Разследват треньори и лекари за допинг скандала в плуването

Мащабно разследване започва от днес след трите положителни допинг проби в националния отбор по плуване. Наред с уличените спортисти, в пробите на които бе открит примитивния анаболен стероид станозолол, който се използваше в зората на 70-те години на миналия век, могат да бъдат наказани техните треньори и лекари.

Допинг скандал: Трима национали по плуване хванати със станозолол
"Ако се докаже тяхната вина при взимането на забранения препарат от състезателите, да, треньорите и лекарите също подлежат на санкция", заяви в специално интервю пред bTV д-р Виолета Заркова – изпълнителен директор на Антидопинговия център у нас.
Георги Аврамчев: Някои хора ни забиха нож в гърба
Тримата таланти, които бяха считани за бъдещето на плуването в България и определяни за важни фигури в изграждането на силна щафета на държавния ни тим, са Здравко Баблаков (покрит норматив Б за олимпийските игри в Токио на 100 м бруст), Светлозар Николов (държавен шампион на 200 и 400 м съчетано) и Благой Панайотов (държавен шампион на 200, 800, 1500 м свободен стил). Д-р Заркова отказа да назове имената на плувците, дали положителни проби за стонозолол, тъй като тепърва започва разплитането на случая.
Ясни са имената на тримата уличени с допинг плувци
"Разследването сега започва. Б-пробите не са отворени. Състезателите трябва да посочат дали искат отваряне на тези Б-проби или не. И по кодекс, и по наредба, състезателят носи отговорност за това, което е приемал и това, което е открито в неговия организъм", коментира д-р Заркова. Здравко Баблаков, Светлозар Николов и Благой Панайотов трябва да дадат обяснение пред ръководството на Антидопинговия център за случилото се, в което най-важното е следното: наистина ли са взели анаболния стероид на своя глава, както твърди президентът на федерацията Георги Аврамчев, или веществото им е било дадено със съгласието на треньорите и на лекарите в националния отбор. Функциите на генерален мениджър на държавния тим, но и на негов селекционер се изпълняват от Кристиян Минковски. Другият треньор, който се занимава с националите по време на лагерите им на Белмекен и в София в централизираната подготовка по пътя към олимпийските игри в Токио, е Николай Вакареев. Отговорник по научно-приложна лаборатория е Михаил Качаунов. Любопитното е, че лекар на националния отбор е доцент д-р Любомир Петров – известен преподавател от катедра "Физиология и биохимия" на НСА "Васил Левски". "Документите на всички се изпращат към Дисциплинарната комисия на БОК, която трябва да се събере, да проведе свое изслушване и да определи размера на наказанието", коментира д-р Заркова, която не е наясно как така, през 2021 г., в 21-и век, наши елитни спортисти ползват станозолол.
Светлозар Николов пред Sportal.bg: Даваха ни по 36 хапчета в пластмасова чашка
"Доста стар препарат, но за съжаление, както виждаме, все още се използва от някои състезатели. Не мога да ви обясня защо, нито как са го взели, все още нямам никаква информация по случая", лаконична бе д-р Заркова. Наказанието за станозолол е лишаване от състезателни права за срок от 4 години, гласят правилата на Световната антидопингова агенция. Заловените плувци нямат други допинг провинения до момента в кариерата. Ако се докаже вината на треньорите и лекарите, работили с тях, техните права за упражняване на професията също ще бъдат спрени за срок от 4 години.

Още от Водни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти