Девойките на България с тежко 0:3 от Бразилия на световното

Волейболистките от националния отбор на България за девойки старша възраст допусна тежка трета загуба на световното първенство в Бърно (Чехия). Момичетата на селекционера Димо Тонев отстъпиха на лидера Бразилия с 0:3 (11:25, 11:25, 24:26) в последния си мач от Група "С", игран този следобед в зала "Водова". Българките имаха и подкрепата на малка агитка от Българския национален волейболен фенклуб начело с председателя му Георги Христов.
Така българските девойки ще завършат на 3-то или 4-то място в крайното класиране, като това ще стане ясно от резултата в последната среща от програмата по-късно тази вечер между Русия и САЩ. Също по-късно довечера ще стане ясно и кой отбор ще бъде съперник на България на 1/8-финалите, като вариантите са първите два отбора от Група "D" – Турция и Италия. В първите два гейма младите бразилски волейболистки напълно контролираха играта и не оставиха никакъв шанс на българките, като им бяха нужни само 42 минути, за да ги спечелят с по 25:11. В третата част "Селесао" поведе с 9:0 и всичко изглеждаше свършило. При 1:11 младите български "лъвици" се "събудиха" и постепенно успяха да изравнят при 20:20 и дори да поведат при 23:22 благодарение на подобрената си игра, особено на блокада. България стигна и до геймбол при 24:23, но за съжаление силите на българските момичета стигнаха до тук. Бразилия отбеляза три последователни точки, с което спечели гейма с 26:24, а с това и мача с 3:0. Най-полезна за българския тим стана Силвана Чаушева с 11 точки (2 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака), а Мира Тодорова добави още 8 точки (3 блока, 1 ас и 27% ефективност в атака). За бразилките Сара Силва реализира 15 точки (1 блок, 2 аса и 48% ефективност в атака) за победата. БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (11:25, 11:25, 24:26) БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 6, Милена Димова 6, Симона Димитрова 4, Петя Баракова, Мира Тодорова 8, Силвана Чаушева 11 - Жана Тодорова-либеро (Мирослава Паскова, Кристина Гунчева, Ралина Дошкова) Старши-треньор: Димо Тонев БРАЗИЛИЯ: Сараелен Лима 3, Габриела Гимараеш 5, Розамария Монтибелер 8, Джована Гаспарини, Валкирия Дулиуш 8, Сара Силва 15 - Даниела Гимараеш-либеро (Наяне Риош 4, Майра Кларо 2, Паула Мор 1, Милка Силва 4) Старши-треньор: Луизомар Де Моура.