100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:5

Русия 2018

Русия 2018

Световното първенство през 2018 г. се провежда в Русия от 14 юни до 15 юли. Това е турнирът, донесъл втората световна титла на Франция, а наставникът на “петлите” Дидие Дешан става третият след Марио Загало и Франц Бекенбауер, който триумфира със световната купа като футболист и треньор. Финалът противопоставя звездите на Дешан срещу изненадата на турнира Хърватия, като двата отбора повтарят полуфинала от Мондиал’98 - отново с победен завършек за французите. Голмайстор на турнира става английският капитан Хари Кейн, реализирал шест точни попадения по руските стадиони. За най-добър играч на първенството пък е избран хърватският халф Лука Модрич, който в края на годината печели и “Златната топка”.

Мачът на откриването е между Русия и Саудитска Арабия, като домакините разбиват арабите с категоричното 5:0. Впоследствие момчетата на Станислав Черчесов печелят и срещу Египет, а след успех с дузпи над Испания се нареждат сред най-добрите осем в света, което е най-доброто постижение на “Сборная” на световни финали след разпадането на СССР. Тотален крах на първенството търпи световният шампион Германия, който губи два от трите си мача в предварителната група - от Мексико и Южна Корея, и сензационно напуска рано-рано борбата. Гол на Джеран Шакири в последната минута пък решава съдбата на Сърбия в друга група, където заедно с Бразилия напред продължават швейцарците. Хърватия пък записва три победи в първия етап - над Нигерия, Аржентина и Исландия. Бъдещите шампиони от Франция влизат по-плавно в шампионата - 2:1 над Австралия, 1:0 над Перу и 0:0 с Дания.

На осминафиналите французите записват паметна победа с 4:3 над Аржентина в може би най-големия двубой на Мондиал 2018. За “петлите” са точни Антоан Гризман, Бенжамен Павар и Килиан Мбапе (2), като попадението на Павар е сред бисерите на първенството. За “гаучосите” точни са Анхел Ди Мария, Габриел Меркадо и Серхио Агуеро, което в крайна сметка не се оказва достатъчно на световните вицешампиони, водени от Лионел Меси, да продължат напред.

Същия ден аут от турнира остава и Португалия на Кристиано Роналдо, загубила дуела с Уругвай. Англия пък записва успех с дузпи срещу Колумбия, което кара почитателите на “Трите лъва” да мечтаят за нещо голямо. На четвъртфиналите французите елиминират “урусите” с 2:0 след попадения на Рафаел Варан и Гризман. Белгия пък качва на самолета в Казан бразилците - 2:1 за “червените дяволи” и четвърто поредно световно без “Селесао Бразилейра” в топ 4. Хърватия и Англия допълват финалната четвортка след победи - хърватите отстраняват Русия с дузпи, а футболистите на Гарет Саутгейт бият Швеция с 2:0. Полуфиналите не предлагат велики мачове - Франция удря Белгия с 1:0, а командата на Златко Далич обръща англичаните, които водят на почивката с гол на Киърън Трипиър, но допускат голове на Иван Перишич и Марио Манджуков (в продълженията) за крайното 2:1.

В малкия финал Белгия надвива Англия с 2:0 - точни са Тома Мюние и звездата Еден Азар, с което “червените дяволи” записват най-доброто си класиране на световно първенство, подобрявайки четвъртото си място от 1986 г. Англичаните пък записват най-доброто си световно за последните 28 години, дублирайки постижението си от Италия'90.

На финала в Москва Франция доминира над хърватите и в крайна сметка “петлите” печелят втората си световна титла. В началото Манджукич открива резултата с автогол, с което нападателят на Ювентус става първият футболист в историята, вкарал в собствената си врата на финал на мондиал. Перишич изравнява в средата на първата част, но в 38-ата минута Гризман прави 2:1 от дузпа, отсъдена след много размисъл от страна на аржентинския рефер Нестор Питана, който се нуждае от видеоповторение за вземе решение относно заплетената ситуация в наказателното поле на тима от Балканите. В 59-ата минута Пол Погба е точен за 3:1, а малко по-късно Мбапе прави 4:1. В 69-ата минута Манджукич намалява резултата, но хърватите нямат сили за повече - това е най-резултатният финал за световната купа през ХХ век.

Голмайстор на турнира: Хари Кейн (Англия) с 6 гола

Победители: Лорис, Павар, Кимпембе, Варан, Юмтити, Погба, Гризман, Лемар, Жиру, Мбапе, Дембеле, Толисо, Канте, Матюиди, Нзонзи, Манданда, Рами, Фекир, Сидибе, Товен, Ернандес, Менди, Ареола. Треньор: Дидие Дешан.

Общ брой голове на първенството: 169
Средно голове на мач: 2,64
Най-много голове в мач: Белгия - Тунис 5:2, Англия - Панама 6:1, Франция - Аржентина 4:3
Зрители средно на мач: 47 371
Най-много зрители: 78 011 (Франция - Хърватия)