Верстапен най-бърз в критичната първа тренировка в Австрия

Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен записа най-доброто време в изключително важната първа свободна тренировка преди Гран При на Австрия, 11-ти кръг за сезон 2022. 

Тъй като уикендът на „Ред Бул Ринг“ включва вторият от три предвидени спринта за годината, това бе единственият шанс за отборите да намерят точните настройките преди квалификацията по-късно днес. След нейното начало колите ще влязат в условията на закрит парк, което ще забрани направата на промени по тях до началото на състезанието в неделя.

В рамките на сесия Верстапен успя да направи обиколка за 1:06.302 с меките ма гуми на Пирели, с която бе с 0.255 секунди по-бърз от Шарл Леклер, който също бе със софт. Трети и пети с пасив от съответно 0.400 и 0.607 се наредиха пилотите на Мерцедес Джордж Ръсел и Люис Хамилтън. Двамата представители на „Сребърните стрели“ бяха разделени от Серхио Перес, който бе с 0.537 по-бавен от своя съотборник.

Самата сесия бе спирана на два пъти, като това отне цели 12 минути на пилотите, в които те трябваше принудително да седят в гаражите си. Първото прекъсване дойде 20 минути след началото на тренировката когато Ландо Норис спря своя автомобил на Макларън на шестия завой заради проблем с двигателя. Младият британец започна уикенда в Австрия с изцяло нова задвижваща система.

След седемминутно прекъсване тренировката бе подновена, но малко след това отново бе спряна, този път заради отломки по пистата на изхода от шестата крива. Повторения показаха, че отломките не са дошли от нито една от колите, а по-точно е било едно от уплътненията зад бордюра между завои шест и седем.

Уикендът за Гран При на Австрия продължава в 18:00 часа българско време по-късно днес с квалификацията за място, която ще определи реда на стартиране за утрешното спринтово състезание.

Още от Моторни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти