет и нацели странична греда след изпълнение с глава.
Най-спорното положение дойде в добавеното време на втората част. Иниго Мартинес прегърна през кръстта Мата и извърши явно нарушение в наказателното поле. Съдията подмина ситуацията въпреки протестите. Секунди по-късно реферът свири край на мача и вбеси още повече Мата, защото не остана време за ВАР, а видеоповторението почти сигурно щеше да убеди съдията, че има дузпа.