Триумф за Андреа Петкович на Турнира на шампионките (видео+галерия)

Андреа Петкович е новата победителка в Турнира на шампионките. Германката надделя в изключително равностоен и оспорван финал срещу участващата с "уайлд кард" Флавия Пенета (Италия) с 1:6, 6:4, 6:3. Това е трети трофей за Петкович през тази година и общо пети в кариерата й. Само четири тенисистки могат да се похвалят с три или повече купи през сезона – Серина Уилямс (7), Мария Шарапова (4), Ана Иванович (4) и Петра Квитова (3). С успеха си в зала „Арена Армеец” в София германката си осигури и завършване под номер 14 в световната ранглиста в края на 2014-а. Днешният финал бе 24-и в кариерата на Пенета, като тя не успя да се пребори за 11-ата си титла. Изненадващо първият сет не бе никак равностоен. 32-годишната италианка доминираше изцяло на корта, а Петкович допускаше много непредизвикани грешки. Още в откриващия си сервис-гейм германката трябваше да отразява точки за пробив, но при петата възможност се пропука. В третия гейм Петкович отново загуби подаването си и не след дълго пасивът й вече бе 0:4. В петия гейм представителката на Германия все пак се отчете на таблото и взе началния си удар за 1:4. Разнообразието в играта на Пенета, агресивните й удари, чудесното движение по корта и добрите изяви на мрежата затрудняваха максимално Петкович. При 5:1 италианката получи сетбол при сервис на съперничката и не сбърка, спечелвайки първата част след 36 минути игра.  В началото на втория сет ролите се размениха и 27-годишната Петкович взе  инициативата. Заемащата 17-ото място в световната ранглиста германка осъществи пробив за 1:0, след което спаси брейкпойнт при последвалото си подаване и затвърди аванса си на 2:0. В петия гейм Петкович отново имаше шанс за пробив, но италианската й съперничка се измъкна. Пенета си заслужи аплодисментите на публиката с чудесен минаващ удар в този гейм, с който направи резултата 2:3. Двете тенисистки спечелиха следващите си подавания на нула. До края на сета преобладаваха продължителните разигравания от основната линия, както и късите топки, с които Пенета изпробваше бързината на опонентката си. Разликата от един пробив в полза на германката обаче се запази и тя приключи частта при 6:4, за да доведе мача до решаващ сет.  Третата част бе оспорвана и не липсваше интрига. Пенета имаше проблеми със сервиса си и трябваше да спасява две точки за пробив още на старта на сета. Във втория гейм италианката се възползва от краткото разколебаването на Петкович и поведе с 2:0. Трудностите за италианката обаче дойдоха в следващия гейм, когато тя изостана 0:40 при собствен сервис и се пропука на нула след великолепен уинър от ретур на германката. При 2:1 Петкович също трябваше да отразява брейкпойнт, но се справи и върна баланса в резултата – 2:2. Двете състезателки печелеха подаванията си до седмия гейм, когато 1/2-финалистката от тазгодишния „Ролан Гарос” нанесе своя удар. Грешка на Пенета на мрежата даде точка за пробив на германката и Петкович не сбърка, приближавайки се само на два гейма от победата в двубоя. До края на сета силите на италианката сякаш не стигнаха. При 5:3 и сервис на Пенета германката стигна до мачбол, а италианката рухна и загуби подаването си и мача с двойна грешка след 2 часа и 10 минути игра.
"Днес Андреа беше страхотна, поздравявам я за победата. Мачът беше наистина оспорван. Благодаря на организаторите за поканата да играя, на целия ми щаб", бяха първите думи на Пенета след края на двубоя. "Сезонът бе страхотен. Радвам се, че играх срещу Флавия, защото и двете се върнахме на корта след контузии. Поздравявам я и й желая всичко най-добро през следващия сезон. Виках за нея на финала в Индиън Уелс, защото много исках именно тя да спечели. Играх добре днес и се радвам, че запазих силите си в края. Посвещавам днешната победа на баща ми, който е тук с мен. Беше истинско удоволствие за мен да бъда на този турнир, благодаря на публиката и на шофьора ми”, каза щастливата Петкович по време на награждаването.Днешният сблъсък бе пети в съперничеството между германската тенисистка и Пенета. Петкович вече има предимство от 3 победи.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ НАГРАЖДАВАНЕТО ТУК!

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА МЕЖДУ ПЕТКОВИЧ И ПЕНЕТА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!Снимка: Марин Маринов, Sportal.bg