Гол и асистенция на Мораеш нокаутираха Динамо (К) в украинската класика

Шахтьор (Донецк) повали Динамо (Киев) в голямото дерби на украинския футбол. Тимът на Пауло Фонсека се наложи с 2:1 след гол в 94-ата минута на резервата Виктор Коваленко. Другото попадение за "миньорите" беше дело на бившия нападател на ЦСКА Жуниор Мораеш, който доскоро носеше екипа на Динамо. Бразилецът изравни в 54-ата минута, а негова бе и асистенцията за победния гол на Коваленко. Динамо поведе в края на първата част чрез Микола Шапаренко, но остана с празни ръце и по всичко личи, че и този сезон няма да се пребори за титлата.

Стадионът в Харков не беше пълен за сблъсъка между двата гранда на украинския футбол, а първото полувреме предложи много битка в средата на терена и малко голови ситуации. Малко по-активни бяха футболистите на Шахтьор. След грешка на динамовската защита Мораеш пусна топката успоредно на вратата, но Исмаили стреля неточно от непосредствена близост. Динамо отговори с опасна контра, при която Сидклей можеше да изведе напълно непокрития Бенямин Вербич, но пасът на бразилеца бе твърде силен.
При идентична ситуация пред другата врата Майкон сгреши с последния пас. Динамо обаче поведе в 44-ата минута. Атаката се разви по левия фланг, а Сидклей беше максимално прецизен при центрирането към младата надежда Шапаренко и неговият силен удар не остави шансове на Пятов.

В началото на втората част Вербич имаше отлична възможност да вкара втори гол за киевляни, но не можа да преодолее Пятов. В 54-ата минута Тайсон по перфектен начин намери Мораеш и за него остана по-лесното - 1:1.

Шахтьор продължи да притиска съперника. В 66-ата минута Тайсон отправи силен удар от далечна дистанция, но Денис Бойко изби. В края динамовци определено играеха с мисълта да запазят равенството и бяха близо до това да постигнат целта си, въпреки изгонването на Томаш Кеджиора в добавеното време. Реферът назначи 3 минути продължение, но го удължи заради червения картон. Така се стигна до грешка в защитата на Динамо, след която Мораеш нагласи топката на крака на Коваленко и той с майсторски удар в далечния ъгъл зарадва привържениците на "миньорите".

След дербито разликата между двата тима вече е 7 точки в полза на Шахтьор. На трето място е Олександрия, а воденият от Ангел Червенков Черноморец (Одеса) е на предпоследната 11-а позиция.