Взехме реванш! Бием Финландия 3-1!

Българският национален отбор по волейбол победи Финландия с 3-1 (26:24, 25:19, 18:25, 25:22) във втория мач между двата тима от V кръг на Световната лига. Срещата се игра пред пълни трибуни в зала "Конгресна" на ДКС в град Варна. Както е известно в първата среща вчера България загуби от финландците с 2-3 и по този начин окончателно изпусна шанса за класиране на финалите на Лигата в Рио де Жанейро.

Суперзвездата на българския отбор Матей Казийски бе най-резултатен с 15 точки (3 блока и 1 ас), а Тодор Алексиев добави 14. За гостите от Финландия Мико Ойванен завърши двубоя с 18 точки (1 блок и 1 ас). Това бе шеста победа за българите и те се затвърдиха на второто място в Група "C" на Световната лига. Лидери са волейболистите на САЩ с 9 победи и 1 загуба, като "янките" вече се класираха за финалите в Рио де Жанейро, а за България остава само да се надява да получи единствената "уайлд кард" от Международната федерация по волейбол (FIVB).

Трети в класирането са европейските шампиони от Испания с 3 победи и 7 загуби, а финландците са последни с 2 победи и 8 загуби. Следващата седмица, която се явява последна от първата фаза на Световната лига, момчетата на Мартин Стоев приемат във Варна САЩ. Финландия пък е домакин на Испания в Тампере

Първият гейм започна много добре за финландците и те поведоха с 6:3, което принуди Мартин Стоев да поиска прекъсване. Независимо от това Финландия продължи да играе отлично на блокада и първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за скандинавците. Финландските волейболисти запазиха преднината си до второто техническо прекъсване – 16:12 и то благодарение на по-спокойната си игра и стабилната защита. Впоследствие България успя да изравни при 16:16 след две грешки на "Суоми" и две успешни блокади на Владимир Николов и Евгени Иванов. Това принуди италианския треньор на Финландия Мауро Беруто да поиска прекъсване. Веднага след това финландците си върнаха предимството за 18:16 след успешна атака и блок срещу Матей Казийски. Гостите поддържаха разликата до 23:21, след което България успя да изравни при 23:23 след блокада на Евгени Иванов и мощна атака на Владимир Николов. Последва ново равенство при 24:24, след което с блок-аут на Матей Казийски и ас на Андрей Жеков "трикольорите" спечелиха първия гейм с 26:24.

Българите стартираха втората част на мача по-добре от финландците и поведоха с 4:2 след сервис в мрежата на Мико Ойванен и ас на Владимир Николов. Скандинавците обаче успяха да изравнят при 5:5. Играта тръгна "точка за точка" и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. Българите увеличиха преднината си на 12:9 след атака по правата на Владимир Николов и грешка в атака на влезлия като резерва Оли-Пека Оянсиву. При 14:10 за момчетата на Мартин Стоев след мощна атака и ас на Владимир Николов Мауро Беруто поиска таймаут за Финландия. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за "лъвовете". Българите продължиха да играят все така добре и увеличиха разликата на 7 точки – 20:13 след атаки на Казийски и Владо Николов. Италианецът Мауро Беруто взе второто си прекъсване, но това се оказа безполезно. Българските волейболисти спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:19 и 2-0 за България.

Третият гейм започна също така добре за българите и те поведоха с 3:1, но Финландия бързо изравни при 4:4. До първото техническо прекъсване играта бе равностойна, но все пак България имаше леко предимство – 8:7. Финландия успя да обърне резултата до 12:10 след успешна атака и ас на Мико Ойванен, което накара Мартин Стоев да вземе прекъсване.След това две грешки на българския отбор направиха резултата 14:10 за финландците. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за скандинавците. Гостите увеличиха преднината си на 7 точки – 20:13 след две мощни атаки по правата и това накара Мартин Стоев да вземе второто си прекъсване. "Суоми" заиграха по-спокойно и спечелиха гейма убедително с 25:18, намалявайки резултата в срещата за 1-2.

Четвъртият гейм на мача стартира добре за българските волейболисти и те поведоха с 5:3 след атаки на Тодор Алексиев и Матей Казийски, но Финландия успя да изравни и дори да поведе с 8:7 до първата техническа пауза. След таймаут-а играта на двата отбора бе напълно равностойна, но въпреки това второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за България. Сбъркана топка на финландския разпределител Мико Еско направи резултата 17:15 за българите. Момчетата на Мартин Стоев поддържаха разликата до 20:18, след което допуснаха изравняване при 20:20 след атака през центъра на Константин Шумов и ас на Мати Хиетанен. Последваха нови равенства, след което България излезе напред с 24:22 след атака на Костадин Стойков по правата и блокада срещу Оли Кунари. "Трикольорите" се възползваха още от първата си възможност да спечелят мача и след технична атака на Матей Казийски го направиха – 25:22 и 3:1 за България.