Ван Дайк и Салах изравниха постижение на Далглиш и Ръш

Върджил ван Дайк и Мохамед Салах изравниха постижение на легендите Кени Далглиш и Йън Ръш, след като спечелиха призовете за футболист на годината в два поредни сезона. В неделя Ван Дайк беше провъзгласен от останалите футболисти във Висшата лига за играч на сезона, а 12 месеца по-рано същата награда заслужи и Салах. Това не се беше случвало на двама играчи на Ливърпул от 1984-а година насам, когато Ръш наследи приза от Далглиш.

Освен Ван Дайк, Салах, Ръш и Далглиш, останалите футболисти на Ливърпул с престижната награда са Тери Макдермът (1980), Джон Барнс (1988), Стивън Джерард (2006) и Луис Суарес (2014). Холандският национал е и едва шестият защитник с наградата футболист на годината, откакто тя бе създадена през 1974-а. Той е първият след Джон Тери преди 14 години и като цяло четвъртият холандец с приза. Останалите трима са Денис Бергкамп, Рууд ван Нистелрой и Робин ван Перси.

Фактите около приза за Ван Дайк са внушителни. Той е играл във всички 36 мача на Ливърпул през сезона и нито един друг полеви играч не е записал повече сухи мрежи от него и Анди Робъртсън с 19. Изключително интересно е това, че Ван Дайк не е бил преминаван един на един в тези 36 мача. Последният дрибъл покрай него е бил през март миналата година, а от този момент насам са изминали 45 двубоя с участието на холандеца.

В петък Ливърпул победи с 5:0 Хъдърсфийлд и това бе мач номер 50 за Ван Дайк с червения екип. Сравнявайки тези 50 двубоя и 50-те преди тях, Ливърпул печели далеч повече точки (2.32 средно на мач срещу 1.98) и допуска далеч по малко голове (средно на 150 минути срещу 80).