Григор тушира Бердих в тежка схватка за реванш и е на 1/4-финал в Рим (видео+галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Рим след успех с 2:1 сета - 6:7 (3), 6:2, 6:2, срещу поставения под номер 6 в схемата Томаш Бердих. Родният спортист взе сладък реванш над чешкия си противник след загубата в Мадрид преди седмица. На 1/4-финала нашият играч, поставен под номер 12 в схемата, ще срещне поставения под номер 15 Томи Хаас. В първите два гейма сервиращите допуснаха общо една точка на своя съперник. При 1:1 Григор показа колебания и бързо беше наказан. Геймът започна с много дълбок печеливш ретур за Бердих, а брейкпойнтът беше извоюван след агресивно излизане на мрежата. Пробивът беше осъществен след непредизвикана грешка на българина.  Чехът се поизпоти сериозно, за да затвърди осъщественото. Гришо стигна до точка за пробив, но излизането на мрежата помогна на Бердих. След ново равенство 40:40 номер 6 в схемата успя вземе подаването си - 3:1. Димитров бързо спечели своя сервис, но след това последва лесен гейм за Бердих, който не допускаше дълги разигравания на своите подавания - 4:2. Гришо се доближи до брейкпойнт при 4:3 и 30:30, но сбърка след удар с бекхенд. Два поредни аса помогнаха на българина да стигне до десети гейм в сета.  В последния възможен момент Димитров успя да си върне пробива. Две поредни грешки на Бердих в мрежата доведоха гейма до 15:40 и два брейкпойнта. При втория опит българинът вдигна радостно ръце след непредизвикана грешка от форхенд на съперника - 5:5. Гришо набързо завоюва своя гейм, а в следващия притесни за кратко Бердих при 15:30. В крайна сметка се стигна до тайбрек.  Младата звезда на световния тенис стигна първи до минибрейки за 2:1. Впоследствие обаче загуби предимството си след двойна грешка. След тези два грешни удара на Гришо чехът заигра по-уверено и спечели тайбрека с убедителното 7:3. Чехът беше разконцентриран при първия си сервис гейм във втория сет. Неточен удар в мрежата позволи на Гришо да пробие за 1:0. Следващият гейм беше много изтощителен, важен и драматичен. След дълго разиграване Бердих успя да натисне опонента и си заслужи възможност за пробив. След три равенства от 40:40 Гришо успя да затвърди пробива. При 2:1 и 15:0 и сервис за нашия спортист се стигна до страхотно разиграване и много спорно решение. Димитров пусна къс диагонал, Бердих го върна в другия ъгъл, нашият плонжира, но топката не успя да премине мрежата. Съдията обаче реши топката да се преиграе и предизвика недоволство у чеха. При преиграването българинът направи ас и сравнително лесно си взе подаването.  При 3:1 и сервис за Бердих нашето момче направи страхотен минаващ удар за 0:30. Чехът имаше възможността да завърши разиграването със смач, но Гришо внимаваше и го наказа по правата. Стигна се до 15:40, а при къс удар на Бердих Димитров се възползва и направи втори пробив - 4:1. В следващия гейм не беше дадена точка на посрещащия - 5:1. Бердих допусна много лесно три поредни точки на Григор и сетбол за българина при 30:40. Чехът обаче съумя да спечели подаването си. Нашето момче спечели сета в сравнително лесен сервис гейм, в който най-интересното се случи, когато Бердих не уцели топката за наглед много лесен ретур при втори сервис. Пърите четири гейма на решаващия трети сет се оказаха много лесни за сервиращите и беше дадена максимум по една точка на посрещащия. В петия гейм Григор нетрадиционно за днешния мач реши да излезе на мрежата и спечели точка за 15:30. Българинът стигна до две възможности за пробив. Първата беше отразена, но при втората Димитров ликуваше след продължително разиграване и грешка в мрежата - 3:2. Шестият гейм на третия сет беше много тежък. Бердих пак остана недоволен, след като лайнсменът отсъди негова топка в аут, а тя очевидно беше добра. Резултатът беше преиграване, което Григор спечели с минаващ удар. В този гейм българинът отрази брейкпойнт и трудно успя да наложи волята си, което се оказа жизненоважно - затвърден пробив и 4:2.  При сервиса си Бердих допусна отпускане и нашето момче имаше цели четири скрити мачбола. До единия от тях се стигна след двойна грешка. При четвъртия чехът отново направи двойна грешка и на практика се раздели с надеждите си. Мачът свърши след съдийско решение. Сервис на Григор при 5:2 и 40:30 беше отсъден в аут, но след намеса на рефера беше регистриран ас и край на срещата. Поглеждайки към статистиката след мача виждаме доста по-добър процент на печеливш първи севрис за българина - 83% срещу 68%. Печелившите ретури при първи сервис също са били по-успешни (32% срещу 17%). Направи впечатление по-прагматичният подход на българина и играта предимно от основната линия.Утре Димитров ще се избрави срещу германеца Томи Хаас в преследване на нови върхове. Нашето момче ще повиши точковия си актив, след като преди година отпадна във втория кръг на надпреварата.Снимки: Getty Images/Guliver

ГАЛЕРИЯ от мача ГРИГОР ДИМИТРОВ - ТОМАШ БЕРДИХ 6:7 (3), 6:2, 6:2 - ТУК!!!