Звездата на Рома съсипа дебюта на Балъков в Чехия (видео + галерия)

Българският национален отбор записа първа загуба квалификациите за Евро 2020. “Лъвовете” отстъпиха с 1:2 при визитата си на Чехия в Прага. Дебютът на Красимир Балъков започна отлично за “лъвовете” с гол на Исмаил Иса (3), но чехите за пореден път показаха, че са един от най-кошмарните ни противници, като стигнаха до пълен обрат с две попадения на звездата Патрик Шик (19, 50).

“Трикольорите” могат да бъдат доволни, че не записаха разгромно поражение, след като домакините създадоха доста положения пред вратата на Николай Михайлов и късметът беше на страната на "лъвовете". Бала пусна цели четирима дебютанти в мача - Кристиян Димитров и Исмаил Иса, които бяха титуляри, както и влезлите като резерви Янис Карабельов и Цветелин Чунчуков. Балъков също така заложи на 18-годишния Мартин Минчев от първата минута. Отборът му обаче не успя да покаже нищо от това, което искаше селекционерът - владеене на топката и игра със самочувствие, като отстъпваше по всички показатели на чехите, които записаха първи успех в тези квалификации.

България остана с едва две точки от три мача, докато Чехия ни изпревари, като има три точки от два мача. Националният ни отбор остана без успех срещу чехите от шест мача, като това беше петото поражение, а едва веднъж през 2012 година срещата завърши без голове. Головата разлика в полза на Чехия вече е  13:2. За България това беше трета загуба от четири мача на стадиона на Спарта (Прага) през този век.

Родният тим излезе за първи път от много дълги години в официален мач с представители на цели седем клуба от Първа лига. Селекционерът на "трикольорите" Красимир Балъков, който дебютира тази вечер заложи на играчи на седем от 14-те футболни отбора в елита на България. Представители на Левски (Николай Михайлов), Лудогорец (Антон Недялков), ЦСКА-София (Кристиян Малинов), Ботев Пловдив (Тодор Неделев и Кристиян Димитров), Черно море (Мартин Минчев), Етър (Георги Сърмов) и Дунав (Исмаил Иса) стартираха от първата минута. Останалите трима футболисти бяха капитанът Ивелин Попов (Ростов), Страхил Попов (Касъмпаша) и Васил Божиков - Слован (Братислава).

31 Чехия - България 2:1

Специалистът заложи на 4-3-3, както и на няколко пълни дебютанти - Кристиян Димитров и Исмаил Иса, който има един мач в неофициалната проверка с Румъния през февруари 2015 година. Младият Мартин Минчев пък за първи път стартира сред титулярите за "трикольорите". Опитният Георги Сърмов излезе титуляр за първи път от септември 2011 година, когато игра срещу Швейцария (1:3) в Базел. Досегашният капитан на Етър не бе играл за "лъвовете" от март 2013 година, когато влезе резерва при разгрома с 6:0 над Малта.

Бала бе направил общо четири промени от последната среща на националите в Прищина, когато срещата завърши 1:1 с Косово. Николай Бодуров, Симеон Славчев, Георги Костадинов и Спас Делев са заменени от Димитров, Сърмов, Минчев и Иса.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на Ленарт Йохансон, като двата тима играха с черни ленти на ръцете в памет на бившия президент на УЕФА. Около 13 000 фенове подкрепят домакините по трибуните, но голяма агитка от почти 1000 фенове пък дере гърла за "лъвовете”.

Още с първата атака щабът на “трикольорите” изригна, тъй като Иса беше точен с глава със своя дебютен гол. Таранът надскочи своя пряк пазач и след удар с глава прати топката в мрежата. Отличното центриране беше на Ивелин Попов. Постепенно домакините взеха инициативата, като не позволяваха на българите да играят свободно. Шик пропусна една отлична възможност, а Иса на контраатака стреля в ръцете на Вацлик от малък ъгъл.

Пресата на чехите продължи и това доведе до грешки в редиците на България, а с това и попадение в мрежата на Ники Михайлов. Димитров върна лошо към вратаря, който изпревари противник и стреля,но Иса загуби въздушния дуел, а след него и Сърмов. Така топката попадна в наказателното поле на “лъвовете”, където Димитров се подхлъзна и при опита да изчисти коженото кълбо от краката на Янкто, го подаде на Шик, който с технично изпълнение изравни.

В следващите няколко минути чехите натиснаха сериозно, като само късметът спаси “трикольорите” от втори гол след няколко опасности пред вратата на Михайлов. Стражът трябваше спаси удар от няколко метра в 29-ата минута на Алекс Крал, като последва и втора намеса на Недялков, а след нея ъглов удар за Чехия. Секунди по-късно гредата спаси България, тъй като Шик надскочи отбраната на българите, но след изстрела му с глава топката облиза горната част на гредата над Михайлов.

В тези минути играчите на Бала въобще не успяваха да задържат топката и изпитваха сериозни трудности. Получилият жълт картон Малинов, който влезе много опасно имаше възможност да стреля, но защитник изби с тяло плътния му изстрел, докато при добавката Сърмов прати топката високо и далеч от целта.

В 39-ата минута Божиков пък изби пред голлинията пореден удар от наказателното поле към вратата на Михайлов. В последните секунди преди паузата домакините отново имаха възможност.

На почивката Кирил Десподов смени младия Минчев, който прегоря. Играчът на Каляри влезе със самочувствие, като още с първото си докосване подаде на Иса с пета, а таранът стреля в тялото на защитник. В 50-ата минута Малинов поиска фаул срещу него, съдията даде знак играта да продължи и Шик беше изведен срещу Михайлов. Нападателят финтира Божиков и технично донесе пълен обрат, вкарвайки своя седми гол с националната фланелка.

Попадението даде криле на чехите, а Шик със странична ножица беше близо до хеттрик. Футболистът на Рома пропусна още една добра възможност, след което чехите пропуснаха пореден шанс за гол в тяхна полза.

Янис Карабельов също направи дебют с националната фланелка. Талантливият халф на Славия замени Малинов в средата на терена. Опасно центриране на Десподов не беше засечено от Иса, а в 70-ата минута Сърмов се пребори за отбита топка и стреля от 18 метра, но Вацлик спаси.

В 76-ата минута Шик отново прати топката в мрежата, като изпревари Михайлов, който закъсня с излизането, но попадението беше отменено поради засада. Родният страж пък удари дясното си коляно и имаше нужда от лекарска намеса. Секунди по-късно около 13 000 фенове аплодираха звездата на вечерта Шик при смяната му с Мартин Долежал. Играчът на Яблонец можеше веднага да вкара, но не засече опасно центриране отдясно.

Цветелин Чунчуков също направи дебют за България в 82-ата минута, когато смени Неделев. Той опита един удар, но спечели само корнер,след който Димитров стреля с глава, но без да създаде проблеми на домакините. В оставащите минути Михайлов изби поредното положение пред неговата врата.

Буквално в последната секунда Ивелин Попов пропусна да изравни. Веднага след последния съдийски сигнал направи впечатление, че Балъков събра своите футболисти на центъра на терена, след което ги надъха с изказванията си. След това селекционерът и играчите отидоха да подкрепят гласовитата агитка на България, която не спря да подкрепя нашите национали през всичките 90 минути, но и това не помогна на тима, за да си тръгне с нещо от Прага.

Така Чехия отново победи България, като ни измести от второто място в групата и вече имат точка преднина пред отборите на Балъков, Косово и Черна гора. Именно Косово пък гостува на стадион "Васил Левски" в понеделник, където победата е задължителна, за да може родния тим да запази някакви шансове за класиране на голям форум след пауза от 16 години.

Чехия пък приема черногорците на 10 юни.