Левски взе дербито след 25 месеца пред 27 000, "червените" със загуба №7

Отборите на Левски и ЦСКА-София играят при резултат 1:0 на стадион "Васил Левски" в голямото дерби от 8-ия кръг на efbet Лига, което бе отложено с около месец. Герой за победителите се превърна Кристиан Макун, който бе точен с глава в 86-ата минута. Така 25 месеца по-късно най-голямото родно дерби отново е със син победител. 26-кратните шампиони на България прекъснаха серията си от пет поредни мача за първенство срещу съперника си, в които записа едва две точки и отбеляза едва два гола. Това е първи успех Левски от победата с 2:0 през септември 2022 година, докато за тима на ЦСКА-София, който хвърли рекордни за нашите стандарти пари за трансфери това лято записа анти-рекорд в своята история, тъй като след 11 мача има цели седем загуби и заема незавидната 14-та позиция с едва 10 точки, само с три повече от последния Хебър.

Двата тима бяха подкрепяни от 27 000 зрители, които създадоха страхотно шоу по трибуните. Символичният домакини от "сините" имаха преимущество по трибуните, тъй като още преди два дни изкупиха техните около 17 000 билета.

Интересното е, че двата клуба влязоха дербито след поражения. Тимът на Станислав Генчев записа поражение от Ботев (Пловдив) с 0:1, докато играчите на Александър Томаш сензационно отстъпиха със същия резултат от Септември (София).

Треньорът на "сините" направи само една промяна от загубата срещу "канарчетата". На мястото на получилия травма през последните дни Келиан ван дер Каап излезе 19-годишният Асен Митков, като схемата отново бе 3-5-2. На вратата бе Матей Маркович, а Кристиан Димитров, Цунами и Кристиан Макун бяха тримата централни защитници, докато, Алдаир, Карлос Охене, Асен Митков, Евертон Бала и Майкон бяха халфовете зад тандема Александър Колев и Мустафа Сангаре.

Наставникът на "червените" пък заложи на седем от новите попълнения на клуба, правейки цели четири промени от загубата срещу тима на Николай Митов. Тримата офанзивни футболисти в схемата 4-2-3-1 са Джейсън Локило, Джонатан Линдсет и Зюмюр Бютуч, които бяха заменили Матиас Фаетон, Тобиас Хайнце и Илиан Илиев. Освен това Тибо Вион бе десен защитник вместо Иван Турицов. Изненадващо капитан излезе Лиъм Купър, който беше под въпрос за двубоя, а досегашният капитан Густаво Бусато бе под рамката на вратата. Тибо Вион, Лумбард Делова, Купър Мика Пинто бяха бранителите пред него. Марселиньо Кареасо и Джеймс Ето`о бяха опорните халфове в схемата 4-2-3-1. Джейсън Локило, Джонатан Линдсет и Зюмюр Бютучи започаха зад тарана Аарон Исека.

При отлично време и страхотна атмосфера срещата започна на високи обороти. По трибуните също бе горещо и първо Сектор "Б" показа своята хореография, която бе от две части с два големи транспаранта.

Веднага след това и Сектор "Г" демонстрира своята първа от трите си хореографии в това дерби.

Още в първите секунди Сангаре пробва опасен удар, който излезе на сантиметри над горната греда. "Червените" атакуваха опасно чрез Локило, който беше блокиран. В 7-ата минута Майкон върна топката, но Маркович не разбра това и се стигна до корнер за тима на Томаш. След неговото изпълнение Вион стреля с глава от няколко метра, но Маркович изби.

Куриозна ситуация беляза мача 8-ата минута, когато реферът Драгомир Драганов трябваше да смени топката, която се спука при единоборство по време на игра. В 15-ата минута силен удар на Локило прати на земята Охене, като спешно трябваше медицинският щаб на "сините" да се намеса, за да му окаже лекарска помощ.

Няколко минути срещата беше прекратена, след което се поднови и веднага лекарите на Левски трябваше да се връщат на игрището, този път заради Санкаре. Нападателят отне топката от защитата на противника и след единоборство остана на терена, но Драганов не отсъди фал.

Докато играчите на Левски дори искаха червен картон за Купър.

В 23-ата минута Алекс Колев удари греда за Левски. След бърза контраатака Сангаре изведе Колев, който пробяга около 50 метра с топката в крака и очи в очи с Бусато нацели левия страничен стълб на бразилеца. Националът на България стреля с по-слабия си ляв крак.

"Червените" играеха изнесени по-високо, докато играчите в синьо контраатакуваха опасно и в 37-ата минута Алдаир напредна отляво, след което подаде на Сангаре, но ударът му от няколко метра мина покрай гредата.

В 45-ата митута Марселиньо изведе Исека сам срещу Маркович, който се хвърли в краката му. Нападателят чукна топката, но тя бе изчистена от голлинията от Цунами. Червеният отбор поиска дузпа, докато Драганов чакаше потвърждение от ВАР, дали има основание да отсъди 11 метров наказателен удар, докато белгиецът получаваше лекарска намеса. Реферът затвърди решението си да има странично хвърляна за ЦСКА-София.

Секунди по-късно отново Цунами спаси Левски с изчистване пред голлинията. Този път след удар с глава на Локило.

Буквално в последната атака за първата част Купър отново се качи на гърба на Сангаре, но Драганово даде авантаж, след което нападателят фаулира грубо Вион и получи жълт картон.

Втората част започна при отлична атмосфера, като Сектор "Б" извадиха десетки знамена и пееха своите песни, докато в Сектор "Г" имаше втора хореография в мача, която гласеше: "Ние сме Армейци! Вие сте от ЦСКА!".

В 52-ата минута силен удар на Бала бе избит от Бусато, а при добавката Майкон стеля над вратата от десетина метра. При последвалия ъглов удар Вион изчисти пред голлинията.Малко след това Митков се контузи и в 56-ата минута бе заменен от Джавад Ел Джемили.

Бусато отново показа добър рефлекс след мощен удар на Бала от около 25 метра, а при добавката Сангаре не успя да намери свои съотборник в малкото наказателно поле.

Томаш направи три смени наведнъж в 63-ата минута. Годуис Коялипу, Илиан Илиев и Матиас Фаетон, смениха Исека, Бютучи и Локило. В същото време Сектор "Г" извади своята трета хореография за този мач, която гласеше:"25 години Горди София". Буквално в същото време Линдсет изпусна да даде аванс на своя тим с удар покрай лявата греда на Левски.

Нов опасен удар за тима на ЦСКА-София имаше в 68-ата минута, когато Коялипу стреля силно малко над гредата. Фабио Лима пък замени Бала. Иван Турицов и Тобиас Хайнце също влязоха в игра. След 75-ата минута играчите в синьо наложиха по-сериозен натиск и повече търсеха победата в този период от срещата. В 83-ата минута Бусато отново спаси. Този път удар от малък ъгъл на Майкон. Фаетон мина напарад през защитата в синьо, но последният бранител го спря, а при ответната атака се стигна до корнер. След центрирането Макун на първата греда стреля с глава и Бусато се намеси, но топката вече беше минала голлинията и това означаваше гол за Левски.

В този миг синята част от стадиона полудя, докато играчите на тима празнуваха под Сектор "Б". "Червените" играчи негодуваха от това решение, което бе потвърдено с ВАР.

Коялипу стреля веднъж над вратата в оставащите минути.

Хиляди левскари се включиха в “синьото” шествие и се сблъскаха с фенове на ЦСКА - София, намеси се полицията