Италия 1934

Италия 1934

Вторият шампионат на планетата се провежда в Италия през 1934 г. Любопитно е, че първите шампиони от Уругвай не пристигат на Ботуша да защитават отличието си в знак на обида, че четири години по-рано само четири отбора от Европа стъпват в Монтевидео. За втория Мондиал ФИФА прави промени в регламента и така е премахната груповата фаза - играе се на директни елиминации. Домакините от Италия се гласят да стават световни шампиони, като те нямат право на грешка на своя територия. След напечени и дори скандални мачове с Испания и Австрия на четвъртфиналите и полуфиналите "Скуадра адзура" достига до мача за трофея в Рим. От другата страна е Чехословакия, елиминирала Германия с 3:1 във втория полуфинал.

В двубоя за титлата гостите водят в резултата до 81-ата минута, след като Антонин Пуч открива резултата в 71-ата. Нападателят на Ювентус Раймундо Орси обаче праща срещата в продължения. Там идва ред на легендата на Болоня Анджело Скиавио да прониже именития чехословашки вратар Франтишек Планичка и да донесе първата световна титла в актива на Италия.

Голмайстор на турнира: Олдрих Нейедли (Чехословакия) с 5 гола

Победителите: Комби, Мондзельо, Скиавио, Меаца, Гуаита, Ферари, Орси, Бертолини, Монти, Алеманди, Ферарис, Мазети, Кавана, Розета, Пициоло, Аркари, Борел, Кастелаци, Варлиен, Демария, Калирагис, Гуаризи. Треньор: Виторио Поцо

Най-резултатен мач: Италия - САЩ 7:1