Аржентина 1978

Световното първенство през 1978 година се провежда в Аржентина. То се играе от 1 до 25 юни. Аржентинците получават шанс да атакуват реално световната титла за първи път след 1930 г. Отборът на Сесар Луис Меноти попада в тежка група заедно с Италия, Франция и Унгария. Любопитно е, че на този мондиал италианците започват ударно, но в течение на турнира качеството на играта им спада от мач на мач. Четири години по-късно се случва тъкмо обратното.

Същината на състезанието е в полуфиналните групи, като в едната голямата битка пада върху Холандия и "Скуадра адзура". Интересно е, че световният шампион ФРГ остава извън борда след загуба от Австрия с 2:3 в един от най-добрите мачове на първенството. Италианците повеждат на "лалетата" и за около едно полувреме за финалисти. С голове на Брандс и Хаан обаче холандците си спечелват билет за втори пореден финален двубой.

В другата полуфинална четворка Перу и Полша нямат шансове срещу Бразилия и Аржентина. Перуанците обаче изиграват решаваща роля. Те губят "само" с 0:3 от бразилците, а след това падат с 0:6 от домакините. Така с по-добра голова разлика от Селесао Аржентина се класира на финала, а и до днес над победата на "гаучосите" над Перу тегне съмнение за задкулисие.

Финалният мач е сред най-грубите такива в историята. Марио Кемпес открива резултата в 37-ата минута, но Нанинга изравнява за европейците десетина минути преди края. В 90-ата минута Роб Рензенбринк нацелва страничната греда и така Холандия се разминава на косъм със златната купа. В продълженията нов гол на героя Кемпес и едно попадение на Бертони фиксират крайното 3:1 за Аржентина. Буенос Айрес ликува, а холандците отказват да се явят на награждаването. Те губят от домакините втори пореден финал.

Голмайстор на турнира: Марио Кемпес (Аржентина) с 6 гола

Победители: Фильол, Ардилес, Бертони, Галедо, Л. Галван, Кемпес, Луке, Олгин, Ортис, Пасарела, Тарантини, Бали, Ла Волпе, Алонсо, Р. Галван, Хоусеман, Килер, Лароса, Овиедо, Панянини, Валенсия, Вийя. Треньор: Сезар Луис Меноти.

Най-резултатен мач: Аржентина - Перу 6:0, Германия - Мексико 6:0