Холандия световен шампион за първи път след невероятна драма (видео + снимки)

Холандия стана световен шампион за първи път в историята си по хандбал при жените след невероятна драма. В мача за титлата на Мондиал 2019 в Япония "лалетата" надделяха над Испания с 30:29 (16:13) с гол от дузпа в последната секунда.

Холандия спечели световната титла за първи път, а с това и виза за Олимпиадата в Токио 2020. Международните успехи на този отбор започнаха преди 4 години, когато игра на финала на световното първенство в Дания, но остана със среброто. След това "лалетата" останаха 4-и на Игрите в Рио 2016, но израстването им продължи с бронз от шампионата на планетата през 2017-а, за да стигнат до титлата на Мондиал 2019.

За тимът на Испания пък сребърните медали е най-добрия резултат в историята, но много обещаващ предвид това, че "Ла Фурия роха" е домакин на следващото световно първенство при дамите през 2021 година. Испания ще играе и на междуконтиненталните квалификационни турнири за Токио 2020 през април догодина.

По-рано днес олимпийският шампион Русия спечели бронзовите отличия след победа над Норвегия с 33:28.

Испания повеждаше с четири гола аванс на четири пъти през първото полувреме на финала. Последните минути преди почивката бяха изключително силни за Холандия и "лалетата" взеха аванс от 16:13. Холандките покачиха преднината си до 22:17 през втората част, но впоследствие се стигна до 29:29 и червен картон за Айноа Ернандес само шест секунди преди края на мача. Лоис Абинг се разписа от последвалото 7-метрово хвърляне, носейки шампионската радост за Холандия.

Най-резултатна за Холандия стана звездата Еставана Полман с 9 гола, която след края на финала беше обявена и за най-полезна състезателка (MVP) на първенството. Лоис Абинг добави още 7 попадения за успеха. Александрина Кабрал Барбоса се отличи със 7 гола за Испания.