Далаверите в испанския футбол под лупата на ЕС

Брюксел все пак ще разследва мъглявите връзки, установили се в Испания между футбола, публичната администрация и строителните компании, като под лупа са седем клуба – грандовете Барселона и Реал Мадрид плюс Осасуна, Атлетик Билбао, Валенсия, Елче и Еркулес. Новината бе обявена в началото на седмицата от неочакван източник – външния министър на иберийската държава Хосе Мануел Гарсия-Маргайо, взривил бомбата, докато се готвеше да приключва своята пресконференция в Брюксел.

Важно е да се отбележи, че не всички клубове са разследвани по една и съща причина. Мадрид, Барса, Атлетик и Осасуна са под прицел заради неприлагане на европейските закони за вътрешна конкуренция – не са превърнати в спортни акционерни дружества като останалите в страната, което облагодетелства техните финансови структури.

В случаите на Валенсия, Елче и Еркулес от Брюксел анализират сделките между клубовете и регионалното правителство на Валенсия, отпуснало им общо 118 млн. евро при преференциални условия, от които едва 18 милиона са били върнати.

Преоценката на терените, върху които са построени тренировъчната база на Реал Мадрид – Валдебебас, и новият стадион на Атлетик (на снимката по-долу) – “Сан Мамес Бариа” (клубът ще плати не повече от 42 млн. евро при обща цена 218 млн.), от съответните градски администрации също са обект на интерес от европейските власти. Според достоверни източници, именно тази част е най-предполагащата наказания.

Мотивите за разследването може и да са различни, ала всички сочат в една посока: подозрението, че клубовете са се възползвали от преференциално отношение от властите, позволило им да се конкурират с авантаж пред националните и чуждестранните си съперници. Правителството ще бъде защитник на разследваните и има един месец да събере и изложи аргументи, които да премахнат подозренията на Брюксел, а съществува и тримесечен срок за трети страни да представят свои.

След като тази фаза приключи и ако сроковете не бъдат удължени, в случай че аргументите на правителството не убедят (линията според Маргайо е, че клубовете са част от марката “Испания”), ще бъде задвижена наказателна процедура за нелегални помощи, а ако се стигне до финансови наказания, ще са в огромни мащаби.

Тук се появява любопитен момент, защото еврокомисар по конкуренцията е испанецът Хоакин Алмуниа (на снимката), който е известен привърженик и член на един от разследваните клубове – Атлетик Билбао. Нещо повече: при приемането на Закона за спорта през 1990 г. (позволил на четирите клуба по-благоприятен данъчен режим като нетърговски спортни дружества по исторически причини и поради факта, че по онова време били стабилизирани финансово) Алмуниа е министър на публичната администрация в правителството на Фелипе Гонсалес.

Европейският омбудсман Емили О’Райли в официално свое комюнике поиска от Алмуниа да престане да отлага решението на поверената му комисия и дори направи още по-голяма крачка – повтори обвиненията, че комисарят може би пречи на разследването по лични причини. “Комисията се провали, като не даде отговор на жалба (б.р. – твърди се, че е от страна на Байерн Мюнхен) от повече от четири години. Не става въпрос само за слаба администрация, а и за уловен от европейските граждани конфликт на интереси предвид силните връзки на комисаря с един от разследваните клубове.”

От Комисията по конкуренция отрекоха тези обвинения като “неприемливи” и същевременно потвърдиха, че ще се отвори разследване срещу испанските клубове, макар и да не навлязоха в детайли. О’Райли (на снимката по-долу) пък заяви, че нелегалните помощи, които клубовете може да бъдат задължени да върнат, възлизат на милиарди евро. Испански юристи, специалисти по право на Европейския съюз, обаче твърдят, че подобна възможност е съвсем малка, а ако има наказан, това ще е държавата.

За онези, които биха сметнали седемте от Ла Лига за жертви на целенасочена кампания, трябва да се отбележи, че те не са единствените клубове, обект на интерес от Комисията по конкуренцията. През май т.г. тя разследва покупката на терени, собственост на ПСВ, от страна на градската администрация на Айндховен за 48,3 млн. евро и после пак предоставени на клуба. Под лупата бяха също НЕК Неймехен, Вилем II, МВВ Маастрихт и Ден Бос, и то отново заради много изгодни за тях споразумения със съответните градски власти.

ПРЕДИМСТВАТА ДА СИ СД, А НЕ САД

На първо място 5% по-нисък данък от конкурентите в Испания (25% срещу 30%), а не по-малко важна е и по-слабата прозрачност: дава възможност да не се обясняваш пред акционерите защо няма дивиденти; да не декларираш пред същите данъчни комисионери, които проверяват конкурентите; да прикриваш харчени от теб пари, които не са инвестирани лично от теб; да обявяваш стабилни счетоводни баланси без задълбочено обяснение. Може да се обобщи, че това е идеалната среда за осъществяване на скъпи трансфери с неясни плащания като в най-пресния случай с Неймар в Барселона това лято.

(Заб.: СД – спортно дружество с членове, т.нар. сосиос; САД – спортно акционерно дружество с акционери.)

КАЗУСЪТ “РЕАЛ МАДРИД”

Операцията по преместването на тренировъчната база на Реал Мадрид от намиращата се в центъра Кастейяна до отдалечената Валдебебас (на снимката по-долу) стартира през 1998 г., а през 2001-ва е сключено споразумението между Градския съвет и стария нов клубен президент Флорентино Перес: 80% от терена става собственост на столичната администрация, а върху оставащите 20% Реал Мадрид може да построи и продаде четири офис сгради (разрешителното е дадено на строителната компания на Перес – ACS). Клубът получава 120 хектара във Валдебебас, а също и още терени в Лас Таблас, които извикват особен интерес от властите в Брюксел.

Те искат да си изяснят следното: през 2011 г. Градският съвет компенсира клуба с четири парцела за направа на жилищни сгради (4,4 млн.), един за офиси (8,7 млн.) и широка три метра площ околовръст “Бернабеу” (6,9 млн.)... защото всъщност не можел да продаде онези включени през 1998 г. терени в Лас Таблас, тъй като те трябвало да бъдат за обществено ползване. Когато поискала да поправи грешката си, администрацията открила, че тези квадратни метри покачили цената си от 488 000 евро до 22,7 млн. (34 пъти) – достатъчна аларма за Брюксел да изиска информация от местната администрация.

Това не е последното споразумение между двете страни. През юли 2012 г. Градският съвет одобри модификацията на Общия устройствен план, позволил на Реал Мадрид да постави покрив на “Бернабеу” и да изгради комплекс от 12 250 кв.м на терените между стадиона и булевард “Пасео де ла Кастейяна”, с подземен паркинг с 600 места. В замяна на тези придобити терени клубът преотстъпва на Градския съвет “Ъгъла на Бернабеу”, като събаря намиращия се там търговски център, за да превърне парцела в парк от 5216 кв.м, и връща четирите парцела на ул. “Мерседес Артеага”, придобити през 2011 г., които, вместо да предоставят под наем жилища, ще са зелени зони. Клубът ще плати 6,6 млн.

От Брюксел обаче са вперили поглед към корена на операцията, когато се преоцениха терените на “Ла Кастейяна” – там бяха построени от ACS, компанията на Флорентино Перес, четири небостъргача, хващащи окото откъдето и да гледате в Мадрид. През онзи май 2001 г. Перес представи на общото събрание на членовете на клуба устройствен план, осигуряващ приходи от почти 400 млн. евро, които да изтрият дълговете на “белите”. На това не се противопоставят дори опозиционерите. “Как да опонираме на преоценка, осигуряваща толкова милиони на клуба?!”, каза Хосе Ониева, който бе заедно с Лоренсо Санс видимата част от напускащото тогава ръководство.

Този консенсус обаче не съществува тогава при политиците. В деня на откриването на базата във Валдебебас (над 70 млн. евро инвестиция за изграждане на повече от 10 футболни терена, зала за баскетбол, жилищни части, 9000 кв.м съблекални, 3000 кв.м зали...) присъстват Есперанса Агирре, тогава начело на общината, и кметът Алберто Руис-Гайярдон – и двамата от Народната партия (РР).

На операцията се противопоставят Обединената левица (IU) и Испанската социалистическа работническа партия (PSOE), която дори обвини съветниците по градоустройството в “злоупотреба с власт” и подчинение на диктовката на интересите на “белия” клуб. “Има политическа воля за подкрепа на интересите на Реал Мадрид”, се казва в писмен доклад до отдела по градоустройството. Осем години след откриването на базата Брюксел разследва усърдно тази теза.

По материали от испанската преса

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти