Битка, кал, пълен стадион и точка за България

България завърши 0:0 с Люксембург в среща от Лига на нациите. Двубоят се игра пред пълни трибуни на стадион "Христо Ботев", където отново тревното покритие беше в много лошо състояние. След получения резултат "лъвовете" продължават без загуба под ръководството на Илиан Илиев, който записа седмо реми като старши треньор на националния отбор. Нашите имат вече пет точки в своя актив срещу точка за футболистите от Великото херцогство.

Българският селекционер очаквано заложи на Димитър Митов под рамката на вратата. Като десен бек започна Виктор Попов, а отляво беше Фабиан Нюрнбергер. Между тях като централни защитници действаха Живко Атанасов и Алекс Петков. Георги Костадинов и Валентин Антов пък се заеха с черната работа в полузащитата, като футболистът на Кремонезе замести контузения Илия Груев. Пред двамата в ролята на атакуващ халф беше Филип Кръстев, а Александър Колев поведе атаката. На помощ на тарана на Левски по крилата бяха Кирил Десподов и Радослав Кирилов.

Около 20 минути преди излизането на играчите на терена на "Колежа", на стадиона на Ботев (Пловдив) звуча песента "Клетва" в памет на музикалната легенда Кирил Маричков, който почина вчера при инцидент. Този свят напусна и славният наставник на Локомотив (Пловдив) Атанас Драмов. Пълните трибуни на стадион "Христо Ботев" почетоха рок светилото и известния треньор със специално светлинно шоу по време на култовата песен от филма "Вчера".

Мачът започна с остър сблъсък между Александър Колев и Сеид Корач. Двамата се дърпаха, след което футболистът от Великото херцогство падна на тревата. Гостите претендираха, че българският нападател е ударил умишлено защитника, а реферът Давид Шмаич показа жълт картон на звездата на Левски.

Първата възможност за гол се откри пред Филип Кръстев. В 15-ата минута вратарят на Люксембург Антони Морис си поведе силно топката, което позволи на халфа на Цволе да я овладее. Последва изстрел на Фуфо, който можеше и да подаде на Александър Колев или Кирил Десподов, но бранителите в тъмносиньо успяха да изчистят. В ответната атака Алесио Курчи изскочи пред Димитър Митов, след което централният нападател пробва да хвърли българския страж, но топката не намери целта.

Последваха минути без сериозни положения за гол, за да дойде 37-ата, когато Александър Колев можеше да засече топката на десетина метра фронтално срещу вратата на Люксембург. Българската деветка обаче не успя да шутира и така опасността за Антони Морис се размина.

Президентът на БФС гледа мача в компанията на благодетел на тим от елита

В 58-ата минута хората на Люк Холц можеха да поведат след фаул отляво. Централният защитник Дирк Карлсон засече топката с глава на границата на вратарското поле, но не уцели седемте метра. Малко след това резервата в тима на Люксембург Жерсон Родригес влезе доста грубо в краката на Георги Костадинов, но словенският арбитър му спести изгонването. Скоро след това Илиан Илиев направи първите смени в българския отбор - Здравко Димитров и Мартин Минчев влязоха на мястото на Валентин Антов и Радослав Кирилов.

Трима национали изгърмяха за Северна Ирландия

В 70-ата минута капитанът Кирил Десподов пробва своя мерник от фаул. Крилото на ПАОК насочи топката към долния ляв ъгъл на вратата на гостите, но Антони Морис плонжира и изби с една ръка. Последва корнер и разбъркване пред вратата на Люксембург, но ситуацията не прерасна в нещо по-опасно. Шест минути по-късно Георги Минчев замени хвърлилия много сили Александър Колев. В добавеното време Здравко Димитров можеше да намери далечния ъгъл с изстрел отдалеч "ала Джика Хаджи", но стражът на гостите беше концентриран и успя да избие в ъглов удар.

България 0:0 Люксембург

Стартовите състави:

България: Димитър Митов, Виктор Попов, Живко Атанасов, Алекс Петков, Фабиан Нюрнбергер, Георги Костадинов, Валентин Антов, Филип Кръстев, Кирил Десподов, Александър Колев, Радослав Кирилов.

Люксембург: 1. Антони Морис, 18. Лорен Янс, 14. Сеид Корач, 13. Дирк Карлсон, 17. Мика Пинто, 8. Кристофър Мартинс, 9. Данел Синани, 19. Матиас Олесен, 16. Леандро Барейро, 4. Флориан Бохнерт, 5. Алесио Курчи.