Бразилия 2014

Световното първенство през 2014 г. се провежда в Бразилия от 12 юни до 13 юли. В края на шампионата Германия печели своята четвърта световна титла, с което Бундестимът изравнява Италия и остава на един трофей от бразилците. Турнирът предлага няколко паметни мача в елиминациите, като полуфиналът в Бело Оризонте между германците на Йоахим Льов и домакините се нарежда сред най-знаменитите двубои в историята на световните първенства. Голмайстор на финалите става колумбиецът Хамес Родригес, който бележи шест точни попадения. За най-добър футболист на мондиала е определен Лионел Меси, който обаче се разминава с купата в Рио де Жанейро. На второ поредно световно Нидерландия достига почти до златото, като този път “оранжевите” се задоволяват с бронза.

На откриването Бразлия печели с 3:1 над Хърватия, а след реми с Мексико и 4:1 над Камерун привържениците на “Селесао Бразилейра” започват да предвкусват триумф за момчетата на Луис Фелипе Сколари, който се е завърнал начело на тима. Следват два южноамерикански сблъсъка за бразилците - срещу Чили и Колумбия, и място в топ 4 за домакините. Там обаче идва време за исторически шамар от Германия с 1:7, който отеква завинаги във футболната история. В предварителните групи тежко фиаско претърпяват европейските грандове Италия и Англия, отпаднали в пакет за сметка на Коста Рика и Уругвай. Запомня си и ухапването от страна на Луис Суарес спрямо Джорджо Киелини. На осминафиналите обаче уругвайците губят от Колумбия. В първия етап отпадат и Кристиано Роналдо и неговите съотборници от Португалия, който падат с 0:4 от Германия и въртят реми 2:2 със САЩ, което ги качва на самолета за Лисабон.

Франция пък печели групата, в която е заедно с Швейцария, Еквадор и Хондурас, а в елиминациите с късни голове и изкован успех с 2:0 над Нигерия. В тази фаза идва и най-трудният тест за Германия. На Бундестима са необходими продължения, за да елиминират Алжир, на чиято врата е Райс Мболи - 2:1 и продължаване напред за фаворитите. Също след продължения напред продължава още един силен отбор - Аржентина. Ценният гол е дело на Анхел Ди Мария в 118-ата минута. Добавен половин час има и на мача Белгия - САЩ, като “червените дяволи” в крайна сметка измъкват победата с 2:1. Дузпа в добавеното време пък е необходим на Нидерландия срещу Мексико, точен е нападателят на Шалке Клаас-Ян Хунтелаар. На четвъртфиналите Германия продължава своя марш към купата - 1:0 над силния отбор на Франция, като централният защитник Матс Хумелс е героят на мача на “Маракана”. По идентичен начин се развива двубоят Аржентина - Белгия на “Мане Гаринча” - 1:0 с гол в началото на Гонсало Игуаин. В последния четвъртфинал Нидерландия спира сензацията Коста Рика с дузпи - вратарят Тим Крул се превръща в кошмар за футболистите от Богатия бряг.

Полуфиналът между Бразилия и Германия остава на челно място в историята! До 29-ата минута Германия повежда с умопомрачителното 5:0! Томас Мюлер, Мирослав Клозе, който става рекордьор като голмайстор номер 1 на световните шампионати, Тони Кроос (2) и Сами Кедира правят за смях отбраната на тима на Сколари и вратарят Жулио Сезар трябва да вади пет пъти топката от мрежата си. След почивката Андре Шюрле добавя още два гола, а в самия край халфът на Челси Оскар бележи почетното попадение за домакините - това е краят на техните мечти, а шокът е толкова голям за бразилците, че те губят безславно с 0:3 и мача с бронзовите медали. В другия полуфинал Аржентина и Нидерландия изнасят позиционен мач, завършил 0:0 и решен с дузпи в полза на “гаучосите”. На “Маракана” Германия изковава своята четвърта световна титла след продължения. В герой 22-годишният Марио Гьотце, който праща топката в мрежата на Серхио Ромеро в 113-ата минута и решава финала в полза на европейците. Моментът е исторически - това е първа купа за отбор от Стария континент в Южна Америка. Меси пък пропуска възможността да стане световен шампион с родината си насред “Маракана”.

Голмайстор на турнира: Хамес Родригес (Колумбия) с 6 гола

Победители: Нойер, Гроскройц, Гинтер, Хьоведес, Хумелс, Кедира, Швайнщайгер, Йозил, Шюрле, Подолски, Клозе, Цилер, Мюлер, Дракслер, Дурм, Лаам, Мертезакер, Кроос, Гьотце, Боатенг, Мустафи, Вайденфелер, Крамер. Треньор: Йоахим Льов.