За какво още може да се бори Макс Верстапен през 2022 година?
Макс Верстапен спечели световната титла във Формула 1 за 2022 година четири кръга преди края на сезона. Това обаче не означава, че пилотът на Ред Бул ще се отпусне в оставащите състезания, в които той ще има за какво още да се бори.
Първият и може би най-важен рекорд, който нидерландецът има шанс да подобри преди края на първенството, е този за най-много победи в рамките на един сезон. След триумфа си в Япония вчера Верстапен има 12 успеха в 18 състезания и теоретично може да увеличи своя актив до 16.
Макс Верстапен е новият световен шампион във Формула 1
Настоящият рекорд за най-много победи в рамките на един сезон се държи от двамата германци Михаел Шумахер и Себастиан Фетел, които имат по 13 победи съответно през 2004 и 2013. Тогава те сториха това в сезони, които съдържаха по респективно 18 и 19 състезания.
Освен рекорда за най-много победи в един сезон Верстапен ще има шанс и да излезе еднолично на шестата позиция във вечната ранглиста по брой победи. Със своя 32 успех вчера нидерландецът се изравни с Фернандо Алонсо на шестото място. Петата позиция в тази класация се заема от трикратния световен шампион Аертон Сена, които има 41 победи, което пък означава, че Верстапен няма как да изравни легендарния бразилец преди петия старт за сезон 2023, който ще бъде в Азербайджан на 30 април.
Алонсо приветства Верстапен в клуба на двукратните шампион във Формула 1
В първите 18 старта за годината Верстапен има 14 качвания на почетната стълбичка, което пък означава, че в най-добрия случай той ще може да изравни своето рекордно постижение от 2021 година, когато се качи общо 18 пъти на подиума.
Верстапен: Каква година само
Последният рекорд, който Верстапен ще има шанс да подобри в рамките на тази година е за най-много събрани точки в рамките на един сезон. Преди последните четири старта, в които пилотите ще си разпределят 112 пункта, заради спринта в Бразилия, нидерландецът има 366 точки, а рекордът се държи от Люис Хамилтън с 413 от 2019 година. Тогава обаче седемкратният световен шампион имаше само 21 старта, за да стори това и не разполагаше със спринтове, тоест той събра тези точки при налични общо 546 пункта, а не при 596, какъвто е случаят с Верстапен.