Исмаил Сенанджи с рекорд на трасето на “Луковит рън“, Памела Ени спечели първата си победа

Исмаил Сенанджи (Евър Варна) и Памела Ени (Локомотив Дряново) са шампионите в седмото издание на “Луковит рън“, което се проведе на 17 март 2024-а година. Роденият в Уганда Сенанджи регистрира четвъртата си победа в историята на състезанието с рекорд по трасето дълго 8.8 км – 28:27 мин. Исмаил тръгна бързо още в началото и се откъсна от основните си съперници Николай Първанов (Хермес 2022 – Благоевград) и Кристиян Иванов (Берое – Стара Загора), които също показаха силни резултати. Първанов слезе под 29 минути с 28:59, а Иванов бе на метри зад него с 29:06.

При жените 16-годишната Памела Ени (Локомотив – Дряново) надбяга убедително миналогодишната победителка – Билсерин Сюлейман (Златен шпайк) с 35:40 срещу 36:17. Третото място бе за Маринела Цекова (Златен шпайк) – 37:30.

В класирането за атлетите от Луковит най-бързо бяга Павел Здравков с 30:28 и четвърто място в генералното класиране. Елена Здравкова бе най-бързата дама от Луковит с 39:36 и зае четвърто място в генерално класиране.

Многократната шампионка в бяганията на дълги разстояния Милка Михайлова (Дунав – Русе) отново бе сред първите и два месеца преди да навърши 52 години бе с пета позиция в Луковит и време 39:55.

Впечатление направи и 14-годишният Ангел Дарандашев, който преодоля разстоянието за 32:31 и с това подобри с повече от 2 минути личния си рекорд на трасето от миналата година (34:33).

Шампионът по планинско бягане и маратон Шабан Мустафа (Шампион Сунгурларе) се отказа на първия километър, както и няколко другите бегачи. В основната дистанция стартираха над 80 участника, а в масовата на 800 м имаше две серии и над 100 деца, който бягаха в центъра на Луковит.

В състезанието бягаха участници от отбора на “Охрид тръчат“ С. Македония, както и любители бегачи от Китай.

Преди старта на състезанието се проведе и занимание по „Детска атлетика“ на централния площад на града.

Най-добрите шест атлети при мъжете и жените получиха парични премии, а най-силните трима добавиха към наградите ваучери и фланелки.

Наградите връчиха Георги Георгиев – заместник кмет на община Луковит и Иво Тодоров – маркетинг директор на „Спорт Депо“.

По традиция церемонията по награждаването бе в природния феномен „Божиите очи“ в пещера „Проходна“.