В българския футбол винаги е имало футболисти, които по никакъв начин не са се церемонили на терена спрямо съперниците си и са действали безкомпромисно във всяко единоборство. Съвсем логично това е водело до много картони на тяхната сметка. Представяме ви един своеобразен отбор на най-безкомпромисните футболисти, състезаващи се в момента в родния елит. Статистиката за картоните е само от шампионатни двубои в България или чужбина, така че при някои играчи картоните са повече, ако се вземе под внимание всички турнири, в които са участвали.
Георги Петков
Гошо Петков освен, че е с най-голям стаж в родния елит като години, със сигурност е и стражът, получавал най-много жълти картони. Знаем обаче, че голяма част от тези официални предупреждения не са дошли от някакви груби изяви на Петков, а ги е използвал за подпомагане на отбора в последните минути на срещите. Все пак за вратар цифрата е впечатляваща - 61 жълти картона, като реалната бройка може и да е по-голяма, тъй като в края на миналия век статистиката за картоните в родния елит се губи. За сметка на това в шампионатни двубои Петков само два пъти е получавал червен картон, като и двата пъти са в периода му в Кипър, когато бе част от тима на Еносис Паралимини. Любопитна ситуация пък се получи на най-старото столично дерби между Славия и Левски през март 2016 година, когато съдията Георги Кабаков първо показа червен картон на Гошо, но всъщност се оказа, че се е объркал и е искал да му покаже само жълт.
59 жк. в България/61 общо
0 ч.к. в България/2 общо
Веселин Минев
Братята Веселин и Йордан Миневи са известни с големия си хъс за игра, който не ги напуска дори и на вече сериозната футболна възраст от 39 години. Левият бек на Витоша (Бистрица) е един от малкото действащи играчи, преминали границата от 100 официални предупреждения за шампионатни двубои. Към момента той има на сметката си 101 жълти картона, като 91 са в България, а десет са от престоя му в Анталияспор в Турция. По отношение на червените картони - девет на родна земя и един в Сюперлиг. Любопитно е, че три от изгонванията на Веселин са били в мачове срещу Литекс. Брат му Йордан е малко по-скромен в класацията и има 89 жълти и седем червени картона.
91 в България/101 общо
9 в България/10 общо
Стойчо Атанасов
За зоната на десния бек сме избрали един футболист, който все още е в ранната си кариера, но показва голям "потенциал" да бъде сред безкомпромисните играчи за години напред. Стойчо, който в момента е под наем в тима на Арда от ЦСКА-София има сравнително скромен като бройка актив от картони - 26 жълти и един червен. Като се вземе предвид обаче, че и мачовете, които той е изиграл към момента не са толкова много съотношението двубой - картони е доста високо. Особено впечатляващ е активът му през сезон 2017/18 за ЦСКА-София, когато има на сметката си осем мача и шест жълти картона. Други десни бекове, на които съдиите често обръщат специално и официално внимание и може да отбележим са горспоменатият Йордан Минев, Станислав Манолев, който е с 74 жълти и четири червени картона в кариерата си, Сисиньо със 70 жълти и пет червени и капитанът на Левски Живко Миланов - 85/4. Разбира се тримата са с далеч по-голям брой мачове и съответно картони от Атанасов, но тук даваме път на младите сред "титулярите".
ж.к. 26
ч.к. 1
Козмин Моци
Директно навлизаме в най-дълбокото. Румънецът е рекордьор откъм картони сред играещите в efbet Лига в момента. Моци е наистина безкомпромисен и статистиката го показва - 126 картона и десет червени. Престоят му в България е от сравнително кротките в интерес на истината и тук има само 56 официални предупреждения и четири изгонвания. Да, да, знаем, че сега някои ще кажат: "а колко са му спестени?", като се сетят за онази случка със Стефан Николич. Тук обаче гледаме официалната статистика, а тя е доста впечатляваща, като се има предвид, че взимаме под внимание само шампионатни мачове. Червените картони на Моци в родния елит са срещу Левски, ЦСКА, Литекс и... Любимец.
ж.к. 56 в България/126 общо
ч.к. 4 в България/10 общо
Божидар Чорбаджийски
Още едно име от новата генерация на играчите, които не се церемонят много-много срещу съперниците си. По родните терени Чорбаджийски към момента има 23 официални предупреждения, но любопитно е, че при престоя си в румънския гранд Стяуа или ФКСБ от три мача успя да си изкара два червени картона, което общо взето бе най-запомнящото се от периода му в Букурещ. Други бранители, който не си поплюват и можем да отбележим са Петър Занев 79 жълти, но нито един червен картон, ако не броим този, който получи в последния мач между ЦСКА-София и Левски, който обаче бе след края на двубоя, Иван Бандаловски с 65 жълти и два червени картона, Йосип Томашевич от Локо (Пловдив) с 46 жълти и два червени, както и един футболист, който има "потенциал", но все още не го разкрива в България - Янис Каргас от Левски, който засега има само три официални предупреждения за "сините", но като цяло има 44 в кариерата си.
ж.к. 23 в България/25 общо
ч.к. 1 в България/3 общо
Кали Тиам
Не е случайно, че феновете на Левски го наричат Доктор Тиам. Полузащитникът е наистина безкомпромисен в голяма част от единоборствата. Към момента сенегалецът има 22 картона от престоя си на Герена, а общо в кариерата си - 44. Червен картон шампионатен мач има само един, но пък бе изгонен и за Купата на България срещу ЦСКА-София, когато контузи тежко тогавашната звезда на "червените" Фернандо Каранга. Някои сигурно ще се присетят и за спестения му червен картон преди месец и половин срещу Славия за грубо влизане в краката на Янис Карабеьов.
ж.к. 22 в България/42 общо
ч.к. 1 в България/3 общо
Даниел Гаджев
Тук вече навлизаме в страната на легендите. Халфът на Ботев (Враца) остава в историята на картоните по родните земи през сезон 2011/12, когато бе изгонен цели пет пъти, докато носи фланелката на Монтана. На фона на това останалите му 12 жълти картона през същия сезон бледнеят. В следващите години Гаджев не отстъпва от реномето си на безкомпромисен и натрупва общо 77 жълти и десет червени картона в шампионатни двубои от Първа и Втора лига на сметката си до момента. Последното му изгонване бе в мача срещу Славия през 2018 година. В интерес на истината тогава Гаджев получи втори жълт картон за симулация, но повторенията показаха, че може би имаше нарушение срещу него, така че последният му червен картон можем да го броим към графа незаслужени.
ж.к. 77
ч.к. 10
Светослав Дяков
Капитанът на Лудогорец e рекордьор по официални предупреждения в официални двубои в родните шампионати - 108. През октомври 2018 Съни се изравни с покойния Георги Марков на върха по брой картони. Тогава и двамата имаха по 100, но с течение на времето Дяков успя да натрупа солиден аванс и не се очертава скоро някой да го задмине по този показател в родния футбол. Червените му картони пък са четири в родния елит. Извън шампионатните мачове Дяков има няколко червени картона във важни мачове - гостуването на Лацио в Лига Европа и с националния отбор на два пъти срещу Армения.
ж.к.108
ч.к. 4
Христо Златински
Халфът на Ботев (Враца) също се доближава до трицифрено число при официалните си предупреждения. Към момента опитният полузащитник е с 90 жълти картона, като 66 от тях са по българските терени. Останалите са в периода му в Румъния, като най-силен му е сезон 2015/16, когато за Университатя (Каройова) има 12 жълти и два червени картона. Други полузащитници, който могат да бъдат добавени в класацията са Кристиян Малинов, който със своите 49 жълти и три червени картона направо си заслужава титулярно място, Венцислав Бенгюзов с 64/1 и Яя Меледже, който макар и с доста малко мачове като титуляр по родните терени вече има 25 картона.
ж.к. 66 в България/90 общо
ч.к. 0 в България/4 общо
Галин Иванов
В по-предни позиции също има футболисти, които не дават много да "дишат" на съперниците си и също получават доста официални предупреждения. Един от най-стабилните играчи в родния елит Галин Иванов има и солидна бройка картони в кариерата си - цели 62, като 54 са в българския шампионат. Гальо има и пет червени картона, но трябва да се отбележи, че последният такъв бе през вече далечната 2012 година с екипа на Литекс срещу Локо (София). Така че можем до голяма степен да кажем, че Галин се е кротнал вече. Друг офанзивен футболист с потенциал да е сред безкомпромисните е Антонио Вутов. Едва на 23 години, и то на пост, който не предразполага за чак толоква много официални предупреждения, играчът на Ботев вече има 33 жълти и два червени картона в кариерата си. Изненадащо сред възможните споменавания е и един от най-техничните футболисти в родния футбол през последното десетилетия - Том, който в момента е в Ботев (Враца). Бразилецът 51 жълти и седем червени картона. Единствената причина, че не е титуляр е, че по-голямата част от тях не са по-българските терени, а в Турция.
ж.к. 54 в България/62 общо
ч.к. 5
Анте Аралица
Като централен нападател в нашата единадесеторка влиза таранът на Локомотив (Пловдив). Все още само на 23 години, но вече с 37 официални предупреждения за Аралица. По време на престоя си на "Лаута" Анте има 16 предупреждения. За момента напдателят няма червени карти от игра, но бе основно действащо лице в мелето в мача със Славия преди година и половина.
ж.к. 16 в България/37 общо
ч.к. няма