Милан лети към Шампионската лига (видео+галерия)

Отборът на Милан постигна много трудна, но изключително важна победа по пътя към мечтаното завръщане в Шампионската лига. "Росонерите" надвиха с 2:1 Киево в гостуването си от 27-ия кръг на Серия "А". Лукас Билия беше точен от фаул в 31-ата минута. Малко след това треньорът на гостите Дженаро Гатузо беше пратен на трибуната. Капитанът на "жълтите" Перпарим Хетемай изравни с глава в 40-ата минута. Голмайсторът Кшищоф Пьонтек в 57-ата минута пък отново даде аванс на "червено-черните", което се оказа достатъчно за поредните три точки за тима му.

Грандът от Милано записа пета поредна победа в калчото, както и десети пореден мач без поражение в първенството. Поредният успех остави 18-кратните шампиони на трето място в класирането с актив от 51 точки. Той позволи на тима да дръпне с четири точки пред Интер, който приема СПАЛ. След седмица Милано пък ще бъде разделен на две заради "Дерби дела Мадонина", тъй като двата колоса излизат в пряк сблъсък пред препълнените трибуни на "Сан Сиро", в който миланистите влизат с психологическо предимство.

49 Киево - Милан

"Летящите магаренца" изиграха добър мач, но нямаха късмет да вземат точки от "Дявола". Съставът на Доменико Ди Карло имаше сериозни претенции за победното попадение на гостите, което беше зачетено след съдействието на ВАР. Отборът от Верона остана на последно място с 10 точки, като изостава на 12 пункта от 17-ото място.

Наставникът Дженаро Гатузо направи

четири промени в стартовите 11 от успеха с 1:0

над Сасуоло. Аржентинският халф Лукас Билия се завърна сред титулярите четири месеца по-късно, след като последно стори това на 28 октомври 2018 година срещу Сампдория (

3:2

). Опорният полузащитник смени Тиемуе Бакайоко, като изигра много силен мач. Диего Лаксалт замени наказания Рикардо Родригес в лявата част на защитата, а Андреа Конти започна вместо Давиде Калабрия на поста десен защитник, докато

Саму Кастийехо

игра вместо Хакан Чалханоглу.

Джанлуиджи Донарума, Матео Мусакио, Алесио Романьоли, Франк Кесие, Лукас Пакета, Сусо и Кшищоф Пьонтек бяха останалите титуляри.

Домакините

също имаха четири промени в стартовия състав от поражението с 0:3 при визитата

на Торино. Капитанът Перпарим Хетемай, Марко Андреоли, Фабио Депаоли и Мариуш Степински започнаха вместо Павел Ярожински, Есекиел Скелото, Никола Ригони и Филип Джорджевич. Стефано Сорентино бе на вратата, а останалите титуляри бяха Федерико Барба, Матия Бани, Асан Дюусе, Рикардо Меджорини, Емануеле Джакерини и Мехди Лерис.

Първата добра възможност се откри пред Франк Кесие в 15-ата минута, но той прати топката в аут, въпреки че Пьонтек го чакаше на удобна позиция.

В 31-ата минута Билия отбеляза страхотен гол след брилянтно изпълнение на пряк свободен удар от 22 метра. Бившият капитан на Лацио прати топката буквално в горния десен ъгъл на Сорентино, който остана безпомощен, отпразнувайки завръщането от първата минута след 132 дни. Това беше втория гол за халфа с екипа на "росонерите" и общо 15-и в Серия "А", както и общо пети от фаул. Той има и седем реализирани дузпи с екипа на "орлите".

Попадението отпусна леко гостите, които останаха без своя треньор. Гатузо имаше претенции към рефера Пайрето за фаул срещу Пакета, което му костваше отстраняването. Легендата на Милан догледа срещата от трибуните, а все още не е сигурно дали ще може да води тима си в дербито с "нерадзурите".

Неговото отсъствие подейства негативно на играчите му, които допусна изравняване в 40-ата минута. Хетемай изпревари Конти с глава и прати топката в долния десен ъгъл на Донарума. Голът на Киево дойде след 66 изстрела в калчото, тъй като последното попадение на тима беше на 2 февруари срещу Емполи.

Втората част Донарума трябваше да се намесва в 50-ата минута. Веднага след това Пакета напусна, като в игра се появи Чалханоглу. В 57-ата минута Милан отново излезе напред в резултата. Първо Сорентино спаси удар на Пьонтек отблизо след центриране на Сусо, а при последвалата атака в наказателното поле на домакините, Чалханоглу центрира, Кастийехо игра с глава, като топката стигна до Пьонтек, който на шпагат вкара своя 19-и гол в Серия "А" през този сезон. Шести с екипа на Милан, който му позволи да се изравни с Кристиано Роналдо и Фабио Куалярела на върха при стрелците.

Реферът изчака своите колеги зад мониторите няколко минути да гледат различни повторения, за да видят дали полякът не е бил в засада, каквато искаха домакините. Накрая попадението беше зачетено, а пълният сектор с тифози на гостите избухна.

Кесие пропусна отлична възможност в 74-ата минута, когато прати топката в аут след добра атака на Милан. Калабрия смени Конти, който определено издишаше след почивката, а Борини също влезе. В последната минута удар на Романьоли с пета облиза дясната греда, но въпреки това момчета на Гатузо стигнаха до трите точки, които ще им дадат сериозна доза спокойствие и самочувствие в оставащите финали до края на сезона.

Милан записа 22-а победа в последните си 25 мача срещу Киево, който остана без успех на "росонерите" от 2005 година, когато спечели с 2:1.