Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Дембеле спаси Барса срещу Атлетико в 90-ата минута (видео)

Отборите на Атлетико Мадрид и Барселона завършиха 1:1 в голямата схватка от 13-ия кръг на Ла Лига, играна на Wanda Matropolitano в испанската столица. Двубоят беше почти изцяло тактическо с премерени ходове и от двата щаба и нищожно малко голови положения. В 77-ата “дюшекчиите” се възползваха от първия си корнер в срещата и Диего Коща наказа грешка в защитата на съперника. В 90-ата резервата Усман Дембеле изравни и запази лирдерската позиция на каталунците преди утрешния мач на Севиля.
Самюел Юмтити се завърна в стартовите 11 на каталунците до Жерард Пике. Ернесто Валверде даде по-офанзивни функции на Артуро Видал, който трябваше да подпомага Лионел Меси и Луис Суарес, а Сержи Роберто влезе в центъра като четвърти полузащитник.
Стефан Савич и Люка Ернандес оформиха централната защитна двойка при отсъствието на контузените Диего Годин и Хосе Хименес. Тома Льомар получи титулярно място за подкрепата на нападателното дуо Антоан Гризман - Диего Коща.
Двата тима започнаха предпазливо. В шестата минута Нелсон Семедо не прецени добре ситуацията, забави се с изчистването, позволи да бъде изпреварен от Гризман и извърши нарушение встрани от наказателното поле. Коке центрира в ръцете на Марк-Андре тер Стеген. Две минути по-късно Меси се справи с трима и центрира за включилия се Артуро Видал, който извърши нарушение срещу Ян Облак.
В 17-ата Юмтити подари топката на Гризман по фланга, френският нападател напредна и се създадоха условия за опасна акция на домакините. След няколко подавания около наказателното поле Льомар избра да шутира от дистанция и провали усилията на своите. В 20-ата каталунците изпълниха къс корнер, Меси хитро намери Сержи Роберто в наказателното поле, но испанският национал не успя да центрира добре. В 23-ата Меси опита да изненада Облак, прехвърли го, но прати топката и над напречната греда.
В 39-ата Облак сбърка, притиснат от атакуващите футболисти на Барса. Меси получи топката и беше фаулиран от Люка Ернандес в зона за центриране в наказателното поле. Лео предпочете да стреля и го направи неточно над гредата. В 43-ата Пике не се ориентира добре при центриране отдясно и въпреки че беше сам, посегна за шпагат и насочи към собствената врата - Тер Стеген внимаваше.
В последната минута на полувремето Сержи Роберто получи контузия и напусна преждевременно, като гостите довършиха първата част с човек по-малко. Като цяло преди почивката зрителите видяха мач с поделено надмощие и без нито една реална голова ситуация.
За второто полувреме на терена излезе Рафиня Алкантара. В 48-ата защитата на “рохибланкос” не изчисти добре и Артур получи възможност за удар от дъгата - топката срещна крак на бранител и не стигна до вратата. "Лос кулес" се разположиха малко по-напред и често пресираха високо. В 56-ата Меси реши да стреля от 25 метра, но отново се появи крак, който отклони кълбото в корнер.
В 60-ата Гризман отмъкна топката от Юмтити и се устреми по десния фланг, използвайки бързината си. Френският футболист стигна до аутлинията и центрира ниско към Диего Коща, който беше изпреварен от Пике и не успя да насочи. Това беше първата наистина много добра голова ситуация в двубоя. В 67-ата Атлети загуби топката в половината на съперника и даде старт на контраатака. Меси тръгна през центъра, Коке го задържа явно, но аржентинецът се измъкна от него и подаде надясно към Луис Суарес. Уругваецът центрира без забавяне, ала топката не стигна отново до Меси, а беше изчистена.
В 75-ата след центриране от фал Видал игра с глава, насочвайки топката в собствената си ръка. Въпреки претенциите за дузпа съдията Хил Мансано подмина положението. В 77-ата домакините стигнаха до попадение с първия точен удар в мача. След центриране от корнер Диего Коща беше оставен сам на втора греда, изплъзна се от Рафиня, Тер Стеген “увисна” и нападателят отбеляза с глава отблизо, като германският страж не можа да реагира добре и при удара.
В 81-ата Люка Ернандес извърши нарушение и футболистите на Барса скочиха в искане за втори жълт картон. Съдията прецени, че няма основания за това. Меси завъртя топката над стената, но не затрудни Облак. В 83-ата Гризман шутира над гредата при опасен пряк свободен удар. Валверде усили атаката в търсене на гол, пускайки Усман Дембеле и Малком.
В 90-ата минута "червено-белите" допуснаха първата голяма грешка пред Облак и си платиха за това. Меси увлича няколко футболисти и пусна вдясно за свободния Дембеле, който овладя, изчака плонжа на вратаря и шпагат преди да насочи в мрежата. Малко пред голлинията Люка Ернандес чукна топката, но не достатъчно, за да я избие - 1:1. Така Дембеле се реабилитира за гафа си преди две седмици, когато не се появи на тренировка и накара поне за малко критиците му да не бъдат толкова активни.
В добавеното време домакините тръгнаха напред и притесниха каталунците с няколко опасни центрирания. В 93-ата се появиха условия за отлична контра на “блаугранас”, Меси се устреми напред, но Люка Ернандес се намеси витално с шпагат. В крайна сметка мачът завърши без победител, което е логичен край с оглед изиграните 90 минути.
И двата тима успяха да дръпнат с точка пред Реал Мадрид в класирането. Сега погледите им са насочени към предстоящите битки в Шампионската лига.