Цвети: Чувството е страхотно, чакам с нетърпение утрешния мач

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за първи път на финал в турнир на WТА. Тя достигна до мача за титлата на надпреварата в Сидни с награден фонд 710 хиляди долара след успех над поставената под номер 2 и шеста в света Петра Квитова с 6:4, 6:3 за 1 час и 21 минути. "За първи път съм на финал на турнир на WТА - чувството е страхотно. Мечтаех за този момент от доста дълго време, именно това ми липсваше - да достигна до финал или дори да спечеля титла", коментира 26-годишната пловдивчанка, която след колеблив сезон през 2013 година падна до 107-ото място в световната ранглиста. С успеха днес Пиронкова ще се завърне сред първите 70 в света от понеделник. След 4:4 в първия сет Пиронкова спечели шест поредни гейма, за да поведе с 6:4, 4:1. Квитова успя да се съвземе и да намали за 4:3 и дори имаше шанс да изравни, след като в седмия гейм при сервис на Цвети дръпна с 15:40. В този решителен момент обаче българската тенисистка показа характер и заигра много стабилно. Тя измъкна подаването си, а в следващия гейм направи пробив на нула, записвайки осем поредни точки и 6:3 за крайния успех."Естествено, бях нервна в края на мача, но се опитах да се справя с това. Чувствам се невероятно щастлива точно сега. В същото време ще се опитам да остана твърдо стъпила на земята и да се фокусирам върху следващия мач, който ще бъде най-важният за седмицата. Очаквам го с нетърпение", каза още Пиронкова."Досега не съм била на финал, така че можете да си представите как ще се чувствам утре на корта. Ще видим какво ще се случи", завърши тя.Пловдивчанката е в серия от седем поредни победи, след като започна участието си в надпреварата от квалификациите. Срещу Квитова тя спечели за десети път в кариерата си срещу състезателка от топ 10. В мача за титлата Цветана Пиронкова ще се изправи срещу поставената под номер 5 Анжелик Кербер (Германия), която елиминира в другия полуфинал Медисън Кийс (САЩ) с 6:4, 6:2.25-годишната Кербер е девета в класацията на WТА в момента. Тя има три титли в кариерата си и е заработила около 5,5 милиона долара от наградни фондове като професионалистка. Двете са си разменили по една победа в срещите помежду си досега. Кербер печели първия мач в Насау през 2011 година с 6:3, 7:5, а през 2012 година Пиронкова побеждава в Доха с 6:4, 6:1.