Академик (Пд) отново превзе Стара Загора

Академик (Пловдив) отново се справи със старозагорското си изпитание. Пловдивчани за втори пореден път надиграха Берое като гост с една точка разлика, след като спечелиха двубоя от четвъртия кръг на НБЛ с крайното 80:81 (21:17, 27:26, 19:25, 13:13). През октомври двата тима отново се сблъскаха един срещу друг, този път в Балканската лига, когато "студентите" измъкнаха успеха с 85:86. В днешния ден домакините имаха възможност да вземат победата в самия край, но пропуски на Брейди Роуз и Кейлъб Бишъп в последните секунди не позволиха на старозагорци да си върнат за предното поражение.

Победата е втора за Академик (Пд) от началото на сезона в елитното ни първенство, като тимът се завръща на победния път след тежката загуба от Левски Лукойл в края на октомври. Отборът на Йордан Янков е с баланс 2-2 и се намира временно на петата позиция в подреждането. Берое пък инкасира втората си загуба в родния шампионат и държи третата позиция.

Академик влезе в мача по отличен начин и поведе с 3:10 след първите 5 минути игра в Стара Загора. Берое обаче се осъзна и мигновено изравни резултата след тройки на Симеон Илиев и Николай Стоянов, а след това поведе в резултата при 17:15. Заралии не допуснаха отново да бъдат гонещи в резултата и се поведоха с 21:17 след края на първата четвърт.

Вторите 10 минути предложиха страхотна игра в офанзивен план от страна и на двата отбора. Гостите не спираха да тормозят старозагорци, които също намираха отговор и се държаха като лидери в резултата. Частта приключи при 27:26 в полза на Берое, като домакините имаха предимство от пет точки на голямата почивка - 48:43.

Двуцифрената разлика най-сетне се появи на таблото в първите минути на третия период. Две поредни страхотни отигравания на Павел Маринов и два коша от наказателната линия на Дерик Джийн позволиха на Берое да излезе напред с 12 точки при 57:45. Академик отговори чрез Васил Бачев, който наниза две поредни тройки - 57:51. Капитанът на "студентите" вдъхнови отбора си с още чудесни изяви, а Обрад Томич върна преднината в полза на гостите - 63:64. Двата тима си разделиха по още няколко коша до края на частта, приключила при една точка аванс в полза на Академик (Пд) - 67:68.

Тройка на Тони Гуджино и кош с изтегляне назад на Томич позволиха на гостите да поведат с 5 точки в началото на последния период - 70:75. Дерик Джийн отбеляза кош и фаул, но след две поредни грешки на домакините Академик отново поведе с четири точки - 73:77. Ники Стоянов и Павел Маринов върнаха тима си до едва една точка разлика при 78:79. Стоянов отново изпрати аванса в полза на Берое след перфектно поднасяне, но Йере Вуцица също се разписа от другата страна - 80:81. В последната атака на домакините Брейди Роуз пропусна от тройката, а Кейлъб Бишъп също не сполучи при добавката си и така успехът отиде в полза на Академик - 80:81.

Обрад Томич записа 16 точки и 8 борби за победителите, Йере Вуцица наниза 15 точки и също взе 8 борби, капитанът Васил Бачев добави 14 и 7 асистенции, Николай Николов завърши с 13 точки, 6 борби и 5 асистенции, а Тони Гуджино се разписа с 12 точки и 7 овладени топки.За Берое Николай Стоянов бе най-полезен с 16 точки, Кейлъб Бишъп вкара 15, Брейди Роуз добави 12, а Павел Маринов и Дерик Джийн приключиха мача с по 10 точки.

БЕРОЕ 80:81 (21:17, 27:26, 19:25, 13:13) АКАДЕМИК (ПЛОВДИВ)БЕРОЕ: Дерик Джийн 10, Брейди Роуз 12, Павел Маринов 10, Седариън Рейнс 7, Симеон Илиев 3 (Кейлъб Бишъп 15, Николай Стоянов 16, Костадин Лазаров 7, Дамян Минков, Станислав Ваклинов)СТАРШИ ТРЕНЬОР: Любомир МинчевАКАДЕМИК (ПД): Николай Титков 1, Мартин Сотиров 5, Николай Николов 13, Обрад Томич 16, Йере Вучица 15 (Васил Бачев 14, Антъни Гуджино 12, Адриян Секулов 1, Робърт Георгиев, Томислав Минков 3)СТАРШИ ТРЕНЬОР: Йордан Янков