Пандемията от Covid-19 накара и света на спорта да спре с много малки изключения. Но какво правят големите звезди, освен да показват в социалните мрежи как жонглират с топче тоалетна хартия или правят упражнения у дома в условията на самоизолация?
Някои не правят нищо повече, но част от тях решиха да подпомогнат битката с коронавируса финансово и морално. Така известни имена от различните спортове показаха шампионския си манталитет и потвърдиха латинската сентенция Bis dat qui cito dat (двойно дава този, който дава навреме).
В България първи се включи с инициатива Димитър Бербатов. Голмайсторът на националния отбор за всички времена и на Висшата лига през 2011 година с Манчестър Юнайтед на 23 март стана лице на дарителската кампания на Българския лекарски съюз „За героите в бяло“. Бербатов, чиято майка Маргарита е работила като медицинска сестра, сам направи дарение, без да споменава стойността му, както изисква истинската благотворителност.
Бербатов: Героите, които аплодираме, се нуждаят от нашата подкрепа (видео)
След него се присъедини и избираният на два пъти за най-добър спортист на България Григор Димитров. Достигалият до №3 в световната ранглиста на тенисистите обяви по бТВ, че е закупил респиратори за болницата в родния му град Хасково.
В края на миналата седмица още двама най-добри в своите спортове българи обявиха подкрепата си – реално и в бъдеще време. Баскетболната звезда Александър Везенков преведе 10 000 лева по сметката за подпомагане на дейността на болницата в Ботевград. Крилото на Олимпиакос беше пуснат да се прибере в България от клуба, след като гръцкото първенство беше спряно.
Претендентът за титлата в тежка категория, версия IBF, Кубрат Пулев обяви в интервю за „Билд“, че ще дари половината от полагащото му се от двубоя за шампионския пояс с Антъни Джошуа за медиците, борещи се с пандемията. „Ще даря 50 процента от парите, които спечеля от мача с Джошуа, за неуморните герои в борбата с коронавируса“, заяви боксьорът. Това впечатли и Би Би Си, която препечата интервюто на Пулев. Всъщност не е ясно кога ще бъде мачът на 38-годишния софиянец с британеца Джошуа. Има вариант той да бъде на 25 юли в Лондон, но е по-вероятно за пореден път да бъде отложен. Хонорарът на Кобрата, според различни медии, варира от 3 милиона евро до 5 милиона долара.
Очаквам примера на едни от най-известните български спортисти зад граница да бъде последван и от други.
Кубрат Пулев дарява милиони за битката срещу Covid - 19
В световен мащаб някои от най-ярките звезди дадоха своята лепта по различен начин. Едни превеждаха суми на здравни организации, други закупуваха целево предпазни средства и респиратори, трети организираха дарителски сметки за каузата, а четвърти просто се съгласиха да намалят заплатите си по време на кризата.
Сред първите и най-щедри дарители бяха Кристиано Роналдо и Лионел Меси. След фалшивата новина, че мегазвездата на Ювентус е дал своите хотели в Португалия за настаняване на медицински персонал, дойде и истинската, че Роналдо е направил голямо дарение на болници в родината си за закупуване на консумативи и предпазни средства. Лидерът на Барса Меси го последва с 1 милион евро за болници в Барселона и родния град на Лео – Росарио в Аржентина.
Германски футболни национали събраха общо над 2,5 милиона евро дарения в битката с коварния вирус. Играчите на Байерн Леон Горецка и Йошуа Кимих стартираха програма "Ритаме короната" (We kick corona) с дарение от 1 милион евро. Към тях се присъедини и голмайсторът на баварците Роберт Левандовски, също с 1 милион финансова помощ.
Неординерният Златан Ибрахимович започна в средата на март акция Kick the Virus Away (Да изритаме вируса), като сам дари два пъти по 50 хиляди евро за болници в най-засегната от Covid-19 страна в Европа – Италия. Шведският нападател в момента е футболист на Милан.
Бразилецът Неймар направи голямо дарение на УНИЦЕФ за лечение на заразени и подпомагане на хора, останали без работа, в следствие на пандемията. Звездата на Пари Сен Жермен дал над 1 милион долара анонимно, но името му беше оповестено в бразилско тв шоу.
Футболисти на 20-кратния шампион на Англия Манчестър Юнайтед подмогнаха финансово различни инициативи. Вратарят Давид де Хеа дари 300 хиляди евро на организацията „Общността на Мадрид“, като пожела да остане анонимен. Но председателката му благодари публично за щедростта в Туитър.
Нападателят Маркъс Рашфорд пък събра солидна сума за ученици в нужда, които остават без топъл обяд след затварянето на учебните заведения на Острова.
В тениса голямата тройка даде пример. Пръв беше Роджър Федерер, който на 25 март обяви, че заедно със съпругата си Мирка даряват 1 милион швейцарски франка на семействата в Страната на шоколадите и часовниците, засегнати от вируса.
Маестрото тутакси беше последван от Рафаел Надал и Новак Джокович. Испанският левичар поде инициатива спортистите в родината му да съберат 11 милиона евро в борбата с пандемията и сам даде своята лепта. Джокович пък дари 1 милион евро на родната си Сърбия за закупуване на респираторни апарати и друго медицинско оборудване.
Към Новак се присъедини и сънародничката му Ана Иванович. Красавицата от Белград и бивша водачка в ранглистата на тенисистките закупи 35 апарати за обдишване за болници в Сърбия.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.