Договорите на българските футболисти, които изтичат през юни или още този месец, ще се удължат автоматично до края на настоящия сезон, заяви генералният секретар на Професионалната лига Атанас Караиванов след края на днешното заседание на изпълкома на БФС.
Същата е практиката в много други страни, като това е решение на ФИФА и е спуснато до националните федерации, които трябва да го прилагат съобразно своето локално законодателство.
"Казано с други думи, това първенство ще се доиграе със старите футболисти и по старите правила. Затова и трансферният период се отваря на 17-и юли, каза още бившият журналист. Поне още една година първенството в efbet лига ще се играе по този формат, който е приет към момента. Преотстъпени играчи нямат право да се връщат в родните си отбори.
В следващите дни БФС ще изпрати решенията си от днес на УЕФА. Европейската централа пък на 27-и май ще има съвещание на изпълнителния си комитет, което трябва да даде отговори на въпроса какво ще се прави по-нататък във футбола, а също така и дали и в каква форма ще бъдат международните мачове, както и клубните турнири.
Той потвърди отказът на Ботев (Гълъбово) от първенството за догодина и добави, че пет отбора от Втора лига са искали да играят първенството. Това са ЦСКА 1948 (Сф), Локомотив (София), Септември (Сф), Кариана и Литекс. Останалите са били за прекратяване на първенството, което мнение е и надделяло.
"Финансовото състояние на доста отбори от Втора лига е близко до катастрофалното. Много от клубовете зависят от общините, а там нещата не са приоритетни за футбола, защото има много по-важни неща. В Първа лига също има отбори, на които им е трудно, но никой не е изразил становище, че ще се откаже от участие".
"Смея да кажа, че заедно с колегите от Експертната група и с помощта на президента на БФС Михаил Касабов, както и с тази помощ от държавата, успяхме да спасим футбола у нас. В момента собствениците са в състояние да плащат на работници, които не могат да използват. Футболът е парализиран, а сега без публика все едно прохожда на един крак. Но по-добре така, отколкото да го няма изобщо, обясни още Караиванов.