Академик (Пд) отново превзе Стара Загора

Академик (Пловдив) отново се справи със старозагорското си изпитание. Пловдивчани за втори пореден път надиграха Берое като гост с една точка разлика, след като спечелиха двубоя от четвъртия кръг на НБЛ с крайното 80:81 (21:17, 27:26, 19:25, 13:13). През октомври двата тима отново се сблъскаха един срещу друг, този път в Балканската лига, когато "студентите" измъкнаха успеха с 85:86. В днешния ден домакините имаха възможност да вземат победата в самия край, но пропуски на Брейди Роуз и Кейлъб Бишъп в последните секунди не позволиха на старозагорци да си върнат за предното поражение.

Победата е втора за Академик (Пд) от началото на сезона в елитното ни първенство, като тимът се завръща на победния път след тежката загуба от Левски Лукойл в края на октомври. Отборът на Йордан Янков е с баланс 2-2 и се намира временно на петата позиция в подреждането. Берое пък инкасира втората си загуба в родния шампионат и държи третата позиция.

Академик влезе в мача по отличен начин и поведе с 3:10 след първите 5 минути игра в Стара Загора. Берое обаче се осъзна и мигновено изравни резултата след тройки на Симеон Илиев и Николай Стоянов, а след това поведе в резултата при 17:15. Заралии не допуснаха отново да бъдат гонещи в резултата и се поведоха с 21:17 след края на първата четвърт.

Вторите 10 минути предложиха страхотна игра в офанзивен план от страна и на двата отбора. Гостите не спираха да тормозят старозагорци, които също намираха отговор и се държаха като лидери в резултата. Частта приключи при 27:26 в полза на Берое, като домакините имаха предимство от пет точки на голямата почивка - 48:43.

Двуцифрената разлика най-сетне се появи на таблото в първите минути на третия период. Две поредни страхотни отигравания на Павел Маринов и два коша от наказателната линия на Дерик Джийн позволиха на Берое да излезе напред с 12 точки при 57:45. Академик отговори чрез Васил Бачев, който наниза две поредни тройки - 57:51. Капитанът на "студентите" вдъхнови отбора си с още чудесни изяви, а Обрад Томич върна преднината в полза на гостите - 63:64. Двата тима си разделиха по още няколко коша до края на частта, приключила при една точка аванс в полза на Академик (Пд) - 67:68.

Тройка на Тони Гуджино и кош с изтегляне назад на Томич позволиха на гостите да поведат с 5 точки в началото на последния период - 70:75. Дерик Джийн отбеляза кош и фаул, но след две поредни грешки на домакините Академик отново поведе с четири точки - 73:77. Ники Стоянов и Павел Маринов върнаха тима си до едва една точка разлика при 78:79. Стоянов отново изпрати аванса в полза на Берое след перфектно поднасяне, но Йере Вуцица също се разписа от другата страна - 80:81. В последната атака на домакините Брейди Роуз пропусна от тройката, а Кейлъб Бишъп също не сполучи при добавката си и така успехът отиде в полза на Академик - 80:81.

Обрад Томич записа 16 точки и 8 борби за победителите, Йере Вуцица наниза 15 точки и също взе 8 борби, капитанът Васил Бачев добави 14 и 7 асистенции, Николай Николов завърши с 13 точки, 6 борби и 5 асистенции, а Тони Гуджино се разписа с 12 точки и 7 овладени топки.

За Берое Николай Стоянов бе най-полезен с 16 точки, Кейлъб Бишъп вкара 15, Брейди Роуз добави 12, а Павел Маринов и Дерик Джийн приключиха мача с по 10 точки.

БЕРОЕ 80:81 (21:17, 27:26, 19:25, 13:13) АКАДЕМИК (ПЛОВДИВ)
БЕРОЕ: Дерик Джийн 10, Брейди Роуз 12, Павел Маринов 10, Седариън Рейнс 7, Симеон Илиев 3 (Кейлъб Бишъп 15, Николай Стоянов 16, Костадин Лазаров 7, Дамян Минков, Станислав Ваклинов)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Любомир Минчев
АКАДЕМИК (ПД): Николай Титков 1, Мартин Сотиров 5, Николай Николов 13, Обрад Томич 16, Йере Вучица 15 (Васил Бачев 14, Антъни Гуджино 12, Адриян Секулов 1, Робърт Георгиев, Томислав Минков 3)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Йордан Янков