Германия 1974

Световното първенство през 1974 г. е десетото издание на турнира. То се провежда в Западна Германия от 13 юни до 7 юли 1974 г. България записва четвърто поредно участие, но отново се разминава с първа победа на финали. Нашите отстъпват пред суперфаворита Холандия, но след това записват две равенства с Швеция и Уругвай, което им носи обратен билет за родината.

Основните претенденти за титлата са Холандия и домакините от ФРГ. Последните не започват трудно мондиала, като бият на старта Чили само с 1:0 с далечен изстрел на Паул Брайтнер. В Хамбург пък се играе историческият мач между ФРГ и ГДР, изненадващо спечелен от източногерманците с 1:0. Попадението е дело на Юрген Шпарвасер. Голямата изненада е отпадането в груповата фаза на световните вицешампиони от Италия. "Скуадрата" завършва на трето място след Полша и Аржентина.

Бразилия пък показва слабост, като наследниците на Пеле побеждават единствено Заир в предварителния кръг, записвайки две скучни равенства с Югославия и Шотландия. В полуфиналните групи нещата са интересни. Холандия успява да се справи с колосите на Южна Америка Бразилия и Аржентина, като над всички очаквано е Йохан Кройф. В другото каре ФРГ има по-лесна задача срещу Полша, Югославия и Швеция. В директния двубой за място на финала футболистите на Хелмут Шьон побеждават поляците с 1:0 с гол на Герд Мюлер.

Така финалът е ясен - домакините ще трябва да мерят сили с холандците и техния Тотален футбол. Преди първенството в Холандия излиза емисия от 100 000 пощенски марки, на които пише: "Холандия - световен шампион 1974". Сметката обаче се оказва без кръчмар. Финалът започва вихрено! "Лалетата" бият център и след около минута Кройф е повален в наказателното поле - дузпа. Неескенс е точен - 1:0.

В 25-ата минута обаче Брайтнер, също от дузпа, изравнява, а две минути преди почивката Мюлер търкулва топката в ъгъла на холандската врата. През втората част "оранжевите" така и не стигат до втори гол и купата е спечелена от ФРГ.

Голмайстор на турнира: Гжегож Лато (Полша) със 7 гола

Победители: Майер, Фогтс, Брайтнер, Шварценбек, Бекебауер, Грабовски, Оверат, Г. Мюлер, Хьонес, Бонхоф, Хьолценбайн, Нигбур, Клеф, Хьотгес, Вимер, Кулман, Нетцер, Хайнкес, Флое, Херцог, Капелман, Кремерс. Треньор: Хелмут Шьон.

Най-резултатен мач: Югославия - Заир 9:0