Голям срам! Историческо унижение за България насред София (видео+галерия)

Националният отбор на България записа най-тежката си загуба насред София в своята история. "Лъвовете" на Красимир Балъков бяха унизени с 0:6 от Англия в европейска квалификация от група "А", като това беше най-малкото, с което се отърваха родните национали.

Рашфорд (7), Баркли (20, 32) Стърлинг (45, 69) и Кейн (85) вкараха головете във вратата на Пламен Илиев, който при някои от попаденията можеше да се намеси по-добре, но истината е, че благодарение на неговите намеси, България не падна с двуцифрен резултат след почивката. Два пъти и гредата спаси "трикольорите", които продължават да бъдат в нокаут. Тимът няма победа вече от над една година, като в 11-и пореден мач не записа успех. Освен това остана без такъв в европейските квалификации в исторически седми пореден сблъсък. Кръг преди края на кампанията България рискува да остане без победа за първи път в историята си в квалификации за Еврофинали.

51 България - Англия I Част

Отборът на Балъков изглеждаше прекалено безпомощен, а с дадени отигравания, феновете дори започнаха да се подиграват на представителния ни отбор. Напълно нормално скандирания "Оставка, Оставка" заваляха от трибуните в последните минути.

Двубоят ще се запомни и с друг скандал, като на два пъти беше прекъсван преди почивката заради расистки прояви, а на почивката звездите на Англия не искаха да излязат за второто полувреме, въпреки преднината си от четири гола. След случилото се България я грози ново наказание.

Селекционерът на България Красимир Балъков направи цели шест промени в стартовия състав. Бала и момчетата му се надяваха на чудо, за да постигнат първа победа срещу четвъртите в света от последното световно първенство, но всъщност записаха унизителна загуба. Освен това България е в серия от 12 поредни мача без успех срещу Англия - четири равенства и осем загуби, като вече се смята за един от любимите съперници на островитяните.

Родният специалист бе оставил само Пламен Илиев, Петър Занев, Георги Пашов, Вандерсон и Ивелин Попов от титулярите, които стартираха при равенството 0:0 с Черна гора в Подгорица. Схемата също бе променена, като "лъвовете" играха с петима бранители, четирима халфове и един нападател,

както бе на "Уембли" (0:4) преди месец

. Поредният проблем пред Балъков бе травмата на Антон Недялков, който сутринта мина фитнес тест, на който стана ясно, че отпада от състава. Освен най-добрият защитник в състава, с травма е и Кристиян Малинов, която го извади от титулярите.

Петимата защитници пред Илиев бяха Георги Пашов, Георги Терзиев, Георги Сърмов, Камен Хаджиев, който дебютира, и Петър Занев. Георги Костадинов и капитанът Ивелин Попов бяха опорните халфове, докато Кирил Десподов и Вандерсон действаха на двата фланга, а Исмаил Иса води атаката на "трикольорите". Интересното е, че специалистът до снощи смяташе да направи девет промени, като единствено Илиев и Попов бяха предвидени да стартират от първата минута. Тези негови решения обаче ще му тежат, тъй като поста му вече се клати. Същевременно мениджърът на Англия Гарет Саутгейт излезе с пет промени в стартовия си състав, спрямо загубата от Чехия, дошла преди няколко дни в Прага. Дебют за "Трите лъва" направи Тайрън Мингс, а Хари Уинкс и Рос Баркли се завърнаха сред титулярите, след като пропуснаха предния двубой. Бен Чилуел започна на мястото на наказания Дани Роуз, а Маркъс Рашфорд бе предпочетен пред Джейдън Санчо.

Едва 20 000 фенове пристигнаха на мача, като една четвърт от тях бяха привърженици на гостите. Още в седмата минута гостите поведоха, а това отново не стана без помощта на грешка в българската отбрана. Дълго подаване на Магуайър беше свалено с глава на Баркли, който подаде на Рашфорд на лявото крило. Звездата на Манчестър Юнайтед с много хубав финт се освободи от хвърлилия се на шпагат Пашов, след което влезе навътре и с мощен шут под гредата матира Пламен Илиев.

В 11-ата минута Костадинов подаде на Попов, който напредна и с бомбен шут стреля от 20 метра, но Пикфорд плонжира и изби. В 20-ата минута двойно подаване между Стърлинг и Кейн матира защитата на българите. Крилото на Манчестър Сити излезе зад отбраната и с остро подаване намери Баркли, който от два метра на празна врата удвои.

121 България - Англия

Малко по-късно реферът Бебек спря играта за две минути, тъй като

Тайрън Мингс

се е оплакал на хора от щаба на Англия, че е чул скандирания по свой адрес. Дикторът на стадиона предупреди феновете да не обиждат играчите на расистка основа. Три минути след това Баркли вкара трети гол. Този път халфът на Челси беше точен с глава от пет метра, засичайки центриране на капитана Кейн. Пламен Илиев обаче можеше да се намеси по-добре.

В 42-ата минута отново мачът бе спрян, като този път група фенове на Локомотив (Пловдив) от Сектор "Б" и такава от София-Запад на стадион “Васил

Левски

” напуснаха съоръжението. Тогава главният съдия на мача е дочул расистки подвиквания от Сектор "А" и говори с делегата и щаба на англичаните.

Селекцията на Гарет Саутгейт обаче реши да остане на терена. В даденото шест минутно продължение Стърлинг вкара четвърти гол. Той се разписа на празна врата след страхотна контраатака и подаване на Кейн. Това вбеси родните фенове на трибуните, като част от тях скандираха срещу БФС и играчите. Капитанът Ивелин Попов остана почти през цялата пауза да говори с привърженици на "трикольорите" до тунела на Сектор "А".

На почивката английският национален отбор не искал да излезе да играе, но пресаташето на "лъвовете" Христо Запрянов убедил звездите от Острова да се върнат на терена. Там Божидар Краев беше заменил Георги Сърмов, а "лъвовете" тръгнаха по-смело напред. Това остави много пространства пред вратата на Илиев, който в следващите 20 минути спаси няколко положения.

Стражът на Лудогорец парира удар на Кейн, след това спря откъсналия се срещу него Рашфорд, а при добавката Стърлинг стреля в аут. Последваха два нови пропуска на Стърлинг и отлично спасяване на Илиев в 57-ата минута. Петър Занев с удар отдалеч пробва рефлекса на Пикфорд, а в 63-ата минута Кейн отново беше спрян от родния вратар, който показа страхотен рефлекс при изстрел от няколко метра на голмайстора на Мондиал 2018.

Англичаните искаха да вкарат още голове, като първо гредата спаси Илиев след удар на Кейн в 81-ата минута. Капитанът на "трите лъва" обаче все пак успя да вкара своя 28-и гол с националната фланелка в 85-ата минута, а в последните секунди резервата Мейсън Маунт също удари гредата.

За радост на всички български играчи реферът свири края на мача без да дава сериозно продължение. Островитяните празнуваха най-голямата си победа в групата, която ги доближи още повече до Евро 2020, а българите се прибраха под освирквания.

След месец е последната среща с Чехия в София, чехите гонят класиране, а ние първа победа. Хубавата новина е, че въпреки негативните резултати България има шанс да играе на европейско първенство чрез баражите от Лигата на нациите, но с тази игра, това няма как да се случи.

БЪЛГАРИЯ - АНГЛИЯ 0:6
0:1 Рашфорд (7)
0:2 Баркли (20)
0:3 Баркли (32)
0:4 Стърлинг (45)
0:5 Стърлинг (69)