Русия разгроми Канада с 6:0 на световните финали по хокей за младежи

Русия разгроми Канада с 6:0 в мач от група "В" на световното първенство по хокей на лед за младежи. Амир Мифтахов спаси 28 удара на вратата на "Сборная" и записа суха мрежа, а "Кленовите листа" регистрираха най-тежката си загуба в историята на този турнир. Резултатът също така създаде уникална ситуация в потока, в който всички отбори са с баланс 1:1 и имат по три точки след първите два мача.
"Играхме невероятно. Всички се представиха на ниво, а канадците не показаха нищо. Доминирахме, вкарахме хубави голове и бяхме отлични в отбрана", каза защитникът на руснаците Игор Замула.
Александър Хованов, който записа гол и асистенция, добави: "Да, загубихме от чехите на старта на първенството, но и на нас ни беше пределно ясно, че това е просто един мач от много предстоящи. Това бе само първият двубой, така че наблегнахме на подготовката за срещата с Канада. А нея я изиграхме по великолепен начин".

Руснаците започнаха много амбицирано и Хованов откри резултата още във втората минута след грешка на стража Николас Доус. Той блокира далечен удар на руския национал, но шайбата прелетя над главата му и влезе в мрежата за 1:0.
Русия поведе с 2:0 след 10:14 минути игра, когато Павел Дорофеев получи шайбата пред канадската врата и преодоля Доус. Само три минути и половина по-късно стражът на "Кленовите листа" не успя да овладее подаване, а Никита Ртишов стигна първи до шайбата и я вкара в мрежата за 3:0.
Ситуацията не се промени и в следващата част, която започна с гол на Никита Александров за 4:0, което предизвика вратарска смяна в Канада. Доус излезе и бе заменен от Жоел Хофер, който обаче не се представи по-добре. Той допусна първия си гол след 13:09 игра, когато Игор Соколов отклони удар в мрежата, а три минути по-късно Григори Денисенко оформи крайното 6:0 в полза на Русия.
Канада опита да развали шътаута на Мифтахов през последната третина, но така и не стигна до първия си гол в мача.
В друг мач от група "Б" Германия победи Чехия с 4:3. В другия поток Швейцария надви Казахстан с 5:3, а Швеция се наложи с 3:2 над Финландия.