Вавринка сътвори обрат срещу Федерер по пътя към първата си "Мастърс" титла (галерия)

Шампионът от Откритото първенство на Австралия Станислас Вавринка
продължава с впечатляващата си серия от началото на годината. 29-годишният тенисист спечели първия си трофей от сериите "Мастърс", след като триумфира на турнира на клей в Монте Карло. В първия от 2000 година насам изцяло швейцарски финал в ATP Вавринка постигна обрат и победи с 4:6, 7:6(5), 6:2 участващия с "уайлд кард" и четвърти в схемата Роджър Федерер. В досегашната си кариера световният номер 3 бе достигал два пъти до финал от категорията "Мастърс" - през 2008 г. в Рим, когато губи срещу Новак Джокович и през миналия сезон в Мадрид, когато Рафаел Надал се изпречва на пътя му. Днешната победа срещу Федерер означава, че Вавринка ще запази и позицията си в ранглистата и няма да я отстъпи на своя близък приятел и сънародник. От своя страна, Роджър Федерер пропусна възможността да завоюва своята 22-ра "Мастърс" титла и първа след тази в Синсинати през 2012 година. Трофеят в Монте Карло бе един от трите от "Мастърс" сериите, които все още липсват от богатата колекция на Маестрото от Базел - другите две са от надпреварите в Рим и Шанхай. Това бе четвърти финал в Княжеството за рекордьора по титли от Големия шлем и четвърто поражение за него. В предишните три случая в периода 2006 г. - 2008 г. Федерер отстъпва срещу Надал. На 32 години той не успя да стане и най-възрастният шампион в турнир от тази най-висока категория след Андре Агаси (34) в Синсинати през 2004-а. Федерер получи шанс за пробив още в откриващия гейм на мача, но не се възползва. В четвъртия гейм ролите се размениха и Вавринка пропиля брейкпойнт. След бекхенд в аут на по-младия от двамата финалисти пробивът бе факт и Роджър поведе - 3:2. Въпреки че носителят на 17 титли от Големия шлем имаше леки затруднения в сервис гейма си за спечелване на сета, той все пак се справи и излезе напред в частите - 6:4 след 42 минути игра. Вторият сет бе наистина оспорван. Вавринка реализира пробив за 2:0 след грешка на съперника си, но в третия гейм след бекхенд уинър по правата на Федерер брейкът бе върнат на нула. Бившият номер 1 в света излизаше все по-често на мрежата и в четвъртия гейм той на два пъти бе наказан за тази своя тактика. Вавринка имаше брейкпойнт, но така и не го реализира. След края на петия гейм играта бе прекъсната за кратко заради дъжд, но това не повлия на концентрацията на двамата швейцарци. Те взимаха подаванията си без проблеми и така се стигна до тайбрек. Вавринка взе инициативата от самото начало. Преднината му бе 2:0, след това 4:1 точки и въпреки че при 3:6 Федерер отрази два сетбола, изходът на тайбрека не се промени. Стан спечели със 7:5 точки и изравни резултата в сетовете. Третата част започна повече от добре за Вавринка. Той осъществи пробив за 1:0, а след това с великолепен форхенд по диагонала нанесе и нов удар за 3:0. До края шампионът от Мелбърн не прояви колебание и взимаше сервис геймовете си убедително. Вавринка реализира още първия си мачбол за 6:2 благодарение на печеливш удар от форхенд и сложи край на сблъсъка след 2 часа и 13 минути игра. Това бе 15-и двубой между двамата тенисисти и едва втора победа за Вавринка. Предишната бе през 2009 година отново в Монте Карло - 6:4, 7:5. Федерер завърши мача с 3 аса и 1 двойнa грешка, докато съперникът му се отчете с 5 директни точки от сервис и 2 двойни грешки. Победата ще донесе на Вавринка чек за 549 000 долара и 1000 точки за ранглистата, а Федерер си заслужи 269 150 долара и 600 точки за класацията на ATP. ФОТОГАЛЕРИЯ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!