Уругвай 1930

Първото световно първенство се провежда от 13 до 30 юли 1930 г. За домакин е определен Уругвай. По онова време "Ла Селесте" е най-силният отбор на планетата, след като печели олимпийското злато в Париж през 1924 г. и Амстердам през 1928 г. На първия Мондиал участие взимат само четири европейски състава, които пристигат в Южна Америка с параход. 13-те участници са разпределени в четири групи - три, от които са съставени от по три отбора. В първия мач Франция побеждава Мексико с 4:1, като първото попадение в историята на световните шампионати бележи френският нападател Люсиен Лоран.

Любопитно е, че церемонията по откриването на турнира се осъществява цели пет дни след неговото начало. До финалния мач достигат домакините и Аржентина, които спорят за златото две години по-рано на Олимпиадата в Амстердам. На Мондиал'30 двата тима се справят на полуфиналите с Югославия и САЩ. Срещата между Уругвай и Репрезентацията се помни и с комично зачетен гол за домакините - полицай рита към терена излязла в аут топка, след което един от нападателите я вкарва в мрежата. За изненада на югославяните реферът признава "гола".

Финалът завършва с победа 4:2 за "Ла Селесте". Интересно е, че авторът на първия гол Пабло Дорадо припада от радост след като открива резултата. Първото полувреме завършва с преднина от 2:1 за Аржентина, но след почивката домакините правят необходимото да спечелят купата. С това момчетата на Алберто Орасио Супичи Седес стават първите световни шампиони.

Голмайстор на турнира: Гийермо Стабиле (Аржентина) с 8 гола

Победителите: Байестреро, Хестидо, Фернандес, Ириарте, Андраде, Кастро, Скароне, Дорадо, Маскерони, Сеа, Насаси, Пирис, Калво, Капучини, Техера, Салдомбиде, Урдиниран, Мелоньо, Риолфо, Петроне, Анселмо, Рекоба.
Треньор: Алберто Сепуси

Най-резултатен мач: Аржентина - Мексико 6:3