След като достигна до своята пауза за празниците, Ла Лига разпръсква по най-високата част на класирането си такъв състезателен аромат, какъвто не познавахме в последните години. Ако миналия сезон Барселона излезе във ваканция с 45 спечелени точки, с 9 преднина пред 2-рия Атлетико Мадрид, през този записа най-лошия точков актив на лидер за последните 10 сезона – едва 37. А преследвачът – отново отборът на Диего Симеоне, е само на една победа разлика отзад. Така че след завръщането към надпреварата след празниците ще има битка за титлата и това е голяма новина. Голяма най-вече за редовия привърженик, на когото вече му бе писнало на този етап от първенството вече да започва да бъде изписвано на трофея името на шампиона.
От пристигането на Кристиано Роналдо в Реал Мадрид за сезон 2009/10, което даде началото на зверското му съперничество с Лионел Меси и удвои хегемонния дуопол Барса – Мадрид, Ла Лига не познава подобна сбитост на върха на класирането в тази част от сезона. В очакване на това световният клубен шампион да изиграе отложения си мач срещу Виляреал, никога в предишните десет сезона разликата между лидера и 4-тия в таблицата не е била под 7 точки. Нещо повече, в седем от тези 10 сезона разликата е била двуцифрена.
Толкова смазващите хегемонии доскучават и отегчават, а привлекателността на футбола се подхранва от наглед невъзможни триумфи и подвизи като тези на Атлетико Мадрид през 2014 г. и особено на Лестър Сити в Премиър Лийг през 2016-а.
Двете загуби на Барселона, плюс четирите равенства, и петте поражения на Мадрид (с две равенства) обусловиха най-отвореното откъм конкуренция към момента първенство и испанският футбол трябва да е много благодарен за това. Последните кръгове обаче оставиха усещането, че „лос асулграна” натиснаха педала на газта. След като загуби от Бетис у дома с 3:4, отборът на старши треньора Ернесто Валверде е съживен от намиращия все повече истинското си лице Меси, върналия си голаджийския апетит Луис Суарес и набиращия такава скорост Усман Дембеле, че тя му помага не само да прави разликата на терена, а вече и дори да пристига навреме всеки ден на работа.
На това ускорение на Барса, Атлетико отговори по типичния за себе си начин – с изтръгването на резултати в очакване на подобрение на играта си. Проблем би могло да се окаже евентуалното напускане на Люка Ернандес в посока Байерн (Мюнхен).
Мадрид ще се включи в битката с най-пресния си трофей под ръка и с впечатлението, че нещата можеха да са и по-зле. Точно както Симеоне, Сантиаго Солари трябва да намери начин да подобри играта на своя отбор и да успее да изпълни очакванията след напускането на Кристиано Роналдо дупката да бъде запълнена от двойния джокер Иско – Марко Асенсио.
Севиля на Пабло Мачин, която позагуби малко инерция с изненадващото си равенство срещу Леганес, пък трябва да потвърди теориите на оптимистите, че може да продължи да носи до края етикета на алтернатива на старите лидери.
Под въпрос е поставена хегемонията също и в Англия. В Манчестър Сити вече са наясно, че няма да имат същата разходка към титлата в Премиър Лийг, каквато имаха през миналия сезон. Главозамайващият Ливърпул на Юрген Клоп свали шампиона на 2-рото място в таблицата за временното класиране, а на 3-то и само на две точки зад „гражданите” и на шест зад „червените” е бележещият голям ръст Тотнъм на Маурисио Почетино. На Боксинг дей, 26 декември, календарът се сгъстява още повече. Топката не се спира в Англия и трябва да се види как ще излязат от този напечен период трите кандидати за титлата.
В Германия дръзкият и свеж Борусия (Дортмунд) постави доминатора Байерн в криза, от която шампионът изглежда като да започва да излиза, ала шестте точки разлика между двата клуба също поставят под въпрос дълговременната диктатура на баварците в Бундеслигата.
От четирите най-големи лиги само италианската има наглед ясен шампион. Кристиано Роналдо очаквано пренесе головата си тирания над съперниците и в Серия А след проблемите си в началото на сезона и Ювентус изглежда непоклатим на върха. Отново и отново.
Ладислао Мониньо, „Ел Паис”