Невероятно! Фантастично! Възхитително! Валенсия на полуфинал след исторически мач (видео)

Отборът на Валенсия разби с 5:0 Базел след продължения, след като първата среща в Швейцария завърши 3:0 за състава на Иван Иванов. По този начин "прилепите" се класираха по фантастичен начин на полуфиналите в Лига Европа. В герой за испанците се превърна снайперистът Пако Алкасер, който реализира три от головете в мрежата на загубилите.

Двубоят започна вяло и без сериозни положения. Това продължи така до 38-ата минута, когато Жоао Перейра намери с чудесен пас Алкасер, който бе оставен непокрит в наказателното поле на гостите. Последва спиране на гърди и голов шут – 1:0 за Валенсия. Пет минути след това "Местайя" отново бе на крака. Едуардо Варгас посрещна с глава центриране от корнер и след миг топката бе в мрежата – 2:0! След почивката "прилепите" притиснаха максимално противниците си, а публиката вече предвкусваше третия гол във вратата на Базел. В 48-ата минута Варгас си помогна с ръка при подаване в пеналта на швейцарците. Последва удар, спасяване от страна на Ян Зомер, а при добавката Еду Варгас прати кълбото в страничната греда. Скоро след това и горната греда помогна на вратаря на шампиона на Швейцария. В 70-ата минута обаче Зомер капитулира за трети път в срещата. Свистящ изстрел на Алкасер от границата на наказателното поле се отби в дирека и спря в мрежата – 3:0 за домакините! С това бившият тим на Любо Пенев стопи аванса на съперника си от първия мач. 120 секунди преди края на редовното време Валенсия почти вкара четвърти гол. Алкасер, който днес бе като фурия на върха на атаката на испанците, се откъсна сам срещу стража на Базел, но като по чудо не успя да порази целта. Това накара Хуан Антонио Пици да се хване за главата, а с него и хилядите по трибуните. Така неусетно над митичния стадион в града на паелята се спуснаха продълженията. В 93-ата минута Даниел Парехо получи отличен пас на границата на вратарското поле, но шутът му бе спасен от Зомер, който за разлика от колегата му Висенте Гуаита нямаше и пет минути за отдих през целия двубой. В 101-ата минута полузащтникът на гостуващия състав Марсело Диас удари грубо Жонас Гонсалвеш и закономерно бе изгонен от игра от рефера Виктор Касай. Положението на хората на Мурат Якин се влоши съвсем в 105-ата минута, когато безумно влизане на Гастон Сауро остави Базел с девет души на терена. Противно на логиката в 110-ата минута Дие от гостите бе на косъм от попадението. Кълбото обаче мина на сантиметри от рамката. В 113-ата минута крепостта пред Зомер падна! Резервата Пабло Пиати намери с пас отляво Алкасер и "черната котка" за швейцарците отблизо направи 4:0, с което "уби" задаващите се дузпи. Няколко минути по-късно бекът Хуан Бернат оформи крайното 5:0, останал сам на скорост пред вратата на клетия Ян Зомер. Така отборът препънал Лудогорец на осминафиналите в надпреварата нанесе ужасяващ шамар на Базел, който пък спря българския първенец на прага на груповата фаза в Шампионската лига. Със сигурност тази нощ ще остане незабравима за феновете на "прилепите", които заедно с Ювентус, Бенфика и Севиля остават последните претенденти в борбата за 15-килограмовата купа.

Валенсия – Базел 5:0