Шампионско начало за Федерер на "Уимбълдън"

Седемкратният победител от "Уимбълдън" Роджър Федерер започна успешно защитата на титлата си на третия за годината турнир от Големия шлем в Лондон. Швейцарецът записа безпроблемна и категорична победа с 6:3, 6:2, 6:0 срещу Виктор Ханеску (Румъния) и по този начин си заслужи място във втория кръг на надпреварата срещу Серхий Стаховски (Украйна). Федерер, който през миналия сезон се справи на финала в "Ол Ингланд Клъб" с надеждата на домакините Анди Мъри, диктуваше изцяло играта срещу Ханеску.  Първият сет продължи само 24 минути и един пробив във втория гейм се оказа достатъчен на световния номер 3. Заемащият 48-ата позиция в ранглистата Ханеску определено не намираше начин да се противопостави на чудесния сервис на съперника си, както и на прецизната му игра в близост до мрежата. Румънският тенисист допусна два пробива във втората част - за 0:1 и 0:3, и до края на сета нямаше отговор на великолепната игра на Федерер. 31-годишният швейцарец бе безмилостен и в третата част, продължила само 15 минути, в която не даде нито гейм на Ханеску. Така след час и 6 минути престой на централния корт Федерер направи първата крачка към осмата си титла на Откритото първенство на Великобритания.Носителят на 17 трофея от Големия шлем завърши мача със 7 аса, 31 печеливши удара и само 6 непредизвикани грешки. При Ханеску директните точки от сервис бяха 3, като той направи и една двойна грешка. Печелившите удари в сметката на румънеца бяха 14, а непредизвиканите грешки - 13. Той така и не стигна до възможност за пробив в целия двубой.В друг мач от пърия кръг поставеният под номер 30 в схемата Фабио Фонини (Италия) отпадна след загуба със 7:6(5), 5:7, 3:6, 2:6 срещу Юрген Мелцер. Австриецът реализира общо осем пробива в сблъсъка, който продължи 2 часа и 30 минути, а в следващата фаза на турнира ще мери сили с победителя от срещата между Юлиан Райстер (Германия) и Лукаш Росол (Чехия).