Много пропуски и само един гол, но Ман Сити не сбърка (видео)

Шампионът Манчестър Сити победи Уест Хам с 1:0 в среща от междинния 28-и кръг в Премиър лийг. Серхио Агуеро отбеляза единствения гол от дузпа в 59-ата минута. Отборът на Джосеп Гуардиола игра силно, създаде изобилие от положения, но пропуските на нападателите и блестящите намеси на Лукаш Фабиански запазиха интригата до самия край на двубоя.

"Гражданите" навлязоха в много добра форма и продължават да изостават само на 1 точка от Ливърпул, който днес не се затрудни с Уотфорд. "Небенсосините"  преди няколко дни завоюваха Купата на Лигата след 120-минутна битка и дузпи срещу Челси. Именно "сините" бяха последният съперник на отбора на Гуардиола в първенството. На 10 февруари Сити разгроми тима от "Стамфорд Бридж" с 6:0, а днес не допусна грешка срещу друг лондонски тим.

През уикенда Уест Хам прекъсна лошата си поредица в Премиър лийг с домакински успех срещу Фулъм и се изкачи в горната половина на таблицата. "Чуковете" се надяваха да вземат реванш за тежкото поражение с 0:4 през октомври, но това не се случи. Като цяло, Уест Хам вече е в серия от 7 поредни загуби  срещу Сити, а последната победа беше с 2:1 на "Етихад Стейдиъм" през 2015 година.

Гуардиола имаше сериозни кадрови проблеми и не пропусна да ги изтъкне след финала на "Уембли". Най-неприятно бе отсъствието на Фернандиньо. Бразилецът ще се възстановява няколко седмици, а днес мястото му пред защитата зае Илкай Гюндоган. Двойка централни бранители бяха капитанът Венсан Компани и Николас Отаменди, а на двата фланга бяха Данило и Олександър Зинченко.

Серхио Агуеро, Льорой Сане и Риад Марез оформиха офанзивното трио на домакините. Кевин де Бройне и Давид Силва партнираха на Гюндоган в средата на терена. Сред резервите бяха Кайл Уокър, Бернардо Силва и Рахийм Стърлинг.

Мануел Пелегрини предприе изненадващ ход при избора на състав срещу бившия си отбор. Той заложи от първата минута на 19-годишния дебютант Бен Джонсън, който игра като ляв бек, а отдясно бе Раян Фредерикс. Атаката водеше Андрю Каръл, който измести от титулярите Хавиер Ернандес. Микейл Антонио, Самир Насри и Фелипе Андерсон действаха зад нападателя.

Мануел Лансини очаквано бе резерва, след като преди няколко дни направи дългоочакваното си завръщане в игра. Пабло Сабалета, Марк Нобъл и Робърт Снодграс също чакаха шанса си от пейката, а Марко Арнаутович изобщо не бе в групата.

Без да губят време, футболистите на Гуардиола се настаниха в противниковата половина. Де Бройне тества Лукаш Фабиански още в началните минути, а Марез стреля над вратата от удобна позиция. Давид Силва също бе на сантиметри от гола, а гостите изнемогваха.

До петата минута Сити пропусна три положения, а четвъртото се откри пред Де Бройне, но и неговият удар беше неточен. Стражът на "гражданите" Едерсон докосна за пръв път топката, когато бе изминал четвърт час от началото на двубоя.

В 19-ата минута Данило подаде на Де Бройне, белгиецът върна топката към Агуеро, който опита технично изпълнение с пета, но топката излезе в аут. В средата на полувремето аржентинецът претендираше за дузпа, след като Анджело Огбона докосна топката с ръка, но реферът Стюарт Атуел прецени, че това е станало неволно.

В 30-ата минута Марез отправи опасен изстрел и отново Фабиански внимаваше. За младия Бен Джонсън бе трудно, защото не получаваше достатъчно помощ от Фелипе Андерсон. До края на  полувремето Ман Сити продължи да атакува с всички сили, но "чуковете" не се огънаха, а Фабиански беше безгрешен.

В началото на втората част в игра за Уест Хам се появи Лансини на мястото на Самир Насри, който не впечатли. "Чуковете" нямаха голово положение до момента, но с малко късмет пред каръл се откри невероятен шанс да изведе отбора си напред. Таранът стигна до топката, но Едерсон успя да спаси.

Гуардиола не чака дълго, за да усили атаката с включването на Стърлинг вместо Марез. Сане пък отстъпи мястото си на Бернардо Силва и мина покрай мениджъра на "гражданите" без да го поздрави. Португалецът веднага се замеси в събитията и спечели дузпа за Сити. Той беше фаулиран от Фелипе Андерсон, а Агуеро прати Фабиански в обратния ъгъл и откри резултата.

След гола Пелегрини смени младока Джонсън с Пабло Сабалета, за когото това бе емоционално завръщане на "Етихад". В 65-ата топката като по чудо беше изчистена от голлинията след удари на Давид Силва и Агуеро. Фабиански имаше още няколко важни намеси в тези минути и буквално запази интригата в мача.

В 71-ата минута полякът спря Данило при поредното му влкючване в атака. Нападателите на Сити се надпреварваха да пропускат, а Фабиански беше като стена. Уест Хам не съумяваше да изнесе играта в по-предни позиции, но все пак имаше своя момент, в който можеше да изравни. Анди Каръл обаче не уцели добре топката и възможността отмина.

Последните минути бяха много нервни. Домакините знаеха, че и най-малката грешка може да бъде наказана, но Уест Хам не успя да създаде нищо сериозно пред вратата на Едерсон.

В следващия кръг Манчестър Сити ще гостува на Борнемут, а "чуковете", които остават 10-и в класирането, ще са домакини на Нюкасъл.