Байерн понижи Борусия (Дортмунд) до изпадащ (видео + галерия)

С два гола на Роберт Левандовски (72') и Ариен Робен (85'-дузпа) в края Байерн (Мюнхен) обърна Борусия (Дортмунд) от 0:1 до 2:1 у дома в дербито от 10-ия кръг на Бундеслигата, с което се затвърди в челото на класирането. Марко Ройс (31') беше вкарал за "жълто-черните" преди почивката. Така вестфалци инкасираха пета поредна загуба и вече са при изпадащите на 16-о място, което праща на бараж за спасение.

Гостите се постараха да измъкнат нещо и не бяха далеч от това да нанесат първо поражение на съперника за сезона, но трябва да са благодарни на вратаря си Роман Вайденфелер, който с една дузина спасявания направи така, че интригата да остане до самия край. Националът на Германия спаси поне 6-7 чисти положения, но пък появилият се на полувремето негов съотборник Невен Суботич допусна две грешки, от които паднаха попаденията. Първо сърбинът поднесе топката на доскорошния си колега Лева за 1:1, а след това подари кълбото и на Франк Рибери и го фаулира за дузпата, която Робен превърна в гол.

Байерн (Мюнхен) - Борусия (Дортмунд) 2:1

Джосеп Гуардиола заложи на постройка с трима в защита и с Томас Мюлер и Левандовски в атака. Ариен Робен стартира отдясно, а Франк Рибери беше на пейката. Колегата на Пеп - Юрген Клоп, обаче изненада, след като избра схема 4-3-3 с "фалшива деветка" в лицето на Шинджи Кагава, което "изяде" мястото на типичните централни нападатели Чиро Имобиле и Адриан Рамос. В стремежа си да "счупят каръка" от слабите резултати в последно време гостите излязоха с резервния си черен екип.

Дербито се превърна във фестивал на атаките и положенията се редуваха едно след друго. Ариен Робен имаше първата добра възможност в 5-ата минута, но силният му изстрел първо беше избит от Роман Вайденфелер, а след това рикошира и в напречната греда. Четири минути по-късно гостите също удариха греда, в случая чрез Хенрих Мхитарян.

В 13-ата минута Томас Мюлер беше изведен сам зад гърба на защитата, но не успя да достигне добре топката и я изпрати в аут. Три минути след това германският национал отново беше на стрелкова позиция, но и този път шутира слабо и Вайденфелер не беше затруднен. Далеч по-сериозна задача имаше стражът на гостите в 23-ата минута, когато Робен изстреля "бомба" към него, но и този път кълбото не се озова в мрежата. Точно след половин час станахме свидетели на блестяща намеса на Мануел Нойер, който парира удара на озовалия се очи в очи с него Обамеянг.

Секунди по-късно обаче нещата се обърнаха и Дортмунд поведе. Обамеянг центрира отдясно и незабележимият до момента Марко Ройс изпревари Меди Бенатия и с глава откри резултата.

Баварците веднаха се хвърлиха да изравняват и само в течение на 35-ата минута пропуснаха три възможности. След това Вайденфелер не трепна при вида на озовалия се сам срещу него Мюлер в 38-ата минута и с тяло отрази удара му. Минута след това същото се случи и с Робен, който отново не успя да спечели дуела с фантастичния до момента вратар на Борусия.

Втората част стартира с вихрен натиск на Байерн и още в първите две минути на Вайденфелер му се наложи да прави две спасявания. Световният шампион продължи да прави чудеса и в 51-ата минута Левандовски също не съумя да го преодолее от 6-7 метра.

Матс Хумелс беше сменен на почивката от Невен Суботич и сърбинът видимо изпитваше трудности с "влизането" в мача. Това се оказа решаващо по-късно в срещата.

В 59-ата минута няколко сантиметра лишиха дортмундци от второ попадение след атрактивно отиграване на Кагава, но това се оказа последната опасност пред Нойер.

Байерн продължи да изпуска на воля от изключителни възможности. В 64-ата минута Жером Боатенг центрира изненадващо добре, но още по-изненадващо Бенатия не успя да насочи топката в мрежата от няма и 3-4 метра.

Рибери се появи в игра чак в 70-ата минута и веднага зае място на лявото крило.

Две минути по-късно Байерн най-накрая изравни, след като Левандовски изстреля точен шут с левия крак.

В заключителните моменти на терена влезе и Клаудио Писаро и в 84-ата минута той също се оказа безпомощен срещу Вайденфелер.

В следващата минута обаче Суботич пак сбърка и даде шанс на Рибери, който нахлу в наказателното поле и там беше задържан от бранителя - наказателен удар. Ариен Робен беше безпогрешен от 11-те метра и Байерн поведе с 2:1.

Гостите като че ли нямаха сили за натиск в оставащото време и стигнаха само до едно центриране, при което дори Вайденфелер се включи, но без това да даде резултат. В крайна сметка Борусия преклони глава и е отборът с най-много поражения от всички в лигата до момента - седем.

През идната седмица на Байерн и Борусия предстоят мачове в Шампионската лига, съответно срещу Рома и Галатасарай. След това през уикенда мюнхенци гостуват във Франкфурт на Айнтрахт, а дортмундци ги очаква нов тежък тест срещу Борусия (Мьонхенгладбах) на "Сигнал Идуна Парк".