Шани Дейвис: Това състезание е мое

 В Солт Лейк Сити всичко е по-голямо – и пътищата, и хотелите, и соленото езеро, и интересът към спорта, всичко е с внушителни размери. Разбира се, пистата за кънки бягане в града не е по-голяма от обичайното, но може би е най-бързата в света.

Още в четвъртък – денят преди старта на поредния старт от Световната купа по кънки бягане на дълга писта, топ кънкобегачите вече бяха в окупацията на множеството журналисти и телевизионни репортери. Една от младите звезди на американския национален отбор – Браян Хенсън цял ден дава интервюта. „ Това е ужасно уморително”, възкликна младежът, който миналата седмица, стартирайки в група „Б” на дистанцията от 1500 метра, постигна време, което бе 3-то спрямо резултатите записани в група „А”. Разбира се, интервютата са част от работата на професионалните спортисти и в тази връзка ще отбележа, че някои от кънкобегачите в Солт Лейк Сити успяха да съчетаят по прекрасен начин полезното с приятното. Вечерта преди старта на надпреварата, съпроводен от цяла медийна армия, Шани Дейвис отиде да гледа баскетболен мач между Юта Джез и Ню Орлеанс Пеликанс. Пред журналистите той сподели, че е голям привърженик на Чикаго Ред Булс и че обожава, както баскетбола, така и бейзбола. „Много обичам да разпускам, гледайки мачове на стадиона или в някоя зала”.

Дейвис каза още, че е много доволен от постигнатото до момента от него през сезона. Възстановяването му от полученото миналия сезон разтежение в областта на тазобедрената става върви отлично. Вече освен индивидуални тренировки е добавил в програмата си и такива с един отбор, но не националния, защото там конфликтите са много. Дейвис смята, че отново е способен да побеждава и иска да го докаже на Олимпийските игри в Сочи. Е, и ние сме любопитни дали е способен да защити за втори пореден път титлата си на 1000 метра, което ще е уникално постижение.  „Все пак и най-добрите кънкобегачи се нуждаят от малко късмет”, на това се надява американеца през февруари догодина. В навечерието на надпреварата в Солт Лейк Сити, той  шеговито се закани на всички европейци и американци, че вече няма да могат да го бият в последната обиколка. „ Това състезание е мое”, заключи Дейвис.

Речено-сторено. И ето я двойната победа за Шани Дейвис. Е, нямаше рекорд, но той спечели както надптеварата на 1500 метра в петък, така и тази на 1000 метра в събота. На дистанцията от 1500 метра той единствен слезе под минута и 42 секунди (1.41,98). ”Шани Дейвис се завърна”, възкликнаха вкупом американските журналисти след финала. Дейвис кара в последната серия срещу Кун Фервей - победителят от първия старт за световната купа в дисциплината този сезон. Холандецът, който в това състезание подобри рекорда на страната си, записвайки 1.42,28 минути, заяви: „ Беше страхотно да вляза в пряк двубой със Шани Дейвис. Този път „шоколада” спечели, но следващия път не се знае”. Кун нарича Шани „Чокомел” (млечна шоколадова напитка), а Шани го нарича „ванилов млечен шейк”. Талантът от Холандия сподели още, че двамата със Шани понякога си гостуват или си пият кафето заедно, харесват се и обичат да се шегуват един с друг, но на леда си остават конкуренти. „ За мен най-важното този сезон е да покажа постоянство в представянията си, а не една седмица да съм първи, а следващата 12-ти например”, добави Фервей.

За Шани Дейвис и съботата бе печеливша. Резултатът му на 1000 метра 1.06,88 бе най-добър. „За последно съм бил толкова добър през 2009 година”.  Бягането на тази дистанция протече малко хаотично поради проблем с електронните табла в залата. Състезателите в първите серии нямаха представа с какви времена финишират. Третият в класирането – Браян Хенсън вече се радваше на новината, че е едва четвъртия човек в света, който слиза под минута и 7 секунди, когато бе обявено, че всъщност времето му е било 1.07,03. Холандецът Кйелд Наус, който се класира втори с време 1.07,02 сподели нещо доста интересно: „ Скоростта, която пистата в Солт Лейк Сити позволява да се развие прави така, че част от състезателите влизат в завоите толкова бързо, че карането им излиза извън контрол и това води до невъзможност да излязат чисто от завоя”. Затова според него е имало и толкова падания в спринтовите дисциплини този уикенд.

За разлика от повечето топ кънкобегачи, които планират да пропуснат част от стартовете преди Олимпийските игри този сезон, Шани Дейвис ще участва на всички световни купи включително и на Световното първенство в спринтовите дисциплини през януари в Нагано.

Спринта при мъжете в петък завърши с двама победители Йоджи Като от Япония и Гилмор Джунио от Канада, които финишираха с равно време (34.25). Имаше и два национални рекорда – този на Мишел Мулдър, който за два дни бе най-бързия холандец на всички времена и този на Такър Фредрикс, който стана най-бързия американец. Времената им съответно  бяха 34.26 и 34.30 секунди. В неделя победата взе отново японец – Кейширо Нагашима с време 34.24, а братът близнак на Мишел Мулдър – Роналд подобри рекорда на брат си с една стотна от секундата (34.25) и вече се титулува като най бързия холандец в кънки бягането.

Най-впечатляващо в Солт Лейк Сити при дамите отново, както и миналата седмица бе представянето на корейката Санг-Хуа Ли. Не е за вярване, но олимпийската шампионка отново постави световен рекорд на 500 метра. Първо в петък тя записа време от 36,57 секунди и след това в събота пак подобри постижението си като този път спря хронометрите на 36.35 секунди. „Вече започвам да си мисля, че за нея няма граници”, заяви треньорът ѝ. „Тренирал съм много звезди, но такова нещо досега не съм виждал. Такъв прогрес в рамките на толкова кратък период. Тренирам я заедно с мъжете всеки ден, т.е. за нея всяка една тренировка е предизвикателство. Мисля, че може да запази формата си до Сочи. Тя е мечтата за всеки един треньор. Безапелационно изпълнява всичко, което включа в програмата ѝ за подготовка. Доверява ми се на 100%”. За журналистите корейката все пак си остава загадка. Не говори английски, ползва преводач и изглежда скромна или даже малко потайна. Не пожела да сподели тайната на успеха си, а само каза, че свойствата на леда в Солт Лейк Сити са ѝ помогнали да постави нови рекорди.

На 1000-метровата дистанция при жените отново имаше световен рекорд. Американката Бритни Боуи финишира с време 1.12,58 минути, с което подобри с една десета постижението на канадката Кристин Несбит от 28 януари 2012 година.

На 3000-метровата дистанция при жените нямаше рекорд или имаше доста, но не и световни. Мартина Сабликова показа класата си в петък и спечели надпреварата с време 3.57,72. Холандката Антоанета де Йонг, която вече върви по стъпките на чехкинята, подобри световния рекорд за девойки, записвайки време 3.59,49, а 41-годишната германка Клаудия Пехщайн финишра втора на 9 стотни от победителката. 

Съботата определено не бе на късмет на Сабликова. Докато журналистите се питаха дали чехкинята кара за победа или тренировъчно на дистанцията от 1500 метра, тя се контузи и едвам стигна до финала. Вероятно е получила разтежение, тъй като се държеше в горната част на бедрото. Видимо бе, че изпитва силна болка.

И така, когато всички мислеха, че олимпийската шампионка Ирейн Вюст  не е във форма, холандката доказа обратното и спечели надпреварата в коронната си дисциплина на 1500 метра. Тя не само спечели, но и подобри рекорда на Холандия, записвайки време 1.52,08 минути. „ Жалко, че не можах да подобря и световния рекорд на Синди Класен. Само на 3 десети финиширах от него”, сподели Вюст. „ Можех да потегля и малко по-добре от старта. Външните завои бяха добре, но при вътрешните влиянието на надморската височина ги правеше много трудни за мен. При навлизането в тях напрежението в мускулите нараства неимоверно, а ние холандците, които живеем дори и малко под морското равнище, не сме свикнали на това”, добави холандката. Веднага след старта от Световната купа в Солт Лейк Сити, Вюст ще се отдаде на кратка почивка. „ Сега отивам на слънце”, усмихнато подхвърли накрая представителката на страната на лалетата.

Кулминацията на съботната вечер бе отборната надпревара при мъжете. Тук се връщаме към заканата на Свен Крамър от миналата седмица, че ще видим пълния потенциал на холандския отбор в Солт Лейк Сити. „Един реултат от 3 минути и 36 секунди е напълно постижим за нас”. В последната серия при отборното преследване един срещу друг се изправиха кралят на средните срещу кралят на дългите дистанции в кънки бягането, а именно Шани Дейвис срещу Свен Крамър или САЩ срещу Холандия. Двата най-бързи отбора в света в пряк двубой и то на най-бързата писта в света, и това ако не е предпоставка за поставяне на нов световен рекорд. Крайният резултат бе наистина впечатляващ. 3.35,60 минути за холандското трио в състав Свен Крамър, Кун Фервей и Ян Блокхаузън. С едно пързаляне във фантастично темпо, ритмични смени на водачеството и финал на тримата състезатели почти едновременно, холандците направиха на пух и прах не само американците, но и всички останали отбори. Интересно бе, че в обиколките в които Крамър бе начело на холандците и Дейвис бе начело на своя отбор. Ето какво бе и мнението на треньора на холандците по повод предусещането на всички, че след поставянето на световен рекорд с такъв категоричен резултат Холандия със сигурност ще спечели отборното преследване на Олимпийските игри в Сочи: „ Това не е гаранция за успех в Сочи, но е добра предпоставка”.

Неделята всички бяха в очакване на поредния рекорд, този път на 5-километровата дистанция при мъжете. Тук отново главно действащо лице бе Свен Крамър. Преди месец холандецът заяви пред микрофона на Sportal.bg, че ако обстоятелствата го позволят и той се чувства във форма, която му позволява да се пързаля с лекота, няма да пропусне да подобри постижението си от 2007 година (виж повече по темата на http://www.sportal.bg/news.php?news=455374). Нямаше световен рекорд, но Крамър постигна рекорд на пистата в Солт Лейк Сити и трето най-добро време за всички времена в дисциплината. Постижението му беше 6.04,59 минути. „ Искам само да печеля състезанията без да губя излишна енергия. Това е важно, за да мога да постигна основната си цел този сезон – да спечеля 3 олимпийски титли”. Това заяви шампиона след финала в надпреварата. На дистанцията от 5000 метра хегемонията на холандците бе пълна, защото след Крамър се наредиха, 36-годишния Боб де Йонг с личен рекорд (6.07,43) и Йорит Бергсма.

Днес Свен кара с екип, на който бе изписано „Giro 555”. Вероятно сега се питате какво означава това. Ами, това е номерът на банковата сметка в Холандия, на която се очаква хората да изпращат средства в помощ на бедстващите филипинци след тайфуна, който по рано този месец удари азиатската страна. Явно Свен Крамър не само е велик спортист, но не му е чужда и хуманността, която в днешно време се среща толкова рядко. 

Състезанието в Солт Лейк Сити завърши с отборното преследване при жените, където титлата този уикенд също отиде в ръцете на холандския отбор. Ирейн Вюст, Линда де Фрийс и Антоанета де Йонг постигнаха време 2.56,01, което е нов рекорд на Холандия.

В обобщение ще кажа, че изминалия уикенд премина почти изцяло под диктата на холандското и американското кънки бягане, като програмата на този старт от Световната купа бе приятно наситена със световни и други рекорди.

Фани Богданова

(специално за

www.Sportal.bg

)

Още от Зимни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти