Фуркад вече има олимпийско злато, Бьорндален остана на косъм от рекорден медал

Французинът Мартен Фуркад спечели преследването на 12,5 км по биатлон на Олимпийските игри в Сочи. Шестият от спринта в събота Фуркад не уцели само една от 20-те мишени (при третата стрелба) и спечели убягващия му досега златен олимпийски медал. До този момент Фуркад имаше само едно олимпийско отличие - сребро в масовия старт във Ванкувър преди 4 години. Втори, на 14.1 секунди зад шампиона, финишира чехът Ондрей Моравец, който тръгна от осма позиция. Моравец порази всички мишени. Трети се нареди Жан-Гийом Беатрикс (Франция), който бе едва 14-и в спринта, но днес направи много силно състезание и сбърка само веднъж в стрелбата, изоставайки на 24.2 секунди от Фуркад. В същото време, Оле Ейнар Бьорндален не успя да стане днес най-великият зимен олимпиец в историята. 40-годишният норвежец остана на косъм от рекорден 13-и медал, тъй като завърши на четвърто място, на по-малко от 2 секунди след третия Беатрикс. Бьорндален спечели златния медал в спринта на 10 км в събота и се изравни по брой спечелени отличия на Зимни олимпийски игри с легендата в ски-бягането Бьорн Дели. Двамата норвежци са с по 12 медала, като Дели приключи кариерата си с 8 златни и 4 сребърни, а Бьорндален е със 7 златни, 4 сребърни и 1 бронзов. Днес обаче Бьорндален допусна три грешки в стрелбата (по една във втората, третата и четвъртата) и това в крайна сметка му попречи да намери място на подиума.Състезанието бе съпътствано от падания на някои биатлонисти, а най-големият губещ от това може би бе канадецът Жан-Филип Льогелек. Той излезе на първо място след втората стрелба, но падна на завой почти веднага след това и по този начин състезанието му на практика бе провалено. В крайна сметка, петият в спринта Льогелек финишира едва на 26-а позиция. Един от запомнящите се моменти в състезанието бе реакцията на предвкусващия триумфа Фуркад, след като французинът порази и петте мишени в последната четвърта стрелба. Фуркад демонстрира увереността си, че няма кой да му попречи да стигне до златото с красноречив победоносен жест.Двама българи също участваха в днешното преследване. Стартиралият от 49-а позиция Красимир Анев финишира 48-и с 5 грешки в стрелбата (на 4:59.0 минути от първото място), а Владимир Илиев не уцели 7 мишени и завърши 55-и (на 5:56.0 минути от Фуркад), след като тръгна от последното 60-о място.Утре в 17,00 часа българско време е преследването при жените, а следващото състезание при мъжете е индивидуалният старт на 20 км в четвъртък.Биатлон, преследване на 12,5 км, мъже:1. Мартен Фуркад (Франция) - 33:48.6 минути (1 грешка в стрелбата)2. Ондрей Моравец (Чехия) - 34:02.7 (0)3. Жан-Гийом Беатрикс (Франция) - 34:12.8 (1)4. Оле Ейнар Бьорндален (Норвегия) - 34:14.5 (3)5. Евгений Устюгов (Русия) 34:25.3 (1)6. Симон Шемп (Германия) - 34:27.7 (1)---------------------------------------------------------48. Красимир Анев (БЪЛГАРИЯ) - 38:47.6 (5)55. Владимир Илиев (БЪЛГАРИЯ) - 39:44.6 (7)ПЪЛНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ВИЖТЕ ТУК!