Ливърпул отново го направи - постигна обрат в 94-тата минута и запази преднината си преди дербито със Сити (видео)

Ливърпул за пореден път стигна до обрат и драматична победа с 2:1, благодарение на която запази преднината си от шест точки пред Манчестър Сити преди дербито между двата отбора следващата неделя. Мачът отново не започна добре за селекцията на Юрген Клоп, която изоставаше в резултата след гол на  Махмуд Хасан-Трезеге в 21-вата минута. Попадението бе прегледано щателно от ВАР, тъй като имаше съмнение за засада. От повторенията не стана категорично ясно дали има такава, или не, но голът бе зачетен. Осем минути след това Роберто Фирмино прати топката във вратата на Том Хийтън, но това попадение бе отменено заради засада. Тук от повторенията и графиките личеше, че такава няма, но въпреки това ВАР подкрепи страничния рефер. През второто полувреме мърсисайдци създадоха куп положения, но така и не успяваха да ги реализират. Така бе до 87-ата минута, когато Ливърпул още изоставаше в резултата, а Манчестър Сити вече водеше с 2:1 на Саутхамптън. При такъв развой разликата между двата отбора, които се борят за титлата, бе само три точки. Но Ливърпул отново показа характер и стигна до пълен обрат. Андрю Робъртсън изравни три минути преди края, а в четвъртата минута на добавеното време, което бе пет минути, Садио Мане донесе победата на мърсисайдци. Така Ливърпул запази преднината си от шест точки на върха и в неделя ще приеме Манчестър Сити на "Анфийлд" от тази позиция.

Голямата новина в състава на бирмингамци бе отсъствието на капитана Джак Грийлиш, който получи контузия в двубоя срещу Манчестър Сити в предишния кръг и все още не е възстановен. Анура Ел-Гази стартира на неговото място. Една промяна беше направил и Юрген Клоп. Адам Лалана влезе в халфовата линия за сметка на Фабиньо.

Мърсисайдци за втори пореден път в първенството можеха да се окажат изоставащи след по-малко от минута игра. Ел Гази излезе на стрелкова позиция и шутира, но Алисон се справи, макар че първоначално не успя да улови топката. В деветата минута малко не достигна на Уесли, който бе изпуснат от отбраната на гостите, да сече добро центриране на Таргет отляво.

В 16-ата минута и Ливърпул стигна до първата голова опасност. Мане засече с глава центриране на Хендерсън, но топката профуча встрани от лявата греда на вратата. Малко след това перфектно диагонално подаване на Ван Дайк стигна до Салах на далечната греда. Египтянинът веднага стреля от малък ъгъл, но Хийтън изби.

Тези два пропуска на мърсисайдци бяха наказани в 21-вата минута, когато Макгин центрира от фаул, а Трезеге бе изпуснат  и засече на далечната греда. Алисон не се намеси добре и топката се озова във вратата му. Ситуацията бе прегледана от ВАР заради съмнения за засада. Положението бе много тънко, но попадението бе зачетено.

В 29-ата минута Фирмино засече добро центриране на Мане и прати топката във вратата на Хийтън. Страничният рефер обаче вдигна флага си засада. ВАР прегледа ситуацията, а показаните повторения и начертаните линии всъщност показаха, че бразилецът е в чиста позиция и само ръката му е в положение на засада. Въпреки това, незнайно защо, ВАР потвърди решението на страничния рефер и попадението бе отменено.

В 37-ата минута Мане падна в наказателното поле, след като усети ръката на Енгелс на гърба си. Сенегалецът обаче получи картон за симулация. В края на полувремето Мане направи пореден добър пробив отляво и подаде към Салах, който от 11-12 метра стреля над вратата.

Ливърпул започна  силно второто полувреме. Вайналдум и Мане отправиха точни удари, които обаче не затрудниха особено Хийтън. В 54-тата минута Хендерсън премина през Мингс, след което трябваше само да подаде на свободните Салах или Мане, но вместо това подари топката на Енгелс и провали един от най-добрите шансове за гостите до момента.

Пет минути след това Хийтън спаси Вила от сигурен гол, след като излезе и спаси удар отблизо с глава на Мане, който засече на далечната греда след прекрасно центриране на Александър-Арнолд. Салах също пропиля добър шанс с глава. Това бе и последното действие на египтянина, който изигра слаб мач и бе заменен от Ориги. Вайналдум пък отстъпи мястото си на Алекс Окслейд-Чембърлейн.

В 70-ата минута именно Ориги се обърна добре и стреля от малък ъгъл, но над вратата. Мане пропусна поредния шанс за гостите в 72-рата минута, когато стреля доста неточно от границата на наказателното поле. Секунди след това Лалана получи страхотен пас от Фирмино в наказателното поле, но и той стреля изключително неточно.

В 76-ата минута удар на Окслейд-Чембърлейн срещна ръката на Енгелс и гостите поискаха дузпа, но изстрелът бе отблизо и сигнал не последва.

Две минути след това и Астън Вила пропусна чудесен шанс за втори гол. Накамба изведе с дълго подаване Трезеге. Александър-Арнолд не успя да пресече, след което атаката продължи към Хурихейн, който реши да не стреля от малък ъгъл и потърси Уесли пред голлинията, но Ван Дайк изчисти.

В 87-ата минута Ливърпул най-сетне стигна до гола. Мане центрира добре към далечната греда, където Анди Робърстън засече с глава - 1:1.

В добавеното време Александър-Арнолд получи възможност да изпълни свободен удар от много добра позиция. Десният бек стреля силно, топката леко се отклони от стената, след което излезе в корнер. Отново Александър-Арнолд центрира, а Мане засече с глава, като успя майсторски да обърне топката към далечния ъгъл. Така Ливърпул стигна до пълен обрат в 94-тата минута.