Сенанджи и Нинева триумфираха на крос "Скалите"

Исмаил Сенанджи и Маринела Нинева спечелиха второто издание на международния шосеен крос „Скалите“ по улиците на Белоградчик в категориите мъже и жени.

Сенанджи извъртя петте обиколки (9750 м) по улиците на красивия северозападен град за 30:45 минути и изпревари мароканеца Айуб ел Бир, който завърши втори с време 37:48 мин. Тройката при мъжете допълни Стоян Владков, финиширал за 30:49 мин.

При жените първа стана една от най-добрите ни бегачки на дълги разстояния в момента Маринела Нинева, която измина разстоянието от 3900 м за 13:22 минути. Втора след нея с 13:35 мин. завърши Памела Ени, която спечели титлата за девойки под 18 г. Трета финишира Светлозара Грозданова – 13:45, а тройката при девойките допълниха Елена Здравкова (14:57) и Виктория Петрова (17:29).

Само преди ден, победителите в крос „Скалите“ при мъжете и жените завършиха трети в пробега Гюргево – Русе, а финиширалият на 9-о място днес Михаил Вълковски в събота спечели пробег „Варна“.

Както се и очакваше, най-много емоции предизвика надпреварата при ветераните, в която се включиха известни имена от близкото минало.

Консултантът към БФЛА в дългите бягания Желязко Желев спечели първото място при ветераните мъже, като избяга 800 м за 2:58 мин. Тройката допълниха Цанко Цанов с 3:07 и Георги Семковски с 3:10 минути.

Четвърта в общото класиране при ветераните и победителка при жените е национална рекордьорка на 1000 м в зала и полуфиналистка на 400 м с препятствия на олимпийски игри и световно първенство Цветелина Кирилова, която финишира за 3:10 мин. След нея със същия резултат втора е Екатерина Можейко, а трета се нареди Анна Стоименова с 4:28 мин.

Легендите на България в средните и дълги бягания Николина Щерева и Евгени Игнатов финишираха успешно при ветераните, но не участваха в официалното класиране, тъй като не си бяха взели номер. Първоначално олимпийската вицешампионка на 800 от Монреал 1976 мислеше само да застане на старта, но завладяна от ентусиазма на останалите, избяга цялата дистанция и дори финишира със спринт.

Шампион при юношите до 18 г. стана Мартин Чекански, който измина 5850-метровото трасе за 19:49 мин. Втори завърши Ангел Дарандашев (19:53), а трети е Вектор Петков (20:01).

По стъпките на именитата си майка Цветелина Кирилова пък доказа, че крачи Явора Кръстева, която спечели надпреварата при 14-годишните момичета. Тя дори изпревари и всички 16-годишни, като измина трасето с обща дължина 1950 м за 7:16 минути. На 7 секунди зад нея завърши шампионката при момичетата до 16 г. Вяра Милчева, а трета в това бягане бе Асения Димитрова (14 г.) със 7:39.

При момчетата 14 и 16 г. на същата дистанция най-бърз бе Матей Симеонов с 6:18 мин., който спечели първото място в по-горната възрастова група. След него за 6:28 мин. пристигна Валентин Илиев, който стана шампион при 14-годишните.

Призьорите във всички възрастови групи бяха наградени от кмета на Белоградчик Боян Минков и от основния двигател и основател на крос „Скалите“ - председателят на Надзорния съвет на Еврохолд Асен Христов. Спортният министър Георги Глушков пък откри състезанието и после даде старт на бягането на ветераните.

Класиралите се до шесто място при момчетата и момичетата получиха спортна екипировка от Asics, а за 18-годишните имаше парични награди от 500 до 150 лв.

Шампионът при мъжете си тръгна с чек за 1250 лв., като бонуси бяха раздадени до 12-о място. При жените първата спечели 750 лв., а осмата – 150 лв.

С по три кашона вино пък бяха наградени победители при ветераните, а общият награден фонд в пари и предмети надхвърли 30 000 лв., осигурени от Електрохолд, Сивен и Боровица.