Когато Аякс подчини Реал Мадрид на "Бернабеу" (видео)

Холандският гранд Аякс ще се опита тази вечер да изненада на “Сантиаго Бернабеу” европейския клубен първенец Реал Мадрид в реванша между двата тима от осминафиналите на Шампионската лига. “Белите” спечелиха с 2:1 първата среща в Амстердам, но холандците ще се опитат да почерпят вдъхновение от голяма победа от средата на 90-те години на миналия век. И ще се опитат да сторят нещо, което никой не е успял да постигне от 2015 година насам - да елиминират Реал Мадрид от Шампионската лига.

На 22 ноември 1995 Аякс, действащ клубен шампион на Европа по това време, надиграва Реал Мадрид насред испанската столица с 2:0 в мач от груповата фаза на Шампионската лига. Във въпросната среща Аякс удря три греди през първото полувреме, в което бележи и два гола, но те не са зачетени, а през втората част финландската легенда Яри Литманен (65) и Патрик Клуйверт (76) носят с попаденията си победата на амстердамци.
По това време в състава на Аякс личат имената и на още куп големи футболисти като вратаря Едвин вен дер Сар, Роналд де Бур (брат му Франк пропуска мача), Едгар Давидс и Марк Овермарс. В състава на Реал Мадрид пък са Фернандо Редондо, Луис Енрике, Михаел Лаудруп, Раул и Иван Саморано (ВИЖТЕ СЪСТАВИТЕ ТУК).

През сезон 1995/1996 Аякс достига до финала на Шампионската лига и е много близо до това да защити трофея си от предната година, но губи от Ювентус след изпълнение на дузпи.

24 години по-късно много неща са се променили, но на “Амстердам Арена” срещу Реал Мадрид миналия месец Аякс игра вдъхновяващо, особено през първото полувреме, показвайки, че неслучайно е четирикратен шампион на Европа и един най-големите клубове на Стария континент.