Байерн понижи Борусия (Дортмунд) до изпадащ (видео + галерия)

С два гола на Роберт Левандовски (72') и Ариен Робен (85'-дузпа) в края Байерн (Мюнхен) обърна Борусия (Дортмунд) от 0:1 до 2:1 у дома в дербито от 10-ия кръг на Бундеслигата, с което се затвърди в челото на класирането. Марко Ройс (31') беше вкарал за "жълто-черните" преди почивката. Така вестфалци инкасираха пета поредна загуба и вече са при изпадащите на 16-о място, което праща на бараж за спасение. Гостите се постараха да измъкнат нещо и не бяха далеч от това да нанесат първо поражение на съперника за сезона, но трябва да са благодарни на вратаря си Роман Вайденфелер, който с една дузина спасявания направи така, че интригата да остане до самия край. Националът на Германия спаси поне 6-7 чисти положения, но пък появилият се на полувремето негов съотборник Невен Суботич допусна две грешки, от които паднаха попаденията. Първо сърбинът поднесе топката на доскорошния си колега Лева за 1:1, а след това подари кълбото и на Франк Рибери и го фаулира за дузпата, която Робен превърна в гол. Джосеп Гуардиола заложи на постройка с трима в защита и с Томас Мюлер и Левандовски в атака. Ариен Робен стартира отдясно, а Франк Рибери беше на пейката. Колегата на Пеп - Юрген Клоп, обаче изненада, след като избра схема 4-3-3 с "фалшива деветка" в лицето на Шинджи Кагава, което "изяде" мястото на типичните централни нападатели Чиро Имобиле и Адриан Рамос. В стремежа си да "счупят каръка" от слабите резултати в последно време гостите излязоха с резервния си черен екип. Дербито се превърна във фестивал на атаките и положенията се редуваха едно след друго. Ариен Робен имаше първата добра възможност в 5-ата минута, но силният му изстрел първо беше избит от Роман Вайденфелер, а след това рикошира и в напречната греда. Четири минути по-късно гостите също удариха греда, в случая чрез Хенрих Мхитарян. В 13-ата минута Томас Мюлер беше изведен сам зад гърба на защитата, но не успя да достигне добре топката и я изпрати в аут. Три минути след това германският национал отново беше на стрелкова позиция, но и този път шутира слабо и Вайденфелер не беше затруднен. Далеч по-сериозна задача имаше стражът на гостите в 23-ата минута, когато Робен изстреля "бомба" към него, но и този път кълбото не се озова в мрежата. Точно след половин час станахме свидетели на блестяща намеса на Мануел Нойер, който парира удара на озовалия се очи в очи с него Обамеянг. Секунди по-късно обаче нещата се обърнаха и Дортмунд поведе. Обамеянг центрира отдясно и незабележимият до момента Марко Ройс изпревари Меди Бенатия и с глава откри резултата. Баварците веднаха се хвърлиха да изравняват и само в течение на 35-ата минута пропуснаха три възможности. След това Вайденфелер не трепна при вида на озовалия се сам срещу него Мюлер в 38-ата минута и с тяло отрази удара му. Минута след това същото се случи и с Робен, който отново не успя да спечели дуела с фантастичния до момента вратар на Борусия. Втората част стартира с вихрен натиск на Байерн и още в първите две минути на Вайденфелер му се наложи да прави две спасявания. Световният шампион продължи да прави чудеса и в 51-ата минута Левандовски също не съумя да го преодолее от 6-7 метра.Матс Хумелс беше сменен на почивката от Невен Суботич и сърбинът видимо изпитваше трудности с "влизането" в мача. Това се оказа решаващо по-късно в срещата. В 59-ата минута няколко сантиметра лишиха дортмундци от второ попадение след атрактивно отиграване на Кагава, но това се оказа последната опасност пред Нойер.Байерн продължи да изпуска на воля от изключителни възможности. В 64-ата минута Жером Боатенг центрира изненадващо добре, но още по-изненадващо Бенатия не успя да насочи топката в мрежата от няма и 3-4 метра. Рибери се появи в игра чак в 70-ата минута и веднага зае място на лявото крило. Две минути по-късно Байерн най-накрая изравни, след като Левандовски изстреля точен шут с левия крак.  В заключителните моменти на терена влезе и Клаудио Писаро и в 84-ата минута той също се оказа безпомощен срещу Вайденфелер. В следващата минута обаче Суботич пак сбърка и даде шанс на Рибери, който нахлу в наказателното поле и там беше задържан от бранителя - наказателен удар. Ариен Робен беше безпогрешен от 11-те метра и Байерн поведе с 2:1.Гостите като че ли нямаха сили за натиск в оставащото време и стигнаха само до едно центриране, при което дори Вайденфелер се включи, но без това да даде резултат. В крайна сметка Борусия преклони глава и е отборът с най-много поражения от всички в лигата до момента - седем.През идната седмица на Байерн и Борусия предстоят мачове в Шампионската лига, съответно срещу Рома и Галатасарай. След това през уикенда мюнхенци гостуват във Франкфурт на Айнтрахт, а дортмундци ги очаква нов тежък тест срещу Борусия (Мьонхенгладбах) на "Сигнал Идуна Парк".ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ ТУКСТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕ